НАШ ТЕЛЕГРАМ

Тернопільська Матір Божа

Тернопільська Матір Божа

Чудотворна Ікона Божої Матері Тернопільської

В центрі міста Тернополя, на розі вулиць Руської і митрополита Мстислава милує око старовинний храм оригінальної архітектури – церква Різдва Христового, або, як її ще називають – Середня. В цьому ж храмі знаходиться  чудотворна Ікона Тернопільської Божої Матері.

Це один із найдавніших храмів міста. Історики розповідають, що церкву свого часу відвідували Константинопольський патріарх Єремія, просвітник і богослов Кирило Транквіліон Ставровецький, князь Костянтин Острозький і гетьман Богдан Хмельницький.

Вперше про церкву Різдва Христового йдеться у грамоті польського короля Жигмонта ІІ від 1566 року. У ній пишуть, що син засновника міста Яна Тарнавського Христофор укріпив Тернопіль. Тоді ще дерев’яна Рождественська церква стояла не в центрі міста, як тепер, а біля самих валів поблизу Кам’янецької брами.

Кам’яний храм тернополяни будували від 1602 до 1608 року. Його зробили майже фортецею і тому церква на тодішній околиці Тернополя увійшла до оборонної системи міста і її неодноразово добудовували. За переказами під час Визвольної війни під проводом Б.Хмельницького гетьман молився в церкві Різдва. До 1700 року храм був православним і перейшов до унійної церкви разом з усією Львівською єпархією. Саме з тими часами пов’язують історію Тернопільської чудотворної ікони Матері Божої.

Цю ікону передала храмові побожна родина тернопільського шевця Маркевича, що мешкав над ставом біля  Хрестовоздвиженської  церкви. Саме  в його домі під час Великого посту Матір Божа “Одигітрія” (з грецької — “покровителька в дорозі”) почала лити сльози.

У великому хрестовому ході 15 липня 1730 року у день Положення Ризи Пресвятої Богородиці ікону було урочисто перенесено в церкву і поміщено за головним престолом.

В храмі над ставом ікона зберігалася аж до Першої світової війни, в роки військової розрухи її для безпеки перенесли з тодішньої околиці до центру – в парафіяльну церкву Різдва Христового. Після війни священик цієї церкви отець Володимир (Громницький), повернувшись із російського полону прикрасив ікону Богородиці срібною ризою.

В роки Другої світової війни, вважають старі тернополяни, саме Тернопільська чудотворна ікона Матері Божої, врятувала від руйнувань прикрасу і святиню міста – старовинну Зелену Церкву, в котрій зберігалася, адже у квітні 1944 року після тривалих і запеклих боїв за Тернопіль усі навколишні будівлі вулиці перетворилися в суцільні руїни.

Чудотворна ікона Матері Божої Тернопільської і сьогодні перебуває в Храмі Різдва Христового, який є кафедральним собором Православної Церкви України ( Української Православної Церкви), а також пам’ятником архітектури XVII ст. Про чудесні зцілення від ікони свідчать численні дари вдячності вірян.

В часи коли настоятелем храму Різдва Христового був Блаженніший МЕФОДІЙ (Кудряков) Митрополит Київський і всієї України Предстоятель Української Автокефальної Православної Церкви (2000-2015) – ікону Матері Божої із вівтаря було перенесено у середню частину храму для більш доступного поклоніння віруючих.

Свого часу в знак подяки, Блаженніший Митрополит МЕФОДІЙ з прихожанами храму, прикрасили ікону Богородиці різбленою та позолоченою рамою, а пізніше, у 2014 році незадовго до смерті, Владика МЕФОДІЙ, особисто зпроектував та встановив мармуровий кивот для чудотворної ікони.

Ікону Тернопільської Богоматері люди дуже шанують і довкола неї досі з’являються нові традиції. Щодня священики служать молебні до ікони. Окрім того, під час літургій зачитують записки прихожан із проханнями до Матері Божої. У храм кожен приходить зі своїм горем, думками та молитвами, однак Пресвята Діва Тернопільська в чудотворній іконі – не відмовила нікому.

 

Молитва до Тернопільської
Чудотворної Ікони Божої Матері

 

О, світу Заступнице, Царице Неба і Землі, безустанна наша Молитвинице, чи є таке місце, де б не проявилась милість Твоя. 
До Тебе взивали батьки наші і були почуті, на Тебе надію покладали і не були осоромлені. Не відвертайся і від нас, грішних та немічних, що перед святим чудотворним Твоїм образом наболівші серця приклонивши, молитви гарячі возносимо, оспівуючи дивні знамена Твої, в місті Тернополі явлені. Благаємо, Милосердна Мати, будь і надалі повсякчасною нашою Хоронителькою. Як птаха в негоду, рятуючи пташенят,прикриває їх крилами, так і Ти, Приблага і Пречиста, покрий Покровом святим Своїм місто наше, землю нашу і всіх людей Своїх, рятуючи від бід та скорбот.
О, Мати Найсолодшого Господа нашого Ісуса Христа, прийми щиросердні материнські моління за дітей добрих і прикрих, жон та мужів, а мужів за жон своїх, а найперше чисті благання дітей за батьків і збереження родинного вогнища та сповни прохання їхні, нехай запанує злагода і любов між ними, бо як не Ти, Всеблагая, то хто ж допоможе.
Дай, Всесильна Владичице, ревність, мудрість і мужність пастирям Православним, щоб засівали ниву сердець наших словами вічної правди, щоб просвітили нас прикладом життя по вірі. Церкву Свою Святу розшири від розколів і єрисей вбережи.

Щоб було одне стадо і один пастир. Державу утверди, військо зміцни, щоб безсилими стали потуга недругів, миром їх осіни; правителям премудрість, чесність і совість низпошли; щоб врозумились і пізнали Бога Істинного і його церкву Православну; народ просвіти світлом вчення Христового, щоб серця наші були плотяними, а не кам’яними, і до покаяння та направлення життя приведи, щоб принесли ми гідні плоди віри і добрих діл та заслужено удостоїлись Небесного Царства. Де в купі з усіма Святими прославимо всечесне і величне ім’я. В Тройці славимо Бога: Отця, Сина і Святого Духа
АМІНЬ

Кондак 1

Вибраній, із дочок Сіонських, Цариці Неба і Землі, Преблагословенній Діві Марії, приносимо похвалу і величання за дивні чудеса, що явила їх у місті Тернополі.Маємо Тебе, Владичице, заступницю життя нашого і визволительку від бід, що проливала сльози перед Сином Своїм за прощення наших гріхів. Тому ж, Преблагословенна, із молитвою звертаючись до Тебе, приносимо поклін, подяку та пісню, яку співаємо із чистим та смиренним серцем: радуйся, Владичице Богородице, заступнице і покровителько міста Тернополя.

Кондак, глас5:

Прийдіть всі вірні прославимо Владичицю нашу Богородицю, що дивно прославилась у місті Тернополі, взиваймо до Неї, бо Вона іконою зціляє нас від усіх недуг наших, і не перестає покривати нас Своїм омофором, захищаючи нас від бід та скорбот.

Тропар, глас 3:

Пресвятая Владичице Богородице, що Спаса світові породила,возносимо до Тебе молитви наші, Богомати, що дивно прославилась чудесами від ікони Твоєї у місті Тернополі, не погордуйнашими благаннями, але вислухай їх і помилуй нас, бо Ти єси покровителькою роду нашого.

Храм Різдва Христового є нині кафедральним собором Православної Церкви України ( Української Православної Церкви), а також пам’ятником архітектури XVII століття. Тернопільська Чудотворна ікона Божої Матері вважається однією з найбільших автентичних святинь українського православ’я.

Дорогі браття і сестри, запрошуємо усіх долучитись до урочистостей – святкування Тернопільської ікони Божої Матері  та піднести спільну молитву Пресвятій Діві Марії за всі щедроти та милості, які Вона посилає нам, щоб підтримати у цьому земному житті та дарувати спасіння душ наших! 

О, Мати Божа, Мати Єдина.
До тебе лине вся Україна.
Тобі у жертву серця складає,
Про кращу долю Тебе благає!