Патріарх Філарет звертається до сучасного світу, нагадуючи про важливість пам’яті і віри в період випробувань.

Святіший релігійний лідер звертається до віруючих у день пам’яті трагедії Голодомору

Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору-геноциду 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921-1923 і 1946-1947 років. Внаслідок спеціально організованого радянською владою геноциду в Україні загинуло понад 10 мільйонів осіб.

Сьогодні, 25 листопада 2023 року, у 90-ті роковини Голодомору-геноциду, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет на території національного музею “Меморіал жертв Голодомору” звершив молитву за упокій душ невинних жертв Голодоморів.

Перед богослужінням Предстоятель Київського Патріархату підійшов до скульптури «Гірка пам’ять дитинства», біля якої поклав квіти, запалив лампадку та вклонився пам’яті голодом заморенних.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Його Святості співслужили архієпископ Переяславський і Білоцерківський Андрій, настоятель Свято-Володимирського патріаршого кафедрального собору протоієрей Борис Табачек, духовенство з м. Києва і Київської області.

Після панахиди присутні запалили свічки і лампадки в пам’ять невинно загиблих жертв Голодоморів.

Святійший владика, будучи свідком тих страшних подій, поділився з присутніми своїми спогадами і звернувся до них з архіпастирським словом:

“Як свідок Голодомору, я бачив, що застосовувала радянська влада. Наприклад, мій батько робив на цементному заводі, а на цементному заводі працювали тільки люди з села і хліб їм не давали. А поруч була шахта, де хліб давали. Чому давали? Бо там були росіяни, яким давали хліб, а українцям хліб не давали. І тому батько був змушений покинути село і їхати на шахту, щоб отримати хліб, якого давали 200 грам на душу. Мій дід від голоду помер, бо йому не давали хліба.

Треба сказати, що цей голод був штучний, тому що того року урожай був великий. Великий урожай і голод несумісні. А голод був, бо влада цим голодом хотіла знищити українців і заставити йти у колгоспи. У колгоспи не хотіли люди йти, людей примушували туди йти заради хліба.

Все це є історія і ми повинні пам’ятати її. Ми повинні пам’ятати всі біди, які перетерпів наш український народ. А бід український народ перетерпів багато, і від безбожників, і від німців, і від інших ворогів терпів, але закінчилось перемогою українців над усім злом. Ми перемогли, бо вірили в Бога, покладали надію на Нього. І Господь допоміг українському народу перемогти зло.

Зараз триває війна, чим вона закінчиться? Закінчиться перемогою України. Чому закінчиться перемогою України, а не Росії? Бо Росія – агресор, а Україна страждає від агресора. А перемагає завжди правда. Правда з ким, з росіянами чи українцями? З тими, хто напав на чужу землю, чи з тими, хто захищає свою землю? Звичайно, Бог з тими, хто захищає свою землю. А раз Бог з нами, то і перемога з нами. Не може не перемогти Бог. Ми твердо віримо – перемога буде за нами. І після страждань, Господь пошле нам мир і добробут,” – сказав Патріарх Філарет.

Цього року вшанування пам’яті жертв сталінського режиму відбувається під час повномасштабної війни Росії проти України. Знову проти українців росіяни застосовують геноцидні практики. Адже Росія в цій війні переслідує ту саму мету, що й під час Голодоморів – знищити українську ідентичність і націю. Трагічні події та злочини, які розгортаються на наших очах, з усією наочністю демонструють: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – вшановані.

Упокой, Господи, душі невинно заморенних голодом в Україні, прости їм провини вільні і невільні та даруй їм Царство Небесне! Вічна пам’ять!