У Володимирському кафедральному соборі, у день пам’яті апостолів Петра і Павла, Патріарх Філарет очолив святкову Божественну літургію. У своїй проповіді він наголосив на великій милості Божої, показавши приклади апостолів Петра і Павла, які засвідчують можливість покаяння та зміни життя через Божу благодать. Він закликав вірян до смирення, любові та прославлення Бога.

Проповідь Патріарха Філарета про милість Божу, любов та правду, на прикладі життя апостолів

12 липня 2023 року, у день пам’яті святих і всехвальних первоверховних апостолів Петра і Павла, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет в співслужінні соборного духовенства звершив святкову Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі.

Напередодні свята, 11 липня, Патріарх Філарет відслужив у соборі всенічне бдіння. На вечірні Патріарх очолив служіння літії, під час якої були благословенні хліб, пшениця, вино та єлей. На утрені, під час читання канону свята Предстоятель помазав присутніх у храмі освяченим єлеєм.

Під час Божественної літургії зі словом проповіді до вірних звернувся клірик собору протоієрей Іоан Київський.

Святкове богослужіння завершилося молебнем до святих первоверховних апостолів Петра і Павла. Патріарх Філарет привітав парафіян храму зі святом та закликав на присутніх Боже благословення:

«Дорогі браття і сестри! Вітаю вас зі святом первоверховних апостолів Петра і Павла.

На прикладі цих апостолів ми бачимо велику милість Божу і правду. В чому виявилась велика милість Божа і любов? В тому, що гонитель Савл став великим апостолом Павлом. Господь відкрив Себе йому, простив його гріхи, а це значить, що і ми, грішники, можемо спастись. Яким чином? Так само, як апостол Павло. Перемінивши образ свого життя, Павло з гонителя став ревним апостолом.

І другий приклад – Іуда, один з дванадцяти апостолів, найбільш наближений до Господа Ісуса Христа. Де він? У пеклі. Чому? Він зрадив свого Благодійника, Учителя, Господа. Нам не треба засуджувати людей, бо ми не знаємо, чим закінчиться життя тієї чи іншої людини. І якими ми будемо? Чи не будемо такими, як Іуда? Був одним з дванадцятьох апостолів, а опинився в пеклі. А гонитель став великим апостолом і перебуває в Царстві Небесному. Засуджувати не треба, але це не означає, що можна робити все, що нам заманеться. Господь – праведний Суддя.

Подивіться, на Голгофі були розіп’яті два розбійника. Один пішов до пекла, а інший в Царство Небесне. В цьому проявились, з одного боку, любов, а з другого боку, правда. Любов і правда Господа нашого Ісуса Христа. В чому виявилась любов? В тому, що Господь простив розбійника. А правда в чому? Правда в тому, що такого ж розбійника Він відправив до пекла. Яка причина? Причина та, що один розбійник сказав: “Пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм”, а другий сказав: “Якщо ти Син Божий, то зійди з хреста і ми тоді увіруємо”. Бачите різницю? Один смирився, сказавши “пом’яни мене”, а другий насміхався, говорячи “якщо Ти Син Божий, то зійди з хреста”.

Треба мати смирення і викинути зі свого серця гордість і впевненість, ніби, якщо я православний, то я уже спасенний. Ні. Можеш бути православним і підеш у пекло, якщо не будеш мати смирення, якщо не будеш просити у Господа, щоб Він простив гріхи. Сказати, що хтось з нас без гріха – не можна, ми всі грішники. А за гріх слідує покарання. Той, хто грішить, той повинен знати, що у Бога зло не залишається непокараним.

Що особливого зробили Адам і Єва? Доторкнулись до забороненого дерева і були вигнані з раю. А розбійник, який убивав людей, крав, творив беззаконня почув слова Господа: “Сьогодні будеш зі мною в раю”. Причина – смирення, яке виявилось в тому, що він покаявся і сказав Господу: “Пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм. Я Царства Божого недостойний, бо грішний, але згадай мене”.

Ми повинні мати у своєму серці смирення. Буде смирення, буде віра і Царство Боже забезпечене, тому що Бог є люблячий і справедливий. І заради нашого смирення Він подасть нам Царство Небесне.

Будемо молитись Господу нашому Ісусу Христу і святим первоверховним апостолам Петру і Павлу, щоб вони ублагали Бога і Господь послав нам в наші серця смирення і правду. І тоді будемо у вічному житті блаженствувати” – сказав Святійший Патріарх Філарет.