У п’ятницю першої седмиці Великого посту, 22 березня 2024 року, Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній очолив літургію Ранішеосвячених Дарів у кафедральному Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі.

Молитва за мир і захист Батьківщини: подія в храмі Свято-Михайлівського Золотоверхого собору

У п’ятницю першої седмиці Великого посту, 22 березня 2024 року, Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній очолив літургію Ранішеосвячених Дарів у кафедральному Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі столиці.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Разом з Предстоятелем автокефальної Української Православної Церкви молилися архієпископ Вишгородський Агапіт, єпископ Васильківський Єфрем, братія Золотоверхої обителі та запрошене духовенство.

За богослужінням Його Блаженство возніс особливу молитву до Господа в час, коли Батьківщина в небезпеці.

Також під час відправи лунали молитовні прохання за воїнів, які захищають Україну, за владу і наш народ та за спокій душ усіх полеглих оборонців Батьківщини і мирних жителів, які загинули під час війни.

Наприкінці літургії Блаженнійший владика звершив читання молебного канону святому великомученику Феодору Тирону та благословив коливо.

Святий Феодор Тирон жив за часів імператора Максиміліана, який вирізнявся особливою жорстокістю. У ту пору воїни імператора були зобов’язані приносити жертви римським богам. Імператор також бажав, щоб і його вшановували, як бога. Феодор відмовився це зробити та відкрито визнав себе християнином. За це він був підданий жорстоким тортурам, проте не відрікся від віри.

За таку стійкість, святого, зрештою, було спалено на вогнищі. Тіло мученика, яке залишилося непошкоджене вогнем, благочестива християнка Євсевія поховала у своєму будинку. Згодом мощі Феодора було перенесено до Константинополя.

З 361 по 363 роки імператором був Юліан Відступник, який прагнув відновити язичництво. Одного року, в першу седмицю Великого посту, він наказав таємно окропити ідоложертовною кров’ю усі продукти на ринках Константинополя. Такий вчинок правителя був виявом жорстокого глузування над християнською вірою. Через це святий Феодор з’явився уві сні місцевому архієпископу Євдоксію і повелів, щоби християни не купувати окроплену ідоложертовною кров’ю їжу, а замість неї споживали варену пшеницю з медом – коливо.

Згадуючи цю чудесну подію Церква встановила звершувати святкування на честь святого великомученика Феодора Тирона в суботу першого тижня Великого посту. У навечір’я суботи (у п’ятницю), на Божественній літургії Ранішеосвячених Дарів після заамвонної молитви читається канон святому великомученику Феодору, після якого коливо благословляється і роздається віруючим.

Джерело: Українська Православна Церква/ Православна Церква України