У Кременецькому районі Тернопільської області 11 сіл змінили свою конфесійну приналежність, перейшовши з Української православної церкви Московського патріархату до Православної церкви України. Ці зміни відображають пошуки української церковної громади свого місця в конфесійному ландшафті країни після отримання Православною церквою України томосу про автокефалію у 2018 році. Однак, відокремлення від Московського патріархату не сприймається всіма православними віруючими в Україні.

Зміни в конфесійному ландшафті України: села Тернопільської області переходять до Православної церкви України

Українська церковна ситуація продовжує бути складною та напруженою. За останні кілька років в Україні відбулися значні зміни в конфесійному ландшафті, зокрема пов’язані з виходом певних церковних громад з Української православної церкви Московського патріархату та їх переходом до Православної церкви України.

Останнім часом у Кременецькому районі Тернопільської області відбулася подібна ситуація, де близько 11-ти сіл вирішили змінити свою конфесійну приналежність. Ці села перейшли з Української православної церкви Московського патріархату до Православної церкви України.

Офіційна статистика на прикладі Кременецького р-ну Тернопільської області за період 2022-2023 років свідчить, що зміни відбулися шляхом виходу церковних громад з УПЦ (МП) та переходу до ПЦУ у селах Кудлаївка, Піщатинці, Боложівка, Шумбар, Жолобки, Залісці, Обич, В. Вікнини, Хотовиця та Бодаки. Документи на реєстрацію церковної громади села Дзвиняча знаходяться в органах влади Вишнівецької територіальної громади.

Ці зміни свідчать про те, що українська православна громада продовжує змінюватися та шукати своє місце в конфесійному ландшафті країни. Це також може бути пов’язано зі змінами у політичному житті України, зокрема з отриманням Православною церквою України томосу про автокефалію у 2018 році.

Автокефалія – це незалежність української церкви від Московського патріархату та інших зовнішніх впливів. Це було важливим кроком для української церкви (УАПЦ та УПЦ КП), який дав можливість українським вірникам мати свою власну незалежну церкву, яка буде відповідати їхнім потребам та цінностям.

Проте, відокремлення від Московського патріархату не сприймається всіма православними віруючими в Україні. Це може бути пов’язано з історичними, культурними та релігійними зв’язками з Росією. Також, конфлікт між Українською православною церквою Київського патріархату та Українською православною церквою Московського патріархату продовжує існувати.

Зараз українська церковна ситуація залишається напруженою, але важливо, щоб українські вірники могли вільно вибирати свою конфесійну приналежність та відчувати підтримку та захист від держави.