Більша частина будівель ремонту не підлягає, скит доведеться відновлювати заново

Старша сестра скиту на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість» у селі Богородичне черниця Амвросія (Коваль) розповіла про стан потерпілого від обстрілів скиту Святогірської лаври. Про це повідомляє пресслужба обителі, передає Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

Як зазначається, після евакуації сестер скиту та мешканців села, які переховувалися в його стінах у травні 2022 року, про стан скиту мало що було відомо.

20 жовтня після тривалої перерви одним із перших у скиті побував фотограф із Краматорська, який зняв на фото зруйновані храми та будівлі скиту. 30 жовтня «екскурсію» залишками скиту здійснили жителі села Богородичне, зробивши відео та фото окремих будівель.

15 листопада скит відвідала старша сестра скиту черниця Амвросія (Коваль), яка поділилася своїми враженнями з керівником інформаційно-просвітницького відділу Святогірської лаври архімандритом Лазарем. 29 листопада архімандрит Лазар та співробітники відділу також зробили фото та відеофіксацію будівель і споруд скиту.

За словами монахині Амвросії, вся територія скиту, її храми та інші будівлі представляють жахливу картину руйнувань, яку складно передати словами, найбільше зазнав руйнувань Благовіщенський собор, у який потрапила ракета ще в травні. З цього часу храм ще більше зазнав руйнувань. Фактично на місці Благовіщенського собору одні руїни.

У пресслужбі додали, що хоча храм на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість» і вцілів, але з моменту евакуації сестер скиту змінився до невпізнання.

«Усюди на фасадах сліди обстрілів. Центральний та один з бічних куполів повністю втратили мідне покрівельне покриття. Всередині верхнього храму сліди від пожежі. Іконостас зберігся частково. Деяких ікон вже немає, деякі постраждали від пожежі, наприклад, ікона преподобного Іоанна Затворника. У нижньому ряді іконостасу немає ікон Спасителя та Божої Матері. Усюди сліди варварства та людської дикості. Розбите і покручене церковне начиння. Деякі святі образи просто валялися на підлозі. Скрізь побутове сміття, ящики від боєприпасів», – сказано у повідомленні.

Побачене в нижньому храмі та особливо вівтарній частині вразило матінку Амвросію.

«Скільки я живу, такого ще не бачила. Повне запустіння і сміттєзвалище в храмі, попільниці. Навіть туалети там були. Все, що там залишалося, фелоні, книги, все переколошмачено, у вівтарі теж осквернення. Престол зрушено праворуч. Там лежали матраци та інші речі. Натягнута мотузка, де сушили одяг. Знайшли навіть гармошку», – розповіла вона.

За її словами, іконостас нижнього храму вцілів, як і дзвони на дзвіниці. На цвинтарі скиту частину хрестів пошкоджено.

Від двоповерхового житлового корпусу, де жила матінка Амвросія та сестри, залишилися лише цегляні стіни. Все вигоріло. Майно, що залишалося тут, також згоріло. Просфорня виявилася заваленою. Триповерховий корпус зруйнований повністю, вціліла одна стіна, що дивиться на котельню. Перекриття будівлі обрушилися. Частково вціліли келії у бічних частинах першого поверху. Решта все перетворено на руїни.

Поруч стояла цегляна будівля паломницької трапезної, а також ризнична, кравецька майстерня. Нічого не вціліло.

«Таке відчуття, – поділилася своїми враженнями матінка Амвросія, – що третій поверх просто знесло, наче скосило. Усередині все згоріло. У підвалі триповерхового корпусу залишалася консервація, практично нічого не залишилось».

Нижче територією скиту, де була господарська частина, також мало що збереглось. Від теплиць залишилась арматура. Курник пошкоджений вибухами, курей немає. Літня кухня, сарай для дров також зруйновані, згоріли. Гараж залишився, але весь покручений.

За свідченням матінки Амвросії, будинок, де була кравецька майстерня, залишався ще в момент евакуації, після цього були прильоти, і будинок зазнав руйнувань. Пекарня вціліла частково, виявилася завалена верхня келія. Там залишався продуктовий склад, але зараз нічого не лишилось.

Руйнувань зазнала верхня частина каплиці на честь великого князя Олександра Невського, зруйнована главка. В середині від уламків постраждали ікони. Чаша та хрест вціліли. В цілому збереглась будівля іконної крамниці, що знаходиться у дворі. Двері були відчинені. Усередині повна розруха та безлад. Наслідки пограбування та мародерства. Будиночок готелю вцілів.

За словами матінки Амвросії, другий двоповерховий будинок був зруйнований ще навесні, підірваний на її очах і згорів.

Як розповіли в пресслужбі обителі, слідом за Всіхсвятським скитом виявився практично повністю зруйнованим скит на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість» з двома храмами та капітальними спорудами. Більша частина ремонту не підлягає. Належить фактично відновлювати скит заново.