Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета

Преосвященним архіпастирям, боголюбивим пастирям,

чесному чернецтву та всім вірним

Української Православної Церви Київського Патріархату

Дорогі браття і сестри!

Христос воскрес!

І в цьому році Українська Православна Церква, Україна і весь наш народ святкує Пасху Христову в умовах страждань і війни. Страждання є невід’ємною частиною людського життя – не можна жити на землі і не зазнати страждань. Не випадково народження дитини супроводжується плачем. Вона ніби відчуває, що її подальше життя буде пов’язане зі стражданнями. В чому причина плачу і страждань. В раю перші люди – Адам і Єва не знали скорбот і не плакали. А причина страждань і смерті – це гріх. Людина своїми силами не може визволитися ні від страждань, ні від смерті, які є наслідком гріха.

Ісус Христос переміг смерть. Як Бог, з’єднавшись з людською природою, Він воскрес із мертвих, і тим самим умертвив смерть та гріх. Чи дійсно Ісус Христос воскрес? Де докази Його воскресіння? Доказом Його воскресіння є свідчення жон-мироносиць і апостолів. Жони-мироносиці поспішали до гробу не для того, щоб побачити воскреслого Учителя, а для того, щоб помазати миром мертвого. І апостоли не вірили у Воскресіння Христове, навіть тоді, коли жони-мироносиці засвідчили, що вони бачили Воскреслого Господа. Євангеліє звертає нашу увагу на те, що ніхто не вірив у Воскресіння. Для чого євангелісти підкреслюють, що ніхто із близьких до Христа не вірили, що Він воскрес із мертвих? Для того, щоб довести, що Христос дійсно воскрес.

Навіть вороги Ісуса Христа, первосвященники і книжники повірили, що Христос воскрес. Із чого це видно? Із того, що дали гроші воїнам – свідкам воскресіння, щоб вони не говорили людям, що Ісус Христос воскрес. Якщо сучасники, у тому числі і апостоли, і навіть вороги спочатку не вірили, то потім змушені були переконатися у дійсності Воскресіння Христового. Це спонукає нас до прийняття віри правдивість Христового Воскресіння. Згадаймо як Христос, коли явився апостолам, дорікав їм, що вони не повірили тим, які бачили Його воскреслим.

Воскресіння Христове є доказом, що тільки християнство є істинною релігією, а інші релігії не мають істини. Так само, як серед християнських конфесій правдивим сповіданням є православ’я. Чому так? Тому що тільки у Православній Церкві звершуються чудеса і присутня благодать. А це значить, що тільки в ній діє Святий Дух. Це не значить, що в інших конфесіях немає Святого Духа. Там, де віра – там діє Святий Дух, але не в такій мірі, як в Православній Церкві.

Дорогі браття і сестри, Христос воістину воскрес! Тому ми на привітання «Христос воскрес!» відповідаємо: «Воістину воскрес!» Правду ми свідчимо чи неправду? Правду! Бо якби християнство не було істинною релігією, то воно не перемогло б язичництво. Язичники прийняли християнство тому що бачили в ньому істинну і чудеса. А чудеса звершує тільки Бог.

Серед християнських сповідань непошкодженим сповіданням є православ’я. Саме тому в ньому і донині звершуються чудеса. Але в православній Церкві звершують чудеса тільки святі; грішники не можуть творити чудес. Це означає, що недостатньо бути православним, а жити гріховним життям. Треба не тільки сповідувати православну віру, але й жити по православному. А це означає, що не треба чинити злих діл та не мати гріховних помислів.

Далеко не кожний православний може досягти такої святості. Тому єдиним виходом із такого положення є постійне покаяння. Треба творити добрі діла, і в той же час постійно каятися в гріхах. А в цьому нам завжди допоможе Господь, Своєю благодатною силою.

У ці радісні пасхальні дні сердечно вітаю вас, преосвященні архіпастирі, боголюбиві пастирі, чесні ченці і черниці, улюблені браття і сестри із святом Воскресіння Христового. Вітаю з Пасхою Христовою Президента України, Верховну Раду, Український уряд, наших славних захисників – Збройні сили України, які не шкодують свого життя з любові до своєї Батьківщини. Вітаю з найбільшим християнським святом весь український народ і всіх українців, які перебувають за межами України на всіх континентах, але люблять Україну і допомагають їй в складних умовах, створених зовнішньою агресією.

Ми віримо в нашу перемогу, бо з нами правда, а там де правда, там Бог і перемога. Нехай милосердний Господь, Який Своїм воскресінням переміг гріх і смерть, дарує всім духовне оновлення, і приведе всіх нас до миру і єдності, а в кінці життя до вічного блаженства, заради чого Він помер і воскрес.

Воістину Христос воскрес!

ФІЛАРЕТ

Патріарх Київський і всієї Руси-України

Пасха Христова

2023 рік, м. Київ