Церква Воздвиження Чесного Хреста – найдавніший храм Тернополя, споруджений наприкінці XVI століття, пам’ятка архітектури національного значення. Знаєте, який вигляд він мав раніше? Ми відтворили ретро-фото.

Перші історичні задокументовані відомості про церкву містяться у грамоті князя Василя Костянтина Острозького від 1570 року. Проте народні перекази пов’язують існування церкви в цьому місці із періодом князювання Данила Романовича, що суперечить офіційній версії про заснування міста 1540 року Яном Амором Тарновським, і дає можливість припускати про існування поселення на цьому місці задовго до заснування замку.

Церква зазнала значних руйнувань під час Другої світової війни. У 1954 році її реставрували.

У радянський період було знищено цінне майно Надставної церкви. Довгий час приміщення використовувалось не за призначенням. Було знищено дзвіницю, цінний іконостас, розписи інтер’єру. Радянська влада планувала зробити у приміщенні церкви зал моди, музей мистецтва. Пізніше були наміри на її місці збудувати готель «Москва». Проте виявилося, що тут недостатньо місця, тому вирішили готель побудувати на іншому березі Ставу (зараз готель «Галичина»).

Ось так виглядав пошкоджений храм:

Вид на Надставна церкву у 1956 рік після реставрації:

Це вигляд на храм на початку 70–х років:

Так виглядала церква у 1977 році. Тоді ще не було дзвіниці.

Це фото 1988 року:

А так виглядала церква на початку 90–х років.

Джерело: Сайт 20minut.ua