У цей особливий день, 14 серпня, Православна Церква згадує пам’ять семи мучеників Маккавеєвих, які стали символом непохитної віри та глибокої відданості. Їх історія є джерелом натхнення та нагадує нам, що віра та мужність можуть перемагати найбільші випробування.

14 серпня вшановуємо велику жертву за віру та правду

14 серпня Православна Церква вшановує пам’ять семи мучеників Маккавеєвих: Авима, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Алима і Маркела, матері їхньої Соломонії та учителя їхнього Єлеазара (116 р. до Р.Х.).

Цар Антиох Єпифан захотів, щоб усі його піддані розмовляли лише грецькою мовою і кланялися грецьким богам, тобто ідолам. Багато хто з юдеїв підкорився цареві, та інші ладні були померти, але не відступитися від істинної віри.

Одного старця, Єлеазара, царські правителі примушували їсти заборонену законом Мойсеєвим їжу – свиняче м’ясо. Коли ж він відмовився, його стали умовляти, щоб він лише зробив вигляд, ніби споживає заборонене законом. Та Єлеазар на це відповів: “У мої роки негідно лицемірити; якщо молоді дізнаються, що дев’яносторічний Єлеазар схилився до язичництва, то й вони можуть спокуситися і відійти від віри”. Тоді його повели до мучителя, і Єлеазар мужньо вмер за істинну віру.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Одного разу до царя привели жінку Соломонію з сімома синами. Цар також примушував їх їсти свиняче м’ясо, та вони сміливо відповідали йому: “Ми краще помремо, ніж переступимо закон наших батьків”. Тоді цар віддав їх на муки. Їм вирізали язики, відсікали пальці на руках і ногах, здирали шкіру з голови і живими пекли на розпечених сковородах. Так було замучено шестеро братів.

Наймолодшого цар лагідно переконував не чинити спротиву. Він обіцяв щедро нагородити його і, нарешті, звернувся до матері, щоб вона порадила своєму синові виконати вимоги царя. Та вона підійшла до сина і сказала: “Сину! Не бійся цього мучителя і зустрінь смерть так само, як твої брати, щоб я могла усіх вас разом зустріти в майбутньому, вічному житті”. Тоді цар віддав на смерть і молодшого брата, піддавши його ще більшим мукам. Потім була замучена і їхня матір. Ця родина мучеників відома під ім’ям мучеників Маккавеїв.

Мощі семи святих мучеників Макавеїв зберігаються в базиліці апостола Андрія в Кельні (Німеччина). Мощі Соломонії — в стамбульскому Соборі Святого Георгія.

Всемогутній Господи, Святе святих, Боже наш, що перебуваєш у невидимій славі Твоєї святині, прийми нашу молитву, що відлунює як благоговінне звернення до Тебе, Владико небесний.

Дякуємо Тобі за приклад непохитної віри та мужності, що світяться в житті святих Мучеників Маккавеєвих. Їхні героїчні вчинки стали вічним сповіданням віри та відданості перед Тобою.

Молимося, Вседобрий Господи, даруй нам розчулення сердець і сльози змирення душі, щоб ми могли очистити себе від всякої скверни і зблизитися з Тобою. Нехай Твоя незрима рука вислухає наші молитви і благословляє нас у нашому духовному подвигу.

Владико, допоможи нам утвердити свою віру, навчитися відданості і піднести свої жертви на вівтар духовного поклоніння. Нехай наші дії і слова будуть відображенням Твого світла і милосердя, що розцвітають у житті святих Твоїх.

Милосердний Господи, благослови нас Твоєю неземною благодаттю, наділи нас мужністю та силою, які підтримували Мучеників Маккавеєвих під час випробувань. Нехай їхні світлі приклади надихають нас у нашому християнському житті.

Зі славою і відданістю молимось перед Тобою, Святий Господи, нині і повсякчас і на віки-віків. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія