Ця історія розповідає про храм святого архістратига Михаїла, де сталося чудо зцілення німої дівчини та спасіння від природного лиха завдяки молитвам святого.

Легенда про храм біля цілющого джерела та спасіння від різкого потопу

У Фрігії, недалеко від міста Ієраполя, в місцевості, званій Херотопа, знаходився храм на честь архістратига Михаїла; біля храму знаходилося цілюще джерело. Храм цей був споруджений старанністю одного з жителів міста Лаодикії в подяку Богу і святому архістратигу Михаїлу за зцілення його німої дочки водою з джерела.

Відбулося це так: архістратиг Михаїл, зʼявившись в сонному баченні батькові німої дівиці, ще не просвіченому Святим Хрещенням, відкрив йому, що його дочка отримає дар мови, випивши води з джерела. Дівиця дійсно отримала при джерелі зцілення і почала говорити. Після цього чуда батько з дочкою і все його сімейство хрестилися, ретельністю вдячного батька був споруджений храм на честь святого архістратига Михаїла.
До джерела стали приходити за зціленням не тільки християни, але і язичники, багато з яких відрікалися від ідолів і наверталися до віри в Христової.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

У храмі святого архістратига Михаїла протягом 60 років ніс паламарське служіння благочестивий чоловік на імʼя Архип. Проповіддю про Христа і прикладом свого богоугодного життя він багатьох язичників приводив до віри в Бога. У своєму озлобленні на християн, а в першу чергу на Архипа, який ніколи не виходив із храму і був зразковим служителем Христовим, язичники задумали знищити храм і одночасно погубити служителя Церкви. Для цього вони поєднали в одне русло дві гірські річки і направили їх течію на храм. Святий Архип щиро молився архістратигу Михаїлу про запобігання лиху. За його молитвами біля храму зʼявився архангел Михаїл, який ударом свого жезла відкрив в горі широку розколину повелів спрямуватися в неї водам вируючого потоку. Таким чином храм залишився неушкодженим. Побачивши таке дивне чудо, язичники в страху тікали, а святий Архип і присутні в храмі християни прославили Бога і дякували архістратигу Михаїлу за допомогу. Місце ж, де сталося диво, отримало назву Хони, що означає «отвір», «розколина». З того часу постановили святкувати день, в який відбулося чудо через явлення Ангела.