На Святій Горі Афон 28 листопада вшанували 300-річчя від дня народження українського святого, церковно-культурного діяча та письменника прп. Паїсія Величковського. Зокрема, в колишньому “козацькому” Іллінському скиту на Афоні, заснованому прп. Паїсієм в 1757 р., відбулися урочистості з нагоди дня пам’яті та ювілею українського святого.

В урочистостях взяли участь ігумен Пантократорського монастиря архімандрит Гавриїл, настоятель Іллінського скиту архімандрит Филимон, духовенство та монахи з інших афонських обителей. Також були присутні почесні гості з України – консул Консульства України в Салоніках Олександр Сосонюк та директор Міжнародного інституту афонської спадщини, доктор наук Сергій Шумило.

Під час урочистостей український консул зачитав вітального листа з нагоди ювілею до настоятелів та братії Іллінського скиту та Пантократорського монастиря від Предстоятеля Православної Церкви України, Митрополита Київського і всієї України Епіфанія. Також від імені Міжнародного інституту афонської спадщини зачитав вітання ігумену та братії директор установи д-р Сергій Шумило.

У вітальних словах Предстоятеля ПЦУ та директора Інституту афонської спадщини підкреслено виняткову роль прп. Паїсія Величковського як в історії України, української культури і Церкви, так і в історії Святої Гори Афон та східного християнства. Також було підкреслено особливу роль прп. Паїсія в історії Пантократорського монастиря та Іллінського скиту на Афоні, які протягом багатьох століть підтримували тісні духовно-культурні зв’язки з Україною, залишивши вагомий слід в історії православного чернецтва України. І сьогодні ці обителі є духовними центрами притяжіння православних паломників з України.

Своєю чергою настоятель Іллінського скиту архімандрит Філимон зачитав слова Вселенського Патріарха Варфоломія, в яких страждання українського народу порівнюються зі стражданнями багатостраждального Іова, засуджується геноцид проти народу України та висловлюється надія на воскресіння.

По завершенні святкового богослужіння ігумен Пантократорського монастиря архімандрит Гавриїл та настоятель Іллінського скиту архімандрит Филимон відслужили панахиду по всіх загиблих в Україні від російської військової агресії, зокрема й по воїнах, які у цій війні життя своє віддали за свободу і незалежність Батьківщини. Також афонські ченці вознесли молитви за звільнення і мир в Україні, висловивши свою духовну і молитовну солідарність зі стражденним українським народом.

Окрім того, під час перебування в Іллінському скиту та Пантократорському монастирі українські делегати обговорили питання співпраці щодо досліджень і популяризації спадщини духовно-історичних зв’язків України зі Святою Горою Афон.

Джерело