У цій проповіді Патріарх Філарет розповідає про значення дня Пресвятої Тройці і ролі Святого Духа у християнській вірі. Він підкреслює, що християнство є єдиною істинною релігією, оскільки тільки в ній вчиться про Бога-Творця, Сина Божого та Святого Духа. Проповідник також розглядає дії Святого Духа у житті апостолів та його вплив на переконання та духовне переродження віруючих.

Відкриття таємниці Божества і вплив Святого Духа на віруючих

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа! Дорогі браття і сестри!

Сьогодні Церква Христова святкує день Святої Тройці – день, коли Бог благословив відкрити людству таємницю Божества. Бог явив Себе у трьох Іпостасях, у трьох Особах: Отця, Сина і Святого Духа. Це є непорушний догмат християнської віри. Хто не вірить в Отця, Сина і Святого Духа, той не може називатися християнином.

На землі існувало й існує багато релігій, але правдивою може бути тільки одна. Як істина може бути тільки одна, так само й істинна релігія – одна. Виникає питання: яка ж релігія серед багатьох істинна? Та релігія, яку відкрив людям Сам Бог. Бог може бути тільки єдиним. Де два чи більше богів, там не існує жодного бога. Чим відрізняється свята Біблія від священних книг інших релігій? Тим, що в ній зберігається вчення про єдиного істинного Бога. Сам Бог сказав пророку Мойсею на Синайській горі: “Я Господь Бог твій… нехай не буде у тебе інших богів” (Вих. 20, 1-3).

Повинні ми, люди, виконувати заповідь Божу чи ні? Бог сказав, що нема богів крім Нього єдиного. І це є істина!

Єдиний істинний Бог послав у світ Свого Єдинородного Сина, щоб спасти людей від гріха і смерті. Син Божий, народившись від Духа Святого і Пресвятої Діви Марії, відкрив людям таємницю Божества. В чому полягає ця таємниця? В тому, що Бог за природою єдиний, але у трьох Особах, у трьох Лицях: Отець, Син і Святий Дух. Жодна релігія не має вчення про Святу Тройцю. Людський розум може багато чого пізнавати і відкривати, але таємницю Святої Тройці він не може збагнути. Тільки християнська релігія має вчення про Святу Тройцю. Воно свідчить, що християнство є істинна релігія. Хто, крім Бога, міг відкрити людям цю таємницю Божества?!

У п’ятдесятий день після Воскресіння Христового на апостолів зійшов Святий Дух, Якого Господь наш Ісус Христос, Син Божий, обіцяв послати Своїм ученикам. Справдились слова Христа Спасителя. І через цю подію людству відкрилася третя Особа Свя­тої Тройці – Дух Святий. Ось чому зішестя Свято­го Духа на апостолів називається днем Святої Тройці.

Дух Святий зійшов на апостолів у вигляді вогненних язиків. З Євангелія ми знаємо, що Дух Святий сходив на Ісуса Христа під час Його хрещення в Йордані у вигляді голуба. Тоді Духа Святого бачили тільки Іоан Хреститель та Сам Христос Спаситель, а тепер Його побачили апостоли й усі ученики, які були з ним у сионській світлиці.

В чому виявилися дії Святого Духа, чим засвідчилося Його Божество? У тих надзвичайних явищах, які відбулись з апостолами. Зовнішнім проявом дій Святого Духа був дар мов, яких раніше не знали апостоли. Коли апостоли вийшли із світлиці, люди, що прийшли на свято в Єрусалим, почули свої мови, якими говорили галилейські рибалки. Святий Дух дав апостолам дар мов, щоб вони проповідували Євангеліє Христове усім народам їхніми рідними мовами. Для нас цей факт має велике значення. Проповідь українською мовою, як і богослужіння, має Божественне підґрунтя. Кожний народ має право молитися і проповідувати рідною мовою. Хто це заперечує, той іде проти Духа Святого.

Дар мов – це зовнішнє явище. А що відбулось у душах апостолів, які внутрішні зміни стали очевидними? Дух Святий переродив апостолів. Збулися слова Христа Спасителя, сказані Ним Никодиму, що треба народитися від води і Духа. В сионській світлиці апостоли народилися від Святого Духа. Насамперед, вони зрозуміли вчення Ісуса Христа так, як треба його розуміти. До цього апостоли багато чого із слів Спасителя не розуміли, а якщо і розуміли, то не мали духовної сили виконувати повеління Господні. Так, наприклад, ап.Петро сповідав Ісуса Христа Сином Божим, а коли прийшов час голгофських страждань Христа Спасителя, він відрікся від Сина Божого, злякався служниці. Але коли апостоли одержали благодать Святого Духа, вони вже не боялися ні книжників і фарисеїв, ні багатотисячного натовпу людей. Апостоли, сповнившись благодаті Святого Духа, безбоязно свідчили про Воскресіння Христове.

Слід зауважити, що те, що відбулось у внутрішньому житті апостолів, те ж саме відбувалось і відбувається з кожною віруючою людиною, як у давні часи, так і тепер. Дух Святий діє Той Самий. В кого Він вселяється, той духовно перероджується. На це слід звернути увагу тим, хто обмежує дії благодаті Святого Духа канонами. Ніяким законом не можна обмежити благодать Святого Духа. Він діє, де хоче, як про це сказав Сам Господь наш Ісус Христос. Ап. Іоан Богослов говорить: “Закон був даний через Мойсея, а благодать і істина через Ісуса Христа сталися” (Ін. 1, 17). Там, де є віра у Св. Тройцю і Христа Спасителя, де є любов, мир, терпіння та інші християнські чесноти, там і благодать Божа. А там, де ворожнеча і ненависть, злоба й підступність, там не шукай благодаті. Вона не може жити в таких душах.

Благодать Святого Духа діяла і в часи духовної руйнації, коли заборонялося відкрито сповідувати християнську віру. Завдяки благодаті Святого Духа, люди, не маючи релігійної освіти, не відвідуючи храми і богослужіння, зберігали у своїх душах віру в Бога. Вона діє і тепер, коли віруючі у складних економічних умовах будують храми Божі, допомагають зубожілим людям, моляться Богу, шукають дорогу до храму. Це і є дія благодаті Святого Духа.

В день свята Пресвятої Тройці помолимося, щоб Дух Святий прийшов і вселився в нас, і очистив нас від усякої скверни, і спас душі наші, і завжди допомагав нам у духовному житті.

Амінь!