Святий Юрій відомий як великомученик, який став символом перемоги над злом і гонінням. Його життя і страждання протягом ІІІ століття відображають його віру, мужність і відданість Христу. За свою відвагу та непохитну віру Юрій був мучеником і відданим слугою Божим.

Життя та мучеництво святого Юрія

23 квітня за новоюліанським календарем ми вшановуємо пам՚ять святого великомученика Юрія, або Георгія (Γεώργιος – грецький відповідник нашого імені Юрій). Церква шанує його як Переможця – над злом, неправдою і людською люттю.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Жив він наприкінці ІІІ століття, в часи правління імператора Діоклетіана, який був язичником, послідовником ідолопоклоніння і запеклим гонителем християн. Родом Юрій був із Каппадокії, зі знаної християнської родини. Ще в дитинстві він втратив батька, який був до смерті замучений за сповідання віри Христової. А мати з малим сином переселилися до Палестини, бо там була її батьківщина й багаті володіння.

Юнаком Юрій вступає на військову службу і досягає там значних висот: його було поставлено трибуном (начальником) у визначному військовому полку. А потім навіть сам імператор Діоклетіан, помітивши заслуги юнака, вшанував його званням коміта (старший воєначальник, що супроводжував імператора в подорожах) і воєводи.

Будучи наближеним до імператора, Юрій не зміг бачити і зносити імператорських переслідувань, гонінь і жорстоких страт християн. Він роздав усі свої статки бідним, відпустив на волю своїх рабів і привселюдно проголосив себе християнином, публічно засудивши дії імператора. Жорстокий правитель йому цього не пробачив.

Мученицьким тортурам піддали молодого християнина, закликаючи в обмін на життя і блискучу кар’єру зректися віри Христової. Його розчавлювали важким камінням, пробивали цвяхами, колесували, різали й терзали його плоть, пробували спалити… Але з Божою допомогою Юрій залишався живим і прославляв Христа. Всі, хто бачив ці чудеса, увірували в істинного Бога. А імператор дуже лютував, бо замість того, щоби бути переможеним, Юрій своєю правдивою вірою і стійкістю, по суті, перемагав його. Тоді імператор наказав відрубати мечем мученику голову.

Стратили великомученика в Нікомидії 303 року, йому тоді не було й 30 років. Тому на іконах святого Юрія Переможця зображують юнаком з красивим обличчям, який поєднує в собі образ воїна (в обладунках, зі щитом, мечем і списом) та символи мучеництва (хрест, червона накидка). Святий великомученику Юрію, моли Бога за нас!

Молитва до великомученика Юрія Переможця

О, всехвальний святий великомученику і чудотворце Юріє! Зглянься на нас швидкою твоєю допомогою і ублагай людинолюбця Бога, щоб не осудив нас, грішних, за беззаконня наші, а сотворив з нами за великою Своєю милістю. Не зневаж моління нашого, але виблагай нам у Христа і Бога нашого тихе і богоугодне життя, здоров’я ж душевне і тілесне, землі плодючість і в усьому достаток; і щоб ми не перетворювали на зло добро, що дарується нам тобою від всещедрого Бога, але на славу святого імені Його і на прославлення міцного твого заступництва, щоб подав Він країні нашій, боголюбивому воїнству її і всім православним християнам над супротивником перемогу і щоб укріпив державу нашу постійним миром і благословенням. Особливо ж щоб охороняв нас ополченням святих Своїх янголів і щоб визволитися нам, після відходження нашого із цього життя, від підступів диявола і від тяжких повітряних митарств і неосудженими стати перед престолом Господа слави. Почуй нас, страстотерпцю Христів Юрію, і благай за нас безперестанно Триіпостасного Владику Бога всіх, щоб Його благодаттю і людинолюбством, твоєю ж допомогою і заступництвом ми знайшли милість і стали праворуч Праведного Судді з янголами і архангелами і всіма святими, і Його завжди славили з Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.

Джерело: Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія