18 листопада 1990 року у Соборі Святої Софії в Києві відбулася інтронізація першого Патріарха УАПЦ Мстислава (Скрипника). А роком раніше — 30 жовтня 1989 р. був проголошений патріархом Української автокефальної православної церкви в Україні та за кордоном.

На Всеукраїнському Православному Соборі в Києві 6 червня 1990 року, за участю понад 700 делегатів з усієї України (серед яких було 7 єпископів і понад 200 священиків), Собором затверджено факт утворення УАПЦ і обрано його Патріархом Київським і всієї України. 20 жовтня 1990 після 49-річної розлуки прибув в Україну митрополит Мстислав (Скрипник) (Літературна Україна, 1990, 25 жовтня). Вже 27 жовтня відбув з душпастирським візитом до Львова.

А вже 18 листопада 1990 року в Соборі святої Софії в Києві відбулася його інтронізація: став першим Патріархом УАПЦ.

Після створення 1992 р. УПЦ КП, проголошений її Предстоятелем з титулом Патріарха, однак не визнав ліквідацію УАПЦ та не прийняв титул Предстоятеля новопроголошеної УПЦ КП. Вважав себе Предстоятелем відродженої Української Автокефальної Православної Церкви та боровся за відновлення державної реєстрації її Статуту, який був знятий з реєстрації за правління Леоніда Кравчука та за сприяння митрополита Філарета Денисенка.

Пояснюється це тим, що і в тодішньої влади України і у Філарета візія майбутнього Українського Православ’я трохи відрізнялася від тієї, яку пропонували тодішні представники УАПЦ, які в основному складалися з діаспорян. І діаспоряни, і офіційна влада України позитивно (або принаймні стримано позитивно) ставилися до ідеї окремої української помісної православної церкви із центром у місті Київ. Але офіційна влада України хотіли бачити лідером такої церкви Філарета. Патріарха Мстислава вони розглядали лише як символічного лідера Українського Православ’я, на якого вони символічно погоджувалися, але усе одно воліли бачити Філарета хоча б наступником Мстислава.

1992 року передав прапор 3-ї Залізної дивізії Дієвої Армії УНР новоствореній українській армії; бойовий прапор зберігається в музеї Збройних сил України.

Помер у канадському місті Ґрімсбі. Похований у крипті собору святого Андрія в Саут-Баунд-Бруку, США.

Джерело: Прес-служба Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія