Єлеосвячення або соборування є одним з основних таїнств православної церкви, яке призначене для духовного зцілення вірян, що страждають від тілесних і душевних хвороб. Таїнство полягає в помазанні хворого освяченим єлеєм, що символізує благодать Божу. Здійснюється єлеосвячення як індивідуально, так і колективно. Віруючі вважають, що єлеосвячення допомагає відновити здоров’я і загоїти душевні рани

Таїнство Єлеосвячення в православній церкві: історія, значення та способи здійснення

Єлеосвячення: духовна благодать для зцілення

Єлеосвячення, або соборування, є одним із семи основних таїнств православної церкви. Це таїнство духовного зцілення призначене для тих, хто страждає від тілесних і душевних хвороб. Це святе обрядове дійство здійснюється при помазанні хворого освяченим єлеєм, який символізує благодать Божу.

Згідно з віруванням, це таїнство бере свій початок від апостолів, які отримали від Ісуса Христа владу зцілювати усяку хворобу і неміч. У Святому Письмі є багато згадок про це таїнство. Апостол Яків вказує на те, що якщо хтось занедужав, то треба звернутися до пресвітерів Церкви, які помоляться над ним і помажуть оливою в ім’я Господнє. Якщо ж ця молитва буде супроводжена вірою, то хворий одержить духовну благодать і може бути зцілений.

Згідно з установленою церковною традицією, єлеосвячення може здійснюватися не тільки священиком, але й будь-яким ченцем або мирянином, який отримав відповідну освіту і дозвіл від церковних влад.

Однак, для здійснення єлеосвячення зазвичай збирається кілька священиків, що символізує єдність і взаємоповагу між духовенством і вірними. Крім того, церковна традиція передбачає, що хворий має висловити свою віру та сповідь, а також бути готовим до прощення своїх гріхів перед Богом і ближніми, що є необхідною умовою для отримання духовної благодаті.

Єлеосвячення може здійснюватися як індивідуально, так і колективно. У колективному варіанті, хворі збираються в церкві і разом зі священиками відбувається таїнство єлеосвячення. Індивідуальне ж єлеосвячення може здійснюватися в будь-якому місці, де знаходиться хворий, наприклад, вдома, в лікарні, на вулиці тощо.

Єлеосвячення є не лише духовною благодаттю, але й практичним зціленням. Вірячі вважають, що воно допомагає не тільки у відновленні здоров’я, але й у загоєнні душевних ран та відновленні духовної рівноваги. Отже, єлеосвячення є важливим духовним ритуалом, який допомагає людям знайти спокій та зцілити своє тіло та душу.