Адреса Вселенського Патріарха в Женеві як заклик до релігійної спільноти молитися та діяти разом у відповідь на актуальні виклики, такі як зміни клімату та переміщення біженців.

Об’єднання для спільної відповіді на екологічні виклики сьогодення та вирішення долі біженців

Адреса від Його Святості Вселенського Патріарха Варфоломія на Обговоренні міжконфесійного діалогу, змін клімату та переміщення біженців, в рамках Об’єднання Релігійних лідерів за мир в кліматичній солідарності з біженцями, Екуменічний центр, Женева, Швейцарія, 12 грудня 2023 року.

Шановні колеги та прихожани,

Улюблені організатори та учасники,

Відзначаючи 75-річчя Всеагентської декларації прав людини Організації Об’єднаних Націй, це особлива перевага брати участь та звертатися до цієї унікальної асамблеї релігійних лідерів, вірних громадян та людей доброї волі, у нашій спільній турботі та молитвенному намірі розглядати шляхи відповіді на термінові виклики у світі, де невизначеність, здається, єдиний впевнений реалітет, з яким зіштовхується стільки наших братів та сестер по всій планеті.

Зміни клімату та криза біженців вже не є зовнішніми чи віддаленими можливостями, далекими від нашої щоденної уваги та відповідальності. Вони негайно і глибоко впливають на наше життя, кар’єри та спосіб життя. У нас вже немає фальшивого розкоші невігластва чи байдужості. Ми тепер або безпосередньо сприяємо проблемі, або вже рішуче зобов’язані до її вирішення.

Одним із уроків, який ми вивчили під час останньої пандемії — хоча дуже болісний і, безумовно, непримусовий — є той, що ніхто не рятується сам; ніхто не рятується, якщо не рятується кожен. Загрози, якими наш світ стикається зараз, можуть бути вирішені та подолані лише у співпраці. І ось тут діалог та партнерство релігійних спільнот виявляється важливим та життєво важливим. Оскільки, чи йдеться про Covid-19, зміни клімату чи проблему біженців, ми точно маємо справу з непередбаченими викликами. Тому ми навіть називаємо їх кризами, що є грецьким терміном, що означає “суд” — саме тому, що нас вимірюють тим, як ми реагуємо на ці обставини, які є переломними точками чи явищами, що остаточно формують наше життя. Фактично, хоча коронавірус може включати медицину, а забруднення може включати науку, а імміграція може включати політику, саме тут повинна бути включена віра та релігія в те, як ми реагуємо та обираємо вирішення цих викликів.

Як ви знаєте, протягом останніх десятиліть у нашій службі ми неодноразово підкреслювали, що як визначальна та визначальна проблема наших часів, глобальне потепління стало найбільшою загрозою нашій планеті та її населенню. Зростаюча, але знеуважена вартість від підвищення глобальної температури невідомо і неоспоримо перевершить поточну кількість смертей від усіх інфекційних хвороб разом, якщо не буде обмежено зміни клімату. Екологічна стійкість може бути досягнута лише через радикальні зміни у способі життя, які ми повинні зробити. Тому ми постійно та послідовно підкреслювали, що зміни клімату перш за все становлять собою духовне та етичне питання — не лише урядову чи технологічну проблему, ніби це було просто однією з численних дилем, якими займаються політики, зокрема, та люди взагалі.

Те, що релігійні лідери завжди повинні пам’ятати та, відповідно, нагадувати цивільним лідерам, полягає в тому, що немає способу нескінченно маніпулювати навколишнім середовищем та його ресурсами, який не супроводжується витратами чи наслідками — матеріальними та людськими. Ми, як добре знаємо сьогодні, і як чітко вчили містики через віки, нерозривно пов’язані з історією, сучасністю та долею нашого світу.

Проте, щоб оцінити такий світогляд, який в кінцевому рахунку є світоглядом стриманості та простоти, вдячності та щедрості, ми повинні визнати світ як більший, ніж ми та наші інтереси; іншими словами, ми повинні прийняти дух чесності та покори. Ми повинні бути готові дивитися на варіанти та рішення, які впливають нас особисто, а не просто на інших людей. Нажаль, так часто ми переконані, що вирішення екологічної кризи — це питання іншації чи життя більш стійко. Проте ми повинні пам’ятати, що саме наші варіанти та дії привели нас у цей безлад спочатку.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Парадоксально, відповідь може бути не так багато в чиненні чого-небудь, скільки в чиненні нічого; це доводить до важливості мовчання та медитації. Спочатку ми повинні зупинитися та рефлексувати. Спочатку ми повинні вивчити слухати та зрозуміти, як ми дійшли до цієї кризи. Спочатку ми повинні прийняти свою гріховність перед планетою та іншими людьми, щоб визнати потребу в покаянні — це означає буквальну та радикальну зміну думки, серця та поведінки. Це шлях пророків; це шлях містиків; і це шлях тих, хто розуміє, що “земля — Господня і все, що наповнює її” (Псалми 24.1).

І ось тому наш момент мовчання є найвідповіднішою дією в цьому храмі сьогодні. Давайте, отже, благати Бога бути милосердним та співчутливим до нас і до Його людей, особливо тих, хто потребує та переміщений. Давайте уявимо світ, де панують мир та правосуддя, де вигнані насильство та дискримінація, де права людини та людське гідності ефективно захищені. І дозвольте відкрити наші серця для солідарності з біженцями, а також для поваги та захисту унікального дару створіння Божого, яке ми маємо передати нашим дітям.

Його Святість
Вселенський Патріарх Варфоломій