Торжество Православ’я є святом, яке відзначає перемогу православних віруючих над іконоборцями в IX столітті. Це святкування встановлене в першу неділю Великого посту і має важливе символічне значення ікон для віруючих. Ікона не є просто зображенням святого чи події, вона є вікном у світ духовності. Торжество Православ’я є святом єдності, яке об’єднує всіх православних віруючих і нагадує про те, що віра є справжньою перемогою, яку ніщо не може знищити, і що відданість Богу є найважливішою річчю, яка може бути в житті людини.

Торжество Православ’я: Ікона як вікно у світ духовності та символ єдності віруючих

У перший Тиждень Великого посту, у неділю, Православ’я відзначає свою важливу перемогу над іконоборцями, яка була встановлена в IX столітті в Греції. Засноване на святому писанні і затверджене звичаєм перших християн, вчення про шанування ікон залишалося недоторканним до VIII століття, але пізніше іконоборство стало ширитися по багатьох країнах. Церква Божа була піддана гонінню, істинно православні, які боролися за право зображувати на іконах Господа Нашого Ісуса Христа, Божу Матір і святих, були саджені у в’язниці, піддавалися мукам і страчувалися, а ікони та мощі святих спалювалися.

Після VII Вселенського Собору (787 р.), що закріпив шанування ікон, настало послаблення гонінь, але тільки в середині IX століття було звільнено з темниці і ув’язнення іконошанувальників і повернуті на колишні посади. Тоді ж Патріарх Константинопольський Мефодій встановив особливе святкове богослужіння, що стало відоме як Торжество Православ’я. Це святкування і особливий чин були встановлені в першу неділю Великого посту 19 лютого 843 року, у Софійському соборі в Константинополі.

У XII і XIV століттях ця служба була значно доповнена за рахунок включення інших текстів, що зображували головні догмати християнства. Торжество Православ’я стверджує не тільки православне вчення про іконовшанування, але й має глибоко символічне значення ікон для віруючих. Ікона не є просто зображенням святого чи події, вона є свого роду вікном у світ духовності, яке дозволяє зійти зі світу матерії в світ Божий.

Торжество Православ’я є не лише є святом згадки про ту перемогу, яку здобули православні в IX столітті, але і святом єдності, яке об’єднує всіх православних віруючих. У цей день вірники збираються в церквах, щоб згадати ті часи, коли Церква Божа була на межі знищення. Торжество Православ’я нагадує нам про те, що віра є справжньою перемогою, яку ніщо не може знищити, і що відданість Богу є найважливішою річчю, яка може бути в житті людини.