Перший тиждень Великого посту: богослужіння, канон преподобного Андрія Критського та літургія Ранішосвячених Дарів.
Перша седмиця Чотиридесятниці відзначається більшою строгістю, богослужіння – більшою тривалістю.
Від понеділка по четвер на великому повечір’ї читається частинами великий покаянний канон преподобного Андрія Критського. Його складено майже 1200 років тому. Святий Андрій, зібравши в ньому події старозавітної й новозавітної історії – від падіння праотця Адама до вознесіння Христового, – подає їх у дусі глибокого, сердечного каяття, майстерно зіставляючи кожну з них зі станом душі грішника. Крім прикладів з Біблії, творець канону вказує на живий приклад великого падіння й великого піднесення в особі преподобної Марії Єгипетської, яка, бувши тяжкою грішницею, досягла святості.
У середу і п’ятницю звершується літургія Ранішосвячених Дарів. Головна особливість полягає у тому, що на ній не здійснюється таїнство євхаристії, а вірні причащаються Дарами, освяченими на попередній літургії – Василія Великого або Йоана Золотоустого. Це богослужіння складається з вечірні та літургії вірних.
Перші християни старались звершувати таїнства Христові досить часто. Тож, аби дати можливість вірянам причащатися і серед тижня у дні посту, було встановлено, не порушуючи характеру великопісної відправи, у деякі дні причащати раніше освяченими дарами. Для цього і було введено це богослужіння Великого посту, упорядником якого вважається святий Григорій Двоєслов (VІ ст).
У п’ятницю після літургії служиться молебень із каноном до великомученика Федора Тирона й освячується коливо.
Закінчується перший тиждень Великого посту Неділею торжества православ’я. Це свято встановлено в IX ст. у пам’ять про перемогу нашої церкви над усіма єретичними вченнями. Цієї неділі здійснюється особливе богослужіння – чин Торжества православ’я.
У першу седмицю строгіші вимоги й до харчової частини пощення. Але головна його мета – морально вдосконалити людину, а не змусити голодувати. Кожен знає особливості свого організму та свої гріхи. Разом з тим, для дітей, старих, хворих, вагітних, зайнятих важкою фізичною працею, зокрема військовиків, піст із благословіння священника полегшується чи й скасовується.
Важливо під час Чотиридесятниці, особливо першого тижня, обмежити розваги, зокрема користування телевізором, телефоном, інтернетом. Краще цей час витратити на душеспасенну літературу (вона тепер є не тільки в паперовому вигляді, а й електронному і звуковому), благочинні справи. Це добра нагода відмовитися від шкідливих звичок і набути корисних.
Із Великого посту маємо вийти досконалішими, тож перший його тиждень – хороший початок для цього.