Ця стаття розглядає походження і значення вислову “пройти вогонь і воду”. Вона пояснює, що цей вислів має свої корені у давніх концептах води і вогню як символів очищення та сакральної сили. Також згадується сучасне додавання “мідних труб” до вислову, яке вказує на моральне випробування славою і популярністю. Стаття закликає до того, що завдяки Божій допомозі ми можемо пройти всі випробування нашого життя з гідністю і стати переможцями.

Випробування вогнем і водою: символіка та сила преодоління

Наш народ і справді нині проходить найтяжчі випробування – і вогнем, і водою – причому, не лише в переносному, а і в буквальному сенсі. Але ми не здаємося, ми загартовуємося, стаємо більш витривалими і єдиними у прагненні перемоги над ворогом. Звідки ж походить цей вислів?

Про важкі випробування вогнем і водою зустрічаємо згадку ще в одній із книг Старого Завіту, в Книзі пророка Ісаї: «Чи будеш переходити через води, Я з тобою, – чи через ріки, вони не потоплять тебе; чи підеш через вогонь, не обпалишся, і полум’я не обпече тебе» (Іс. 43: 2). Господь говорить нам, що Він завжди буде з нами під час усіх, навіть найтяжчих, випробувань. Адже випробування цими природними стихіями споконвіку вважалися найскладнішими.

Походження цього вислову дуже давнє і пов’язане з прадавніми архетипними концептами. Вода як першоелемент завжди привертала до себе увагу, бо у фізичному розумінні без води неможливе існування всього живого. Вода також є символом очищення. А вогонь у пращурів асоціювався з сакральною силою, даром, посланим Богом. Історії відомі також стародавні звичаї перевіряти «невинуватість» людини, змусивши її тримати руку у вогні або кинувши у воду… Тож, якщо людина буквально проходила «перевірки» водою чи вогнем, то вважалася «гідною» для подальшого життя, бо витримала найтяжчі випробування.

У ХІХ столітті зустрічаємо новий елемент у цьому виразі: «Пройти і вогонь, і воду, і мідні труби». На думку більшості дослідників, «мідні труби» означають випробування славою і популярністю (адже переможців зустрічали фанфарами, грою на духових музичних інструментах). А це моральне випробування декому пройти набагато складніше за фізичне (вогнем і водою).

Тож сили й витривалості нам у всіх випробуваннях, які зустрічаємо на своєму життєвому шляху. З Божою допомогою ми з гідністю пройдемо і вогонь, і воду, і, якщо потрібно, мідні труби – щоби вийти з усіх випробувань переможцями!