Фінська традиція визначає шлях до миру: українці долучилися до церемонії в Турку, поділитися спільною молитвою за кінець конфліктів у світі.

Молитва за світовий мир: Блаженнійший Митрополит Епіфаній виступив на урочистому прийнятті

У другій половині дня 14 грудня 2023 р. українські гості взяли участь у фінській традиційній церемонії проголошення миру, яка відбулася у м. Турку. Від давнього часу таке проголошення відбувається у духовному та історичному центрі Фінляндії як заклик до припинення хоча би на період різдвяних свят усіх конфліктів у країні та світі. Протягом останніх трьох десятиліть церемонія має екуменічний характер і в ній беруть участь очільники протестантської, православної та католицької громад.

Під час урочистого прийняття, яке від імені місцевої влади Турку відбулося для духовних і світських гостей події, Блаженнійший Митрополит Епіфаній, Предстоятель ПЦУ, звернувся до присутніх зі словом:

«Дорогі брати і сестри!

Дякую Богові за можливість сьогодні разом з вами тут, на гостинній землі Фінляндії піднести молитву про мир. Народ Фінляндії у минулому постраждав від агресії сусідньої тоталітарної держави. Тоді ваші предки мужньо захистили свою державу і незалежність, захистили свою національну, культурну, релігійну  ідентичність. Завдяки цьому Фінляндія отримала шанс на краще майбутнє, отримала можливість зберегти своє унікальне європейське лице. Зараз ваш народ користується добрими плодами тих здобутків, які захистили ваші предки.

Нині наш український народ страждає від того ж російського агресора, від його бажання відновити імперію, знищивши нашу унікальність та ідентичність. Фіни сказали «Нєт» Сталіну і Молотову, українці кажуть «Ні!» – Путіну і Кремлю.

Український народ страждає від війни, але російська окупація і рабство принесли нам у минулому значно більші страждання. Тому хоча ми і страждаємо, але ми знаємо, що захищаємо правду, захищаємо свободу і майбутнє для України як вільної європейської держави. І захищаємо мир для Європи і світу, бо якщо агресора не зупинити зараз – він піде далі. Адже він хоче, щоби знову через європейський континент пролягла чорна залізна завіса тоталітаризму і терору.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Ми вдячні народу Фінляндії та всім дружнім країнам за допомогу, моральну, військову та дипломатичну підтримку, за гуманітарну допомогу, за піклування про українських біженців. І особливо ми як Церква вдячні християнам Фінляндії за ваші молитви і за ваше свідчення істини.

Різні види допомогти можуть мати свої умови і обмеження, але духовна, молитовна допомога – це те, що здатна робити кожна віруюча людина. І тому напередодні спільного для всіх християн світу свята Різдва Христового користуючись цією нагодою я прошу вас – моліться про перемогу правди і мир для України та світу. Щодня у ранішній та вечірній молитві приділіть момент проханню про мир для нашого народу, що страждає. Ми знаємо, яку велику силу має щира молитва. І ми віримо, що з Божою допомогою темрява відступить, а світло правдивого, справедливого миру повернеться на нашу землю. Нехай Бог благословить Фінляндію і Україну та всіх людей доброї волі!»

Після завершення прийняття у кафедральному лютеранському соборі м. Турку відбувся екуменічний святковий захід, присвячений Різдву Христовому. Ця подія має загальнонаціональний характер, а її телевізійний запис транслюється телебаченням Фінляндії ввечері 24 грудня.

Пресслужба Київської Митрополії
Української Православної Церкви (ПЦУ)