Запевнення всесвітній пастві Матері-Церкви, що те, що він обіцяв під час своєї єпископської хіротонії, на Різдво 1973 року, дійсне в повному обсязі й сьогодні, і буде продовжувати діяти до його останнього подиху, дав А.Т. Панагіотіс Вселенський Патріарх к.ц. Варфоломія, у неділю, 18 грудня 2022 р., у день, коли йому виповнилося 49 років від часу його обрання єпископом (митрополитом Філадельфійським).

У своїй промові після Божественної Літургії, під час якої він служив, у I. Церкві Святого Дімітрія Сармасікіса, де цього дня служилася історична Свята Меса святого Великомученика Севастіана, Його Святість зазначив, що його паломництво щороку такий день у цій Церкві є «священним боргом, мінімальним контр-даром вдячності та вдячності Богові-Подателю, Який забрав нас 18 грудня 1973 року за пропозицією нашого високоповажного Попередника Вселенського Патріарха Димитрія та разом з голосування священних Первосвящеників, членів Святого і Священного Синоду, бути обраним Митрополитом Священної Митрополії Філадельфії».

А Патріарх продовжив:

«З божественної благодаті ми вступаємо в 50-й рік нашого скромного первосвященицького служіння, ми бажаємо тут, у Сармасіках, перед Богом і всіма вами відновити обітницю, яку ми дали в день нашої хіротонії на єпископа, на Різдво. 1973. У той час ми згадували в нашому протистоянні: «Я даю Церкві, у цей священний момент, обітницю, що навіть під моєю новою посадою я хочу працювати, з усіма моїми скромними силами, після більшої ревності сьогодні і після цієї вірності і відданість, на славу цього на славу Божу і для спасіння душ». І ми продовжили: «Я обіцяю перед Вами, Ваша Святість, любити, шанувати і поважати мене як образ Божий і служити з радістю та охотою людині і, якщо необхідно, жертвувати собою заради неї. після всього, Філадельфія постійно нагадуватиме мені, що я повинен поцілувати своїх братів». І ми закінчили, сказавши: «Я не отримав нічого, крім Церкви. Отже, Церкві я завдячую всім, крім того, вдячністю, відданістю, повагою, вірністю та послухом без смерті. Роздумуючи про те, що я вшановований Божим милосердям і нормальною думкою Церкви, о Єпископе у Святій Великій Церкві Христовій, я маю багатогранний обов’язок мати в собі свідомість відповідальності як вірного носія її великих традицій і цілителя і тільки цього, вірного князя смерті, навіть не зв’язаної, смерті на хресті». Я завдячую всім, і навіть більше того, вдячності, відданості, повазі, вірності та безмежній слухняності. Роздумуючи про те, що я вшановований Божим милосердям і нормальною думкою Церкви, о Єпископе у Святій Великій Церкві Христовій, я маю багатогранний обов’язок мати в собі свідомість відповідальності як вірного носія її великих традицій і цілителя і тільки цього, вірного князя смерті, навіть не зв’язаної, смерті на хресті». Я завдячую всім, і навіть більше того, вдячності, відданості, повазі, вірності та безмежній слухняності. Роздумуючи про те, що я вшановований Божим милосердям і нормальною думкою Церкви, о Єпископе у Святій Великій Церкві Христовій, я маю багатогранний обов’язок мати в собі свідомість відповідальності як вірного носія її великих традицій і цілителя і тільки цього, вірного князя смерті, навіть не зв’язаної, смерті на хресті».

Ми запевняємо вас, обіцяні діти, що те, що ми обіцяли 49 років тому, повною мірою стосується нас сьогодні і буде діяти до нашого останнього подиху. Протягом усієї нашої священицької подорожі нас навчали, що єпископ, а тим більше Архиєпископ і Патріарх, свідчать про життя і смерть. Опера означає, що він повинен бути готовий до всього. Все заради народу Божого, до якого він належить і для якого існує як єпископ. Бог був розп’ятий через людину. Через людину Владика також хреститься, щоб жити з Христом через віру в Нього і через свою відданість святим і святим речам, які нам заповідали наші Отці».

Раніше Патріарх зазначив про важливість шани, яку ми повинні віддавати святим нашої Церкви, «так само, як вони постійно заступаються за нас, навчають і надихають своїм прикладом». За його словами, послання святих завжди актуальне для нашого життя, адже це урок безмежної любові до Бога і до наших братів, наших ближніх. Він додав, що це також урок глибокої віри, чистого та кришталевого життя, жертовності та самозречення. «І оскільки ці чесноти та цінності є вічними, послання святих також є вічним, наша вдячність їм має бути безперервною, а наша честь і поклоніння безперервними, не тільки в день, коли ми згадуємо їх у псалмах і духовних гімнах, а оди, але кожен день нашого життя», – наголосив Вселенський Патріарх і підкреслив, що цього послання також навчає свято та вшанування пам’яті великомученика Севастіана, який увірував і прийняв мученицьку смерть у юності.

Потім він звернувся до великої групи вчителів середньої школи та студентів із Кардіци, які здійснюють паломництво до міста.

«Ви, наша дорога молодь із Кардиці, як і інші себастьяни, будете жити і захищати, де б ви не були, нашу Церкву, нашу віру. Ласкаво просимо до вашої Матері-Церкви, нашого Вселенського Патріархату! Ми вітаємо вас з великою батьківською любов’ю і прикликаємо на вас благословення Святого Бога для вашого зростання і розвитку згідно з Ним, про що ми завжди молимося.

Середовище, в якому ви живете, надає вам багато можливостей і можливостей, але також і багато викликів. Не шукайте «широких воріт і широкої дороги», бо це веде до загибелі. Не забувайте, що без хреста немає Воскресіння, що свідчить про те, що любов Божа до людини завжди сильніша за смерть і зло. Тож залишайтеся твердими й непохитними в традиціях нашого Роду. Шануйте і бережіть великі духовні цінності, яких навчав Христос і завжди проповідувала наша Церква. Наслідуйте приклад святого Себастьяна! Це твердий ґрунт, на якому ви зможете рости!

Під натхненним духовним проводом Вашого найдостойнішого пастиря, Високопреосвященнішого Митрополита Фессаліотського і Фанаріоферсалону пана Тимофія, якого сердечно вітаємо з Різдвом Христовим, молимося, щоб Ви продовжували свій шлях угору, і бажаємо Вам доброго прогресу та всіляких успіхів. у вашому навчанні, на славу Христа, славу Матері-Церкви та радість ваших батьків і добрих учителів, яким від усього серця дякуємо за ваше паломництво до Цариці міст та до історичного освячення святого Себастьяна тут».

Його Святість згадав про труднощі, з якими час від часу стикається Мати-Церква, і побажав, щоб у відносинах між двома сусідніми народами Греції та Туреччини панував мир.

Завершуючи свою промову, він висловив своє Патріарше задоволення та вітальні побажання Феофілу. Єпископу Галікарнасу, пану Адріаносу, наглядачу району затоки Фанаріос-Кераті, та отцю Афанасіосу Мамасісу, який служить громаді у сані священика, за їхнє служіння та цінну роботу, а також Церковному комітету, що залишився, під головуванням Декана музичного факультету пана Антоніо Парізіану та всіх їхніх цінних співробітників «за важливу роботу, яку вони виконали протягом свого тривалого перебування на посаді». Він також привітав нових членів Церковного комітету, які були обрані під час виборів громади, які відбулися минулої суботи, і побажав їм плідної, гладкої та успішної роботи.

Його Святість не оминув цього року згадати про відсутнього подвижника міста Паносіола. Начальник Пан Досітео Канеллос, ігумен І. монастиря Татарні Евританії, який щороку в такий день завжди відвідував місто.

Наприкінці свого виступу він звернувся англійською мовою до колективу артистів зі Львова (Львівський академічний музично-драматичний театр), які заспівали різдвяні колядки на його честь. Святіший владика підкреслив, що з першої хвилини засудив війну Росії проти України як «невиправдану, нечестиву і диявольську», і молився, щоб у цій неспокійній країні незабаром запанував мир.

Раніше до Патріарха звернувся Феофіл. Єпископ Галікарнаський і Музикол. Пан Антоніос Парізіанос.

Під час Божественної Літургії неділі перед Різдвом Христовим Паносіол проповідував Божественне слово під час занять. Заступник п. Александрос, бібліотекар Вселенського Патріархату.

Їх воцерковив Едим. Генерального консула України в місті п. Романа Недільського та численних вірян міста та паломників з-за кордону.

Οικουμενικός Πατριάρχης: “Καθ᾽ όλην την Αρχιερατικήν πορείαν μας εδιδάχθημεν ότι ο Επίσκοπος, και μειζόνως ο Αρχιεπίσκοπος και ο Πατριάρχης, δίδει μαρτυρίαν ζωής και θανάτου. Όπερ σημαίνει ότι πρέπει να είναι έτοιμος για όλα”

Τη διαβεβαίωση προς το ανά την Οικουμένη ποίμνιο της Μητρός Εκκλησίας πως ό,τι υποσχέθηκε κατά την εις Επίσκοπον χειροτονία του, τα Χριστούγεννα του 1973, εξακολουθεί να ισχύει στο ακέραιο και σήμερα, και θα συνεχίσει να ισχύει μέχρι τελευταίας του αναπνοής, έδωσε η Α.Θ. Παναγιότης ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος, την Κυριακή, 18 Δεκεμβρίου 2022, ημέρα κατά την οποία συμπλήρωσε 49 χρόνια από την εκλογή του σε Επίσκοπο (Μητροπολίτη Φιλαδελφείας).

Στην ομιλία του, μετά τη Θεία Λειτουργία, κατά την οποία χοροστάτησε, στον Ι. Ναό του Αγίου Δημητρίου Σαρμασικίου, όπου και το ιστορικό Αγίασμα του εορταζομένου την ημέρα αυτή Αγίου Μεγαλομάρτυρος Σεβαστιανού, ο Παναγιώτατος σημείωσε ότι το προσκύνημά του, κάθε χρόνο τέτοια ημέρα, σε αυτό τον Ναό αποτελεί, “χρέος ιερό, ελάχιστον αντίδωρον ευγνωμοσύνης και ευχαριστίας προς τον Δωρεοδότην Θεόν, ο οποίος μας αξίωσε την 18ην Δεκεμβρίου 1973, με εισήγησιν του αοίδιμου Προκατόχου μας Οικουμενικού Πατριάρχου Δημητρίου και με την ψήφον των αγίων Αρχιερέων, μελών της περί Αυτόν Αγίας και Ιεράς Συνόδου, να εκλεγούμε Μητροπολίτης της Αγιωτάτης Μητροπόλεως Φιλαδελφείας”.

Και ο Πατριάρχης συνέχισε:

“Καθώς εισερχόμεθα, θεία χάριτι, εις το 50ον έτος της ταπεινής Αρχιερατικής διακονίας μας, επιθυμούμε, εδώ εις το Σαρμασίκι, ενώπιον Θεού και όλων υμών, να ανανεώσουμε την υπόσχεσιν που εδώκαμε κατά την ημέραν της εις επίσκοπον χειροτονίας μας, τα Χριστούγεννα του 1973. Είχαμε τότε αναφέρει στην αντιφώνησί μας: «δίδωμι τη Εκκλησία, κατά την ιεράν ταύτην στιγμήν, την υπόσχεσιν ότι και υπό την νέαν ιδιότητά μου θέλω εργασθή, δι᾽ όλων των ταπεινών μου δυνάμεων μετά περισσοτέρου ή σήμερον ζήλου και μετά της αυτής πιστότητος και αφοσιώσεως, διά την δόξαν αυτής εις δόξαν Θεού και διά την σωτηρίαν ψυχών». Και συνεχίσαμε: «υπόσχομαι ενώπιον Υμών, Παναγιώτατε, να αγαπώ και να τιμώ και να σέβωμαι ως εικόνα του Θεού και να διακονώ μετά χαράς και προθυμίας τον άνθρωπον και εν ανάγκη να θυσιάζωμαι υπέρ αυτού. Άλλωστε, η Φιλαδέλφεια θα μοι υπομιμνήσκη ακαταπαύστως ότι οφείλω να φιλώ τους αδελφούς μου». Καταλήξαμε δε, λέγοντας: «Ουδέν έχω όπερ δεν έλαβον παρά της Εκκλησίας. Εις την Εκκλησίαν επομένως, οφείλω τα πάντα και επί πλέον ευγνωμοσύνην και αφοσίωσιν και σεβασμόν και πιστότητα και υπακοήν άχρι θανάτου. Αναλογιζόμενος δε ότι τιμώμαι ελέω του Θεού και κανονική γνώμη της Εκκλησίας ίνα ω Επίσκοπος εν τη Αγία του Χριστού Μεγάλη Εκκλησία, πολλαπλήν δέον ίνα έχω εν εμοί συνείδησιν της ευθύνης ως πιστού φορέως των μεγάλων παραδόσεων αυτής και θεράποντος και μόνον αυτής, πιστού άρχι θανάτου, ει δε και δεήσει, θανάτου σταυρού».

Σας διαβεβαιούμε, πεφιλημένα τέκνα, πως ο,τι υποσχεθήκαμε προ 49 ετών ισχύει δι᾽ ημάς εις το ακέραιον και σήμερα και θα συνεχίση να ισχύη μέχρι τελευταίας μας αναπνοής. Καθ᾽ όλην την Αρχιερατικήν πορείαν μας εδιδάχθημεν ότι ο Επίσκοπος, και πολύ περισσότερο ο Αρχιεπίσκοπος και ο Πατριάρχης, δίδει μαρτυρίαν ζωής και θανάτου. Όπερ σημαίνει ότι πρέπει να είναι έτοιμος για όλα. Όλα χάριν του λαού του Θεού στον οποίον ανήκει και διά τον οποίον υπάρχει ως Επίσκοπος. Διά τον άνθρωπον εσταυρώθη ο Θεός. Διά τον άνθρωπον συσταυρούται και ο Επίσκοπος για να συζήση με τον Χριστόν διά της πίστεως εις Αυτόν και διά της προσηλώσεώς του εις τα όσια και ιερά, τα οποία μας εκληροδότησαν οι Πατέρες ημών.”

Προηγουμένως ο Πατριάρχης, αναφέρθηκε στη σημασία της τιμής που οφείλουμε να αποδίδουμε προς τους Αγίους της Εκκλησίας μας, “όπως ακριβώς και εκείνοι αδιαλείπτως πρεσβεύουν υπέρ ημών και μας διδάσκουν και μας εμπνέουν με το παράδειγμά τους”. Όπως είπε, είναι διαρκώς επίκαιρο το μήνυμα των Αγίων για την ζωή μας, διότι είναι μάθημα αγάπης άνευ ορίων προς τον Θεό και προς τους αδελφούς μας, τους συνανθρώπους μας.  Πρόσθεσε δε, ότι αποτελεί και δίδαγμα βαθείας πίστεως, καθαρής και κρυστάλλινης ζωής, θυσίας και αυταπαρνήσεως. “Και καθώς οι αρετές και αξίες αυτές είναι αιώνιες, αιώνιο είναι και το μήνυμα των Αγίων, άσβεστη πρέπει να είναι η προς αυτούς ευγνωμοσύνη μας και αδιάλειπτος η τιμή και η προσκύνησί μας, όχι μόνον κατά την ημέραν που επιτελούμε την ιερή μνήμη τους εν ψαλμοίς και ύμνοις και ωδαίς πνευματικές, αλλά καθ᾽ εκάστην ημέραν της ζωής ημών”, τόνισε ο Οικουμενικός Πατριάρχης, και υπογράμμισε ότι αυτό το μήνυμα μας διδάσκει και η εορτή και το συναξάρι του Μεγαλομάρτυρος Σεβαστιανού, ο οποίος νεότατος πίστεψε και μαρτύρησε.

Στη συνέχεια απευθύνθηκε σε πολυμελή όμιλο Καθηγητών και μαθητών Λυκείου από την Καρδίτσα, που πραγματοποιούν προσκυνηματική επίσκεψη στην Πόλη. 

“Εσείς, αγαπητοί νέοι μας από την Καρδίτσα, ως άλλοι Σεβαστιανοί, θα ζήσετε και θα υπεραμυνθήτε, όπου και αν ευρεθήτε, της Εκκλησίας μας, της πίστεώς μας. Καλώς ήλθατε στη Μητέρα σας Εκκλησία, το Οικουμενικό μας Πατριαρχείο! Σας υποδεχόμαστε με πολλή πατρική αγάπη και επικαλούμεθα εφ᾽ υμάς την ευλογία του Αγίου Θεού διά την κατ᾽ Αυτόν αύξησι και προκοπή σας, για την οποία πάντοτε προσευχόμεθα. 

Το περιβάλλον εντός του οποίου ζήτε, σας παρέχει μεν πολλές ευκαιρίες και δυνατότητες, αλλά και πολλές προκλήσεις. Μην επιζητήτε την «πλατείαν πύλην και την ευρύχωρον οδόν», διότι αυτή οδηγεί στην απώλεια. Μη λησμονήτε ότι άνευ σταυρού δεν υπάρχει Ανάστασις, η οποία μαρτυρεί ότι η αγάπη του Θεού για τον άνθρωπο είναι πάντοτε ισχυρότερη από τον θάνατο και το κακό. Μείνατε, λοιπόν, εδραίοι και αμετακίνητοι στις παραδόσεις του Γένους μας. Σεβασθήτε και διατηρήστε τις μεγάλες πνευματικές αξίες, τις οποίες δίδαξε ο Χριστός και κήρυξε ανέκαθεν η Εκκλησία μας. Μιμηθήτε το παράδειγμα του Αγίου Σεβαστιανού! Είναι το στέρεο έδαφος επάνω στο οποίο θα μπορέσετε να μεγαλουργήσετε!

Υπό την εμπνευσμένη πνευματική καθοδήγηση του καθ᾽ όλα αξίου ποιμενάρχου σας, Ιερωτάτου Μητροπολίτου Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων κ. Τιμοθέου, προς τον οποίον απευθύνουμε εγκάρδιο χριστουγεννιάτικο χαιρετισμό, προσευχόμαστε να συνεχίσετε την ανοδική πορεία σας, και σας ευχόμαστε καλή πρόοδο και κάθε επιτυχία στις σπουδές σας, προς δόξαν Χριστού, καύχησιν της Μητρός Εκκλησίας και αγαλλίασιν των γονέων και των καλών διδασκάλων σας, τους οποίους και ευχαριστούμε ολοκαρδίως για το προσκύνημά σας στη Βασιλίδα των Πόλεων και στο ιστορικό εδώ Αγίασμα του Αγίου Σεβαστιανού”.

Ο Παναγιώτατος αναφέρθηκε στις δυσκολίες που κατά καιρούς αντιμετωπίζει η Μητέρα Εκκλησία, και ευχήθηκε να επικρατεί η ειρήνη στις σχέσεις των δύο γειτονικών λαών της Ελλάδος και της Τουρκίας.

Ολοκληρώνοντας την ομιλία του, εξέφρασε την Πατριαρχική του ευαρέσκεια και τις συγχαρητήριες ευχές του προς τον Θεοφιλ. Επίσκοπο Αλικαρνασσού κ. Αδριανό, Επόπτη της Περιφερείας Φαναρίου – Κερατίου Κόλπου και τον εξυπηρετούντα ιερατικώς την Κοινότητα π. Αθανάσιο Μαμάση, για τη διακονία και το πολύτιμο έργο τους, καθώς και προς την απερχόμενη Εκκλησιαστική Επιτροπή, υπό την προεδρία του Μουσικολογιωτάτου κ. Αντωνίου Παριζιάνου, και όλους τους πολύτιμους συνεργάτες τους, “για το σημαντικό έργο πού επετελέσαν κατά την μακράν θητείαν τους”. Επίσης, συνεχάρη τα νέα μέλη της Εκκλησιαστικής Επιτροπής, που εξελέγησαν κατά τις κοινοτικές εκλογές,  οι οποίες διεξήχθησαν το περασμένο Σάββατο, και τους ευχήθηκε εγκαρδίως καλλίκαρπο, απρόσκοπτη και επιτυχή θητεία.

Ο Παναγιώτατος δεν παρέλειψε και εφέτος να αναφερθεί στον απουσιάζοντα λάτρη της Πόλεως, Πανοσιολ. Αρχιμ. κ. Δοσίθεο Κανέλλο, Ηγούμενο της Ι. Μονής Τατάρνης Ευρυτανίας, ο οποίος, κάθε χρόνο τέτοια ημέρα, επισκεπτόταν πάντοτε την Πόλη.

Στο τέλος της ομιλίας του απευθύνθηκε στην αγγλική γλώσσα προς την ομάδα καλλιτεχνών από το Λβιβ της Ουκρανίας (Lviv Academic Music and Drama Theater), οι οποίοι τραγούδησαν προς τιμήν του χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Ο Παναγιώτατος τόνισε ότι από την πρώτη στιγμή καταδίκασε τον πόλεμο της Ρωσίας κατά της Ουκρανίας ως “αδικαιολόγητο, ανίερο και διαβολικό”, και προσευχήθηκε σύντομα να επικρατήσει η ειρήνη στη δοκιμαζόμενη αυτή χώρα.

Προηγουμένως, τον Πατριάρχη προσφώνησαν ο Θεοφιλ. Επίσκοπος Αλικαρνασσού, και ο Μουσικολ. κ. Αντώνιος Παριζιάνος.

Κατά τη Θεία Λειτουργία της Κυριακής προ της Χριστού Γεννήσεως, τον θείο λόγο κήρυξε, κατά την τάξιν, ο Πανοσιολ. Δευτερεύων κ. Αλέξανδρος, Βιβλιοφύλακας του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Εκκλησιάστηκαν ο Εντιμ. Γενικός Πρόξενος της Ουκρανίας στην Πόλη κ.Roman Nedilskyi, και πλήθος πιστών από την Πόλη και προσκυνητών από το εξωτερικό.

Διαβάστε ολόκληρη την ομιλία του Παναγιωτάτου ΕΔΩ