Свято Іоана Хрестителя, яке відзначається сьогодні, має велике значення в християнській традиції. Іоан Хреститель, який також відомий як Іоан Предтеча, виконував важливе послання від Бога – сповіщав про прихід Месії та закликав до покаяння. Його проповіді залучили багатьох учнів, а його хрещення стало зовнішнім знаком покаяння. Він також відважно прийняв мученицьку смерть за свою віру. Це свято підкреслює важливу роль Іоана Хрестителя у підготовці шляху для служіння та вчення Ісуса Христа.

Його роль в проповідуванні, хрещенні та великому жертвоприношенні

Сьогодні Православна Церква святкує Різдво чесного славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана.

Іоан Хреститель, або, як його ще називають – Іоан Предтеча, був посланцем Бога, який мав сповістити людям про прихід і живу присутність Месії на землі.

Як оповідає Євангеліє, сам Ісус назвав Іоана “Ілля, він, що має прийти” (Мт. 11:14). Коли Іоану виповнилось тридцять років, він почав проповідувати в Іудейській пустелі, а далі в околицях ріки Йордан. Він суворо викривав пороки суспільства і закликав до покаяння, сповіщаючи про швидке пришестя Месії. Його зовнішній вигляд також відповідав описам вигляду Іллі: «він носив одяг з верблюжого волосу, підперезаний шкіряним ременем, а їжею йому служила сарана і дикий мед» (Мр. 1:10-16).

Проповідь Іоана була настільки сильною, що скоро навколо нього стали збиратись учні.

Зовнішнім знаком покаяння і духовного оновлення Іоан вибрав хрещення – омиття у воді і занурення у неї (звідси й ім’я – Хреститель). Прийняти хрещення прийшов і Ісус, про чесноти якого як Месії сповіщав у своїй проповіді Іоан (Мт. 3:14-15). Тим самим Іоан Хреститель проклав шлях служінню і вченню Ісуса Христа.

За Христа і христову науку святий відважно приймає мученицьку смерть. За наказом Ірода Антипи Іоану Хрестителю відтяли голову.

Чому це свято є таким вважливим для нас?

Як ми знаємо у церковній традиції є три різдва: Різво Господа нашого Ісуса Христа, Пресвятої Богородиці та Іоана Хрестителя.

Цим самим церква підкреслює особливість та вважливість свого славного Пророка і Предтечі Іоана.

Адже він той, що хрестив у водах Йорданських, Він той, хто проповідував про покаяння- це той чоловік який був останій із старозавітніх пророків та перший з новозавітніх мучеників.

Тому в цей день славно взиваймо: «Святий Пророче, Предтече і Хрестителю Іоане моли Бога за нас грішних»!

Автор: Архієпископ Агапіт