Голова Громадського об’єднання “Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія” звернулася до Предстоятеля УПЦ (ПЦУ) митрополита Епіфанія з проханням надати статус ставропігії Свято-Петро-Павлівському чоловічому монастирю УАПЦ ТЄ та зупинити бездіяльність Тараса Петранюка. В інтерв’ю вона розповіла про критичний стан монастиря та проблеми, що виникають через нього.

Голова Громадського об’єднання закликає предстоятеля УПЦ (ПЦУ) врятувати Свято-Петро-Павлівський монастир. Наталія Шевчук просить надати статус ставропігії та вирішити проблему бездіяльності Тараса Петранюка

Наталія Шевчук, голова Громадського об’єднання “Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія”, прокоментувала для нашого ресурсу причини звернення до Предстоятеля УПЦ (ПЦУ) митрополита Епіфанія з проханням надати статус ставропігії Свято-Петро-Павлівському чоловічому монастирю УАПЦ ТЄ та відкрито поділилась своїми думками щодо критичного стану Червоногородського Замку та злочинної бездіяльності Тараса Петранюка про це та інше вона сказала під час інтерв’ю, що відбулося вчора у селі Нирків, Заліщицького району, Тернопільської області. Розмова стосувалась спасіння цінної пам’ятки архітектури, зазіхання на неї і проблем, що виникають через це.

У своїх словах Наталія Шевчук засвідчує, що Свято-Петро-Павлівський монастир, відомий як Червоногородський Замок, продовжує перебувати у запустінні. Структури будинків зруйновані, місце засмічене сміттям, а територія поросла буйною зеленню. Найбільш приголомшливою є та обставина, що навіть у Престольний празник, коли очікувалось свято в монастирі, віряни так і не дочекались молитв, адже ніхто не з’явився. Відсутність служби та монахів, які мали берегти цей святий монастир, свідчить про неприпустиму ситуацію, що склалася навколо нього.

Причиною такої ситуації, на думку Шевчук, є присутність кримінального злочинця на кафедрі Тернопільсько-Бучацької єпархії. Вона вказує на Високопреосвященнішого Тихона Петранюка, керівника Тернопільсько-Бучацької єпархії Православної Церкви України (ПЦУ). Монастир, фактично є заручником бо знаходиться на канонічній території архієпископа Тихона Петранюка. Після смерті митрополита Мефодія, ситуація лише погіршилася. Шевчук також зазначає, що схожі проблеми існують і в інших місцях, як от Теребовля де стоять в запустінні корпуси навчальних закладів ТДС і ТДА, в Тернополі де було заплановано побудувати духовний центр, але землю за колективною згодою, продали забудовнику.

“Нещодавно я прочитала на сторінці ФБ Тернопільсько-Бучацької єпархії новину, хвилунку я, вам, знайду щоб було все прозоро і не спотворено, ось: ” 30 червня 2023 року, архієпископ Тернопільський і Бучацький Тихон взяв участь у позачерговому розширеному засіданні Громадської ради при Тернопільській обласній військовій (державній) адміністрації…


В обговоренні питання повернення українських духовних святинь, зокрема, комплексу споруд Почаївської лаври у власність держави…


Свою пропозицію подав і керуючий Тернопільсько-Бучацькою єпархією ПЦУ архієпископ Тихон. Вона стосувалася повернення споруд Почаївської лаври Кременецькому історико-архітектурному заповіднику і проведення там богослужінь українською мовою.

“Зайти – це мало. Треба служити там. Треба взяти весь цей адміністративний рух і розуміти, як варити той “вінегрет на піст”. Це питання не одного місяця. Хто працював на різних керівних посадах, той мене зрозуміє. Тому що повинно лишитися 30, 20, 15 з 200 монахів, не з 250 послушників, а з 200 реальних монахів, які залишаться в лаврі. Щоби богослужіння були українською мовою, щоб був український дух, щоб була проповідь українською мовою. Щоб людина приходила і розуміла, про що читалося Євангеліє”- зазначив владика Тихон.” От скажіть мені будь-ласка це взагалі як розуміти? У мене деколи складається враження, що Петранюк щось вживає з наркотичних препаратів або у нього важкі психічні розлади! Це, що у чоловіка в голові коїться якщо він сам неспроможний, як керуючий єпархією, а амбіції – в Почаїв воно буде заходити, а чому ти в Свято-Петро-Павлівський не заходиш? Монаха жодного немає у своєму підпорядкуванні жодного!, А воно почаївських ченців і послушників вже відсіює, особливо мене вразила його фраза хто працював на різних керівних посадах, той мене зрозуміє!!! Що? Це де ти керував посадовець? В Луганську коли храм спалив, який пропив? Чи в СІЗО коли сидів? Чи можливо коли в розшуку перебував і переховувався по всій країні від правоохоронців? Я не медик але чоловік схоже потребує фахової допомоги, бо інакше я не знаю, як це пояснити! Чому ж ти Євангеліє сьогодні тут в Ниркові не читаєш українською мовою? Заціпило тебе в тій церкві Різдва Христового чи без каси церковної не молиться тобі? Я, вашим читачам так скажу не всі архієреї такі як Петранюк, якщо б така святиня опинилась в руках до прикладу митрополита Михаіла Зінкевича чи митрополита Олександра Драбинко, чи єпископа Геронтія Олянського – за рік, два ви б не впізнали цей комплекс! Чому? Та тому, що це архієреї віддані своєму служінню Богу і людям. Треба працювати і працювати не покладаючи рук, а Тарас, що? Ну, не дано йому. Рівень не його. Він мислить примітивно – вкрав, продав, прогуляв, хабар заніс і знову за своє. Прикро, мені відверто кажучи його іноді шкода, має чоловік від батьків і ріст і голос, а вдача злодійська, що тут зробиш? Кажуть Петранюк дуже любить коней, чудово, йди і займайся кіньми, може хоч там з тебе толк буде якись. Ну треба чоловіку розуміти на п’ятому десятку, що хотіти і могти це різні речі!…” – сказала Наталія Михайлівна.

Щоб вирішити ці проблеми, Наталія Шевчук звернулася до Блаженнішого Епіфанія, глави ПЦУ, з проханням взяти під контроль питання стосовно монастиря та надати йому статус ставропігії. Це б дозволило захистити святилище та запобігти його продажу. Шевчук наголошує на тому, що не можна говорити про важливі монастирі, як Києво-Печерська та Почаївська Лавра, коли вже немає ніяких монахів у Свято-Петро-Павлівському монастирі. За її словами, Петранюк мав би зайнятись цими проблемами та виконувати священні обов’язки але з якихось причин не робить цього. Її лист має на меті також перевести святилище до лона ПЦУ, що заважатиме приватизації приватними особами.

Наталія Шевчук отримала чимало звернень щодо Свято-Петро-Павлівського монастиря від небайдужих вірян, а тому звернулась до митрополита Епіфанія, як глави ПЦУ, з проханням допомогти в розв’язанні проблеми. Вона висловлює надію, що потрібно докладати зусиль для відродження монастиря та відновлення його слави.

Цінувальники народної спадщини та православного віросповідання висловлюють свою вдячність Наталії Шевчук за відверту боротьбу за справедливість та відродження монастиря. Вони бажають їй успіху у подальшій роботі і вірять, що її зусилля призведуть до позитивних змін і збережуть цю цінну пам’ятку історії для майбутніх поколінь.

Прочитати повне інтерв’ю можна тут:

Джерело: Тернопільська Єпархія УПЦ (ПЦУ)