Речник Православної Церкви України архієпископ Євстратій (Зоря) заявив, що УПЦ в єдності з Московським патріархатом обрала московську практику трактування і застосування канонів.

«У 2018 р. Царгород (Константинополь, – ред.) визнав московські рішення щодо ієрархії в Украіні – не дійсними. Також було підтверджено, що юрисдикція РПЦ в Україні – неканонічна. В січні 2019 р. було надано Томос про автокефалію ПЦУ. РПЦ не визнала всіх цих рішень і розірвала відносини з Царгородом. Яку позицію обрала юрисдикція МПвУ? Однозначно московську. Митр. Онуфрій та його юрисдикція теж розірвали відносини з Царгородом, не визнали ухвалених там рішень і Томосу…Тож зараз, коли вони заявляють, що нібито незалежні від Москви, чому з двох версій застосування канонів вони обирають не царгородську, а московську?», – пише архієрей у Фейсбуці.

Він каже, що прихильники МПвУ мотивують відсутність рішення про повний розрив з Москвою тим, що вони «мають дотриматися канонів та не йти в розкол» і при цьому наполягають, що вони «цілком незалежні від Москви». Втім канони не існують самі собою, бо, як всякий текст і закон, вони існують лише у інтерпретації та застосуванні, зауважив архієпископ Чернігівський.

Він нагадав, що ключовими елементами створення кризи в Україні були рішення Москви – відмова задовольнити звернення про автокефалію УПЦ, «відсторонення» митрополита Філарета з подальшим «позбавленням сану» та «анафемою». Все це – не вимога канонів, а лише їх московська інтерпретація.

Підсумовуючи архієпископ Євстратій пише, що  в реальності УПЦ МП кажуть неправду і надалі залежать від Московської патріархії, лише намагаються приховати цей факт, чим вводять в оману і паству, і суспільство.