НАШ ТЕЛЕГРАМ

Церковні події

Тернопільська Єпархія ПЦУ

Тернопільська Єпархія ПЦУ

Тернопільська єпархія — єпархія Православної церкви України на території Тернопільської області.

 

Контакти

Адреса: вул. Князя Острозького, 19, м. Тернопіль, 46008
Контактний тел.: 0 (352) 42-40-38
Email: eparhia@cerkva.te.ua
Сайт: https://cerkva.te.ua/

 

Історія

З 1945 року, за архієпископа Львівського і Тернопільського Макарія, почав видаватися як орган Львівсько-Тернопільського єпархіального управління «Єпархіальний вісник», який пізніше, як «Православний вісник» стає виданням Екзарха всієї України Митрополита Київського і Галицького Іоанна (а сьогодні — друкований орган УПЦ Київського Патріархату).

У листопаді 1989 року на зборах у храмі Святої Трійці в м. Бережани 24 священики на чолі з благочинним протоієреєм Іваном Пилипишиним (згодом — архієпископом Чернівецьким і Буковинським Варлаамом, згодом перейшов до РПЦвУ) оголосили про свій вихід із Російської православної церкви та перехід разом з парафіями до складу Української автокефальної православної церкви. Про це рішення повідомлено телеграмою єпископа Тернопільського і Кременецького Лазаря (РПЦ).

Священики звернулися до ініціатора автокефального руху в Галичині — протоієрея Володимира Яреми (згодом — патріарха УАПЦ Димитрія) з проханням про підтримку. Пізніше до них приєднались і десятки інших священиків. Вже на початку 1990 року зі священиків, що вийшли зі складу РПЦ, почала формуватися єпархія.

Першим єпископом УПЦ КП на Тернопільщині в 1990—1992 роках був Яків (Панчук), правлячим архієреєм став єпископ Тернопільський і Бучацький Василій (Боднарчук) (1990—2006).

У 1992 році відбувся Об’єднавчий собор, на якому утворилася Українська православна церква Київського патріархату. З-поміж архієреїв УАПЦ, які ввійшли в об’єднану Українську Церкву був і архієпископ Тернопільський і Бучацький Василій.

У 1995 році Священний Синод розділив Тернопільську єпархію на Тернопільсько-Бучацьку та Тернопільсько-Кременецьку відповідно до територіальних меж. Керуючим Тернопільсько-Бучацькою єпархією залишився архієпископ Василій (Бондарчук), а Тернопільсько-Кременецьку кафедру очолив єпископ Іов (Павлишин) із титулом Тернопільський і Кременецький.

21 січня 2006 року помер митрополит Василій і рішенням Синоду від 28 лютого 2006 року єпископом Тернопільським і Бучацьким обрано намісника Свято-Феодосієвського ставропігійного чоловічого монастиря м. Києва ігумена Нестора (Писика). 13 травня 2012 року за рішенням Синоду архієпископ Іов почислений на спокій. Керуючим Тернопільсько-Кременецькою єпархією (за сумісництвом) призначено архієпископа Нестора.

20 жовтня 2012 року Священний Синод постановив вважати Тернопільсько-Бучацьку та Тернопільсько-Кременецьку єпархії єдиною єпархіальною структурою. Керуючим Тернопільською єпархією призначили архієпископа Нестора із титулом «Тернопільський, Кременецький і Бучацький». На Синоді 13 травня 2017 ухвалено рішення про об’єдання двох єпархій, для архієрея, керуючого Тернопільською єпархією, визначено титул «Тернопільський і Кременецький».

 

Монастирі

 

  • Свято-Миколаївський чоловічий монастир: с. Зозулинці Заліщицького району Тернопільської області. Намісник: архімандрит Всеволод (Кочергін).
  • Спасо-Вознесенський чоловічий монастир: с. Монастирок Борщівського району Тернопільської області. Намісник: ігумен Феодосій (Глинський).
  • Чоловічий монастир преподобного Амфілохія Почаївського: с. Мала Іловиця Шумського району Тернопільської області. Намісник: архієпископ Нестор (Писик).
  • Чоловічий Свято-Юріївський монастир на хуторі Вірля Кременецького району Тернопільської області. Намісник ігумен Полікарп (Касько).