Святий Євстафій народився в м. Сіде в Памфілії. Його висвятили на єпископа сирійської Верії (Алеппо), а 324 року він став наступником св. Філогона [2 січ.] на кафедрі Антіохії. Через рік на Першому Вселенському Соборі в Нікеї Євстафій енергійно приєднався до засудження аріанської єресі і разом із іншими отцями переконано сповідав, що Господь Ісус Христос насправді Бог за природою, так само як і Отець, і Святий Дух. 

Свт. Євстафій мужньо захищав істинну віру, як справжній стовп Православія. Це спричинило ненависть із боку єретиків: Євсевія Нікомедійського, Феогнія Нікейського та Євсевія Кесарійського. Близько 330-го (або 326 р.) ці троє підступом домоглися згоди Євстафія на зібрання в Антіохії собору, справжньою метою якого було усунення епископа.Задля цього вони вдалися до вкрай низьких вчинків: звинуватили свт. Євстафія в єресі та збуренні наро ду і навіть донесли імператору Константину, буцімто святитель вороже відгукувався про його матір, царицю Єлену. Навіть більше, вони підкупили блудницю, яка представила собору своє новонароджене дитя як сина єпископа. Ця рада нечестивих хутко позбавила святого сану. Про це повідомили імператору, і він заслав Євстафія до фракійського Траянополя. Там святитель помер за кілька років по тому. А жінку, яка звела наклеп на святого, за переказом, тієї самої миті спостигла страшна хвороба, і вона зізналася в брехні.

Скинення свт. Євстафія спричинило розкол, який надовго розділив Антіохійську Церкву (до 414 р.). І хоча вже свт. Іоан Золотоуст називав його мучеником, мощі святителя перенесли з Траянополя в Антіохію лише 484 року. Народ, ликуючи, зустрічав святиню з кадилами та світильниками. Мощі тріумфально прибули до міста, яке нарешті віднайшло єдність у вірі та в загальному шануванні цього поборника Православія.

Молитвами святих Твоїх
Господи Ісусе Христе
помилуй нас!
Амінь

Джерело “Житія святих укладені на Святій Горі Афон. Синаксар. Т.3. Березень”
Видання здійснена за підтримки Фонду пам`яті Блаженнішого Митрополита Володимира