Виступ Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія на семінарі “Планета молоді” у фінському Природничому центрі Халтія, де він розмірковує про природу, духовність та відповідальність перед створеним світом.

Співсвяткування радості та любові в природному середовищі Фінляндії

Шановні гості,

поважні гості,

Дорогі юнаки та дівчата Фінляндії,

Це така радість і привілей відвідати цей вражаючий природний центр Халтія, який підкреслює красу природи Фінляндії через його надзвичайні виставки та сувору дику природу. Цього року Haltia відзначає десяту річницю та присвячений відпочинку на природі. Я не можу придумати більш чарівного місця, ніж це, для вашого семінару «Планета молоді». Я також радий бути тут разом із Dr. Єва Фурман, генеральний секретар Комісії зі сталого розвитку Фінляндії. Її присутність сьогодні тут свідчить про відданість вашої країни захисту та збереженню природного середовища.

Як вам, мабуть, відомо, наша Церква, Вселенський Патріархат, має тривалу та активну участь у екологічних питаннях, починаючи ще з 1989 року, коли вона видала свою першу екологічну енцикліку. Протягом останніх тридцяти двох років мого служіння Земля як унікальний Божий дар і творіння була в самому центрі нашої турботи та роботи. Наші зусилля з підвищення обізнаності серед урядових і релігійних лідерів спонукали нас організувати міжнародні, міжконфесійні та міждисциплінарні симпозіуми в проблемних регіонах світу, включаючи Амазонку та Арктику, Адріатику та Балтику, Міссісіпі та Середземномор’я. У цей день ми продовжуємо це свідчення, виступаючи з новаторськими заявами в тісній співпраці з Папою Франциском і архієпископом Кентерберійським Джастіном Велбі.

Халтія відома своїми нескінченними та винятковими стежками, які підходять для багатьох видів діяльності (зокрема, піших прогулянок, їзди на велосипеді та кемпінгу) для будь-якого рівня досвіду. Вас може здивувати, що вже в моїх 80-х роках однією з моїх улюблених розваг залишаються піші прогулянки, пристрасть до яких я захопився з дитинства на маленькому острові біля узбережжя Туреччини. Де б я не був у своєму дуже насиченому порядку денному церковного управління, літургійних служб і пастирського служіння, я люблю гуляти природними парками та резерваціями, а також полями та горами. Особливо це стосується мого рідного острова Імврос, який я намагаюся відвідувати кілька разів на рік. Однак навіть у жвавому та перенаселеному місті Стамбулі я постійно шукаю місця, де можна прогулятися з друзями.

Моя вдячність за природне середовище безпосередньо пов’язана зі священним виміром життя та світу. Я завжди дивився на природне середовище з точки зору духовності. Я завжди поважав творіння як місце зустрічі та спілкування з Творцем. Як молодий хлопець, я супроводжував о. Астеріос, парафіяльний священик мого місцевого села, на служби у віддалених каплицях на схилах пагорба Імврос. Ми вирушали зі сходом сонця і несли необхідні церковні речі до чарівних каплиць на вершинах, звідки ми могли бачити Туреччину, Грецію і навіть гору. Афон з усіх боків Егейського моря. Онук о. Астеріос, який насправді має таке ж ім’я, як і його дід, і якого я висвятив на священика у 2010 році, сьогодні є парохом у тій самій сільській церкві. Тож, як бачите, з самого раннього віку.

Насправді я переконаний, що це тому, що природне середовище надає мені ширше, ширше, панорамне бачення світу. Краса природи веде кожного з нас до ширшого, більш відкритого погляду на життя та створений світ. Подумайте про це як про ширококутний фокус камери. Це те, що зрештою заважає нам як людям експлуатувати або зловживати природними ресурсами планети. Подібним чином саме через духовну призму моєї віри я можу краще оцінити такі проблеми, як загроза океанському рибальству, зникнення водно-болотних угідь, пошкодження коралових рифів або знищення тварин і рослин.

Це тому, що, як стверджує давня християнська молитва:

Небеса проголошують славу Божу? Земля проголошує Його суверенітет? море провіщає владу Господа? і кожне матеріальне і духовне створіння проповідує велич Бога в усі часи. Грецькою мовою: «(Бо ви троє, один Бог всемогутній.) Чию славу розповідають небеса, але земля — Його панування, а море — Його держава, і кожне чуттєве й мислиме творіння завжди проголошує Його велич».

Природа — це книга, яка широко відкрита для читання та навчання. Кожна рослина, кожна тварина та кожен мікроорганізм розповідає унікальну історію, розкриває глибоку таємницю та передає надзвичайну гармонію. Та сама історія та таємниця виявляються в галактиках, де незліченна кількість зірок описує ту саму містичну красу та математичний взаємозв’язок.

І ця перспектива нам не потрібна, щоб вірити в Бога чи навіть доводити Його існування. Нам це потрібно для дихання? нам це потрібно, щоб вижити? нам потрібно, щоб це просто було. Ця реальність була описана містиком у сьомому столітті як співсвяткування радості та любові — «космічна літургія», як він її назвав.

Це означає, що прикро, коли ми живемо, навіть не помічаючи екологічного концерту, який розігрується перед нашими очима та вухами. У цьому космічному оркестрі кожна дрібна деталь відіграє вирішальну роль, а кожен незначний аспект робить життєво важливий внесок. Ніщо взагалі — жодна людина, жодна жива істота, жодна клітина чи частинка природи — не може бути вилучено без глибокого впливу на всю симфонію. Жодне дерево чи тварину не можна видалити, не спотворивши, якщо не знищивши, всю картину.

Питання, на яке ми повинні відповісти: коли ми перестанемо чути музику цієї гармонії? Це постійний ритм, навіть якщо ми цього не усвідомлюємо. Коли ж ми навчимося алфавіту цієї священної мови, так таємничо прихованої в природі? Це так яскраво виявляється у створеному навколо нас світі. Коли ми навчимося сприймати дивовижну красу присутності Бога на тілі світу? Настільки чітко видно його контури. І, власне кажучи, коли ми визнаємо, що треба жити простіше, а не так жадібно? Тільки так ми можемо подолати екологічну кризу.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

У вирішенні цих питань і викликів ваша роль як молодих громадян світу буде ключовою. Звичайно, екологічні виклики, з якими ми стикаємося сьогодні, є безпрецедентними, але такими ж є й можливості. І ваше покоління стоїть на передовій у використанні цих можливостей. чому Тому що ви володієте незрівнянною та незгасною пристрастю — стійкістю та здатністю мріяти про світ із альтернативними пріоритетами та цілями. Протягом всієї історії саме молоді покоління часто очолювали рух за зміни. Від громадянських прав і справедливості до боротьби за рівність і інтеграцію, дух молодості завжди був тим, що запалює фундаментальні трансформації та революційні зміни.

Розглянемо екологічну кризу. Підвищення температури, танення крижаних шапок, зникнення видів. Це не просто сенсаційні заголовки. Це термінові заклики до дії. І хоча моє покоління несе відповідальність за шкоду, завдану нашій планеті та її ресурсам, ми вже бачимо, як молоді люди відгукуються на цей заклик. Тому що це твоє майбутнє, і ти хочеш його захистити. Навіть якщо іноді масштаб викликів здається величезним, ви повинні пам’ятати, що зміни не завжди починаються з масштабних змін; починається з індивідуальних дій. Це починається з вас! Кожен із вас має силу надихати та навчати свої спільноти.

Крім того, цифрова ера озброїла вас інструментами, яких не було у жодного покоління до вас. Ви можете миттєво зв’язатися з однодумцями по всьому світу. Ви можете ділитися знаннями, стратегіями та енергією. Ваш голос почують у найвищих ешелонах влади. Тому переконайтеся, що ви використовуєте потенціал технологій на благо довкілля. Але йдеться не лише про використання технологій чи активізм. Це також про невеликі щоденні рішення, які ми робимо. Як посадка дерева, відмова від одноразового пластику, освіта та мобілізація інших — усі ці варіанти враховуються та всі вони складаються. І коли ви впливаєте на своїх друзів, родину та спільноти, ви створюєте хвилю змін, яка лунає на всіх континентах.

Наше довкілля – це не лише фон для нашого існування. Це та сама сцена, на якій розгортається наша людська історія. Захищаючи та підтримуючи його, ви робите набагато більше, ніж просто зберігаєте дерева, тварин чи океани. Ви насправді захищаєте культури, спільноти та спогади. Ви дбаєте про те, щоб майбутні покоління не просто виживали, а процвітали! Земля – це не просто наш дім, це джерело нашого життя, наша спадщина. Кожен подих повітря, кожна крапля води, кожна ділянка землі є живим свідченням заплутаної, складної та крихкої рівноваги життя. Наша планета кричить — її ліси, океани та небо надсилають нам сигнали про надзвичайні ситуації. Ми перебуваємо на переломному етапі історії. Вибір, який ми робимо зараз, особливо вибір, який ви робите, будучи молодими жінками та чоловіками, визначатиме долю нашої планети на покоління.

Ви можете запитати себе: чому релігійний лідер, православний патріарх, бере участь у піклуванні про творіння? Яке відношення Бог має до екологічної кризи? Я можу вам сказати, що джерелом мого інтересу та турботи про природне середовище є не політика чи економіка? моя робота з підвищення обізнаності про необхідність захисту та збереження землі та її ресурсів не є чимось модним чи предметом піару. Це переконання моєї християнської віри в Бога, який створив усе видиме і невидиме. Бог, чий власний Син став людиною, щоб світ міг жити. Це серце і суть християнського вчення та традиції.

І це означає, що всі ми є частиною чогось набагато більшого, ніж ми самі. У шепоті дерев, просторах морів і очах дитини ми бачимо відблиск божественного. Божа присутність навчає нас цінностям любові, піклування та поваги до творіння. Поклоняючись Богові як Творцю, ми вшановуємо землю як Його творіння. Уявіть собі світ, де турбота про навколишнє середовище є не лише особистим інтересом, а божественним обов’язком. Я закликаю вас шукати натхнення в Писаннях, у молитвах, у духовних лідерів. Пам’ятайте, що ви несете факел, довкілля – це шлях, а Бог – це світло.

Дорогі друзі,

Ви — майбутні розпорядники здоров’я та цілісності планети. І я запевняю вас, що існує нерозривний зв’язок між жвавістю молодості, невідкладністю клімату та заповіддю Божою. Це те, що дає мені величезну надію. Ви! Ваша нескінченна енергія, ваша нестримна креативність і ваша непохитна відданість змінам нагадують усім нам, що майбутнє записане не в камені, а в серцях і умах людей, особливо молоді.

Нехай Бог благословить вас, ваші родини та ваших друзів.