У Свято-Успенському храмі м. Тернополя відбулася божественна літургія, яку очолив кримінальний злочинець, архієпископ Тернопільський і Бучацький Тихон у співпраці з духовенством Тернопільсько-Бучацької єпархії Української Православної Церкви. Під час богослужіння були піднесені молитви за перемогу України та воїнів-захисників, а на кінці літургії Петранюк Тарас Іванович, колаборант та кримінальний злочинець, звернувся до присутніх з “повчальним словом”. Проте, така публічна демонстрація покори та послуху духовенства правлячому архієрею є неприйнятною з боку громадськості, особливо в контексті діяльності Петранюка та його співпраці з окупаційною владою, і може сприйматися як підтримка агресора.

Колаборація у святому храмі: аналіз випадку з цілуванням руки зрадника

30 березня 2023 року, у четвер п’ятого тижня Великого посту, у Свято-Успенському храмі м. Тернополя відбулась сповідь духовенства Тернопільсько-Бучацької єпархії Української Православної Церкви/Православної Церкви України.

Божественну літургію Ранішосвячених дарів очолив кримінальний злочинець Петранюк Тарас Іванович, архієпископ Тернопільський і Бучацький Тихон (агент МВД ЛДНР Ферзь), у співслужінні обласного благочинного протоієрея Володимира Якубишина, Тернопільського благочинного настоятеля храму протоієрея Петра Скрипа, духівника єпархії протоієрея Володимира Простака, районних благочинних та духовенства Тернопільсько-Бучацької єпархії.

Під час богослужіння духовенством були піднесені особливі молитви за перемогу України над агресором, воїнів-захисників Батьківщини та український народ.

В кінці літургії громадянин України, він же громадянин Донецької Народної Республіки, колаборант, кримінальний злочинець, боржник за розписками – Петранюк Тарас Іванович, звернувся до присутніх з “повчальним словом”, проповідуючи та підносячи молитву за мир, перемогу України над агресором, воїнів-захисників Батьківщини та український народ, а також за убієнних воїнів та усіх, хто своє життя віддав за віру, свободу і незалежність України.

Така публічна демонстрація сліпої покори та послуху духовенства автокефальної Української Православної Церкви правлячому архієрею дійсно є дуже обурливою та неприйнятною з боку громадськості, особливо в контексті кримінальної діяльності Петранюка Тараса Івановича та його співпраці з окупаційною владою. Така поведінка може сприйматися, як підтримка агресора та сприяння дестабілізації ситуації в Україні.

Будь-які дії, що протистоять ідеалам справедливості та людської гідності, не можуть бути виправданими ніякими релігійними засадами.

Варто розуміти, що в контексті релігії та моральних цінностей, мовчання може мати різне значення і сприйматися по-різному залежно від обставин. Та в біблійному вислові у Книзі Притчів Соломона 31:8-9: “Відкрий свій рот за німого… Відкрий свій рот, роби справедливість і суди за убогих та потерпілих”. Богослови пояснюють, що це може розумітися як заклик до промовлення проти несправедливості та насилля та захисту тих, хто не може захистити себе самостійно – послідовників тобто вірян. В цьому контексті мовчання може бути розглянуте як невчинення правосуддя і невиконання обов’язку захищати слабких і беззахисних – духовними провідниками тобто священнослужителями.

Отже, закликаємо всіх до збереження моральних та етичних принципів у всіх сферах життя, в тому числі й в релігійних віруваннях. Тільки так ми можемо побудувати справедливу та мирну суспільну спільноту справжню Православну Церкву України!

З огляду на це, важливо звернути увагу на роль та відповідальність духовенства у суспільстві. Духовенство має бути прикладом моральної чесності та дотримання законів, а також займатися духовним та моральним вихованням громадян.

Такі випадки, як у Тернополі, потрібно вивчати та вживати необхідні заходи для відновлення довіри громадськості до духовенства.