10 листопада 2017 року Божого, відбулись урочисті заходи з нагоди 100-річчя відродження УАПЦ. Участь прийняли Предстоятель УАПЦ Блаженніший Митрополит Макарій (Малетич), керуючий Тернопільською єпархією УАПЦ архієпископ Одеський і Чорноморський Тихон (Петранюк), архієпископ Житомирський і Поліський Володимир (Шлапак), єпископ Донецький і Слов’янський Сава (Фризюк), численне духовенство, миряни УАПЦ та представники місцевої влади в особі очільника Тернопільської ОДА Степана Степановича Барни.

З вітальним словом виступив Блаженніший Макарій (Малетич) Митрополит Київський і всієї України Предстоятель УАПЦ: 

“Радий, я радий, що я сьогодні перебуваю в Тернополі в такому патріотичному українському містечку і, можна сказати, в цілій області. Тому, що буде голосування і тим підтверджуєте, що ви є патріотами своєї держави. А сьогодні цю історичну подію яка сталася тому сто років ми визначаємо. Я дещо написав але читати не буду… деякі уривки уривки із життя Церкви від 17 по 27 рік. А цікаво… цікаво і для мене, єпископа цікаво певне, і для вас отців, бо дійсно патріот митрополит був України митрополит Липківський – натхнений українець! Якби там інші церкви про нього не говорили самосвят або так або поіншому але це патріотист! Ви знаєте сльози деколи наступають на очах от перебуваючи у Вінниці він звертається такими 24 року словами, багато молоді зійшлося, а він скаже до молоді: ” Дорогі мої друзі!”. Можна ставитися так до молоді так скіптично, що молодь не відвідує церкву і так дальше і критикувати, а її не треба критикувати з ними треба розмовляти. Деколи їх треба похвалити, хоть вони і не заслужують.

А він каже до них: “Дорогі мої друзі! Я Вас прошу мати гарне, щире серце, мати любов до своїх батьків, мати любов до своєї батьківщини рідної і серцем любити бо серце ніколи не старіє. Коли він так сказав, то молодь, зараз ми можемо побачити, як кричать ВІВА ПАПА ВІВА у Римі, було піднесення і тоді у Вінниці в 24 році.

От сьогодні 10 листопада. Дев’ятого листопада 1917 року Третій Всеукраїнський військовий декому на з’їзді прийнять резолюцію про автокефалію УАПЦ її незалежність від Держави та українському мовою богослуження. 21-24 рік Липківський відвідав усю по Україні 500 порофій !!! Зараз я, як єпископ, можу казати от-от мені я не маю можна від єпископа отримати від я не маю коштів, я не маю іншої транспорту щоб я їхав він на то не дивився в полотняній рясі, декуда на фірі, декуда пішком від церкви до церкви патріотично піднімав український дух до автокефалії.

Трагічна, як голова висловився, трагічна, і інші виступаючі, трагічне життя в УАПЦ… І зараз сі не маємо чим дуже ся похвалити, що ось Голова міської адміністрації, Голова держобласної прийшов, заступник, але то на обласному рівні. А бачимо, що в Києві третю зиму ми ся молимо під сходами Андріївської Церкви. Президент, прем’єр-міністр пише, що до 2020 року буде церква закрита, а дехто із міністерства каже, що то політична справа. Знаєте політична справа була в 17 по 27 рік бо то комуністично! Це було боляче тим людям, священникам, митрополитам незалежної України. Зараз відноситися так і казати, що то політична справа це прикро дуже!

Дорогі мої, в серпні місяці 24 року, як описує один київлянин, що митрополита дзвонили царську зустріч коли повернувся з в’язниці із Харкова. Уявіть собі, що у Києві не було в магазину, ні крамниці, де б найти могло після 11 год. єдну квітку. Всі квіти було розкуплено. Бо зустрічали так Митрополита він описує, що це було вавелонське царство, було вавелонська зустріч!

Дорогі мої не хочу вас задержувати. Ми тут уже дві години. Є що сказати. Але сьогодні я щиросердечно дякую керуючому Тернопільської Єпархії Владиці Тихону, дякую архієреям, що приїхали. Хоча це можна було зробити, цю дату і в Києві, але в Києві певне ніхто був з уряду би був не прийшов, а тут маємо Голову облдержадміністрації!!!…

Продовження ТУТ