Стаття розповідає про дві важливі події – перше та друге знайдення голови Іоана Предтечі від часу його усікновення. Починаючи з благочестивого вельможі Інокентія та закінчуючи архімандритом Маркеллом, історія святині пов’язана із знахідками, приховуванням та відкриттям у різних епохах.

Дивовижна історія обрітення святої глави в Києво-Печерській лаврі та пізніше в Емесі – від схованки до святині

У 1160 році преподобний Еразм Києво-Печерський виявив першу голову Іоана Предтечі в Ближніх печерах, але історія її знаходження не закінчилася. Ця святиня подорожувала через віки, переживаючи пригоди та обрітення.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Після усікновення Пророка Іоанна, його тіло було поховано, а голову сховала Іродіада. Чесну главу випадково відкрили при будівництві церкви володарем маєтку Інокентієм, викликавши так перше обрітення.

Друге знайдення відбулося у 452 році, коли архімандрит Маркелл отримав від самого Іоанна вказівку на місце приховання голови в печері поблизу Емеси. Ця подія визначила святкову традицію та велике почитання голови Іоана Предтечі.

Святиню перенесли до Константинополя, де вона отримала ще більше шани в християнському світі. Цей унікальний шлях голови Іоана Предтечі став символом віри, мудрості та величі пророка.

Молитва, яку читають в день Першого (ІV) і другого (452) знайдення голови Іоана Предтечі

Святий Іване, предтече і хрестителю Господній! Про тебе говорить святий євангелист, що ти чоловік, посланий від Бога, щоб дати свідоцтво про світло, і щоб усі увірували в те правдиве світло, що прийшло на цей світ просвітити кожну людину.

Після тебе мало воно прийти, але воно було перше, ніж ти, бо воно було від віків. Про тебе, всехвальний пророче, свідчить сам Господь, коли каже, що ти більший від усіх інших. Пророки провіщали Христа словами, а ти вказав на нього рукою і говорив: “Це Агнець Божий, що бере на себе гріхи світу”.

Ти проповідник покаяння, ти хрестив розкаяних у Йордані, ти вдостоївся власною рукою діткнутися верху голови царя Бога. Ти перший мученик, ти посників і пустинників наставник, ти вчитель чистоти, ти близький друг Христа. Тебе прошу, до тебе припадаю: Не відмов мені твого заступництва, щоб душа моя відновилася покаянням, немов другим хрещенням, бо ти був проповідником покаяння і хрестителем. Випроси мені ласку, щоб я міг (могла) одержати прощення гріхів і міг (могла) увійти колись туди, куди ніщо скверне не може ввійти, у небесне царство. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія