19 квітня 2023 р., у Закарпатському обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, провели вернісаж (презентацію) унікальної фотовиставки «Україна. Томос. Фрагменти», яка відкрилася 15 квітня ц. р. напередодні світлого свята Воскресіння Христового – Великодня 2023 року.


Фотовиставка приурочена до четвертої річниці з нагоди підписання та вручення Всесвятішим Варфоломієм І, Вселенським Патріархом, Предстоятелем Константинопольської Православної Церкви Томосу про автокефалію обʼєднаної Помісної Автокефальної Православної Церкви України (5 – 6 січня 2019 року). У результаті отримання Томосу, дії церковної і світської влади в Україні та материнської Константинопольської Православної Церкви спрямовані на подолання наслідків розділення українського православʼя та укріплення Помісної Автокефальної Православної Церкви України. Експозиція охоплює фрагментарно майже 2000-літню історію українського церковного будівництва з 33-х – 70-х рр. І ст. і до наших днів (2023 р.).


Організаторами фотовиставки виступили Мукачівсько-Карпатська єпархія Православної Церкви України (керуючий – Преосвященніший Віктор БЕДЬ, єпископ Мукачівський і Карпатський), Карпатський університет імені Августина Волошина (ректора – Марина ДУБ) та Спілка фотохудожників Закарпаття (голова – Володимир НЬОРБА).


В ході презентації, Преосвященніший Віктор БЕДЬ, єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Мукачівсько-Карпатською єпархією Православної Церкви України, військовий капелан, президент Карпатського університету імені Августина Волошина докладно розповів про майже 2000-літню історію українського церковного будівництва та 100-літню історію боротьби за автокефалію Української Церкви у ХХ – на початку ХХІ ст. ст., зокрема, і на Закарпатті, а також – про презентовані світлини.


До присутніх, також з вітальними та змістовними словами звернулися: Микола ТИЩУК, директор Департаменту культури Закарпатської обласної державної адміністрації – обласної військової адміністрації, Віктор КРАВЧУК, заступник директора Департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА, Іван ЛУКАЧУК, керівник представництва Міністерства закордонних справ України у м. Ужгород, Федір ПАСТИКА, головний спеціаліст Управління у справах національностей та релігій Закарпатської ОДА-ОВА та Андрея РОМАЙ, вчений секретар Закарпатського обласного краєзнавчого музеї імені Тиводара Легоцького, які наголосили на важливості таких екскурсів у минуле – високодуховну і багатотисячолітню релігійну спадщину української духовної культури.


Автори світлин виставки: Василь ПИЛИП’ЮК (1950 – 2017), Микола ТИНКАЛЮК, Іван БУРКАЛО, Ярослав ДУЛЕНКО, Володимир НЬОРБА, Іван СИДОР, Андрій СИДОР, Віктор ПОНЗЕЛЬ, Іван КЕЛЕЧЕН, Ярослав БІДЗІЛЯ (Україна), Богуміл ВАВРОУШЕК (1875 – 1939) (Чехословаччина), Микола-Аврелій КЕРЕСТЕНІ (1910 – 1969), Ладіслав ЦУПЕР (СЛОВАЧЧИНА) та Іоанніс ЛИКОУРІС (Греція).


Фото виставка триватиме до 29 квітня ц. р.

Пресслужба МКЄ ПЦУ