Стаття розглядає духовне значення свічок, які віруючі використовують у храмі. Вона наголошує на важливості не лише акту встановлення свічок, але і внутрішнього стану серця, де молитва та покаяння мають ключове значення.

Від символу благочестя до знаку покаяння: роль свічок у духовному житті

Свічки, які віруючі беруть у храмі, щоб поставити в свічники біля ікон, мають декілька духовних значень: оскільки за свічку, зазвичай, жертвують кошти, вона є знак добровільної жертви людини Богу і Його храму, вираз готовності людини до послуху Богу. Свічка є також свідченням віри, причетності людини до Божественного світла.

Палаюча свічка – це символ благочесття, видимий знак, що виражає нашу гарячу любов до того, кому або за кого вона ставиться. І якщо немає на серці молитви та благоговіння, то свічки не мають ніякого значення, тоді наша жертва є марною.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Ми думаємо, що якщо поставили свічку, то виконали свій обов’язок, стали чистими та праведними, – начебто свічка може вимолити й умилостивити до нас Бога. А натомість ми повинні більше часу присвятити спілкуванню з Господом, свічка тоді служитиме добрим засобом зосередження нашої уваги на молитві про одержання Його благодаті, допомогу змінити наше життя, очищення від пристрастей. Часто, коли ми грішимо, то немовби хочемо свічками відкупитися від заслуженого покарання. А мали б натомість принести щире покаяння і сльози та намір виправитись, про що б і засвідчила поставлена нами свічка.

Тому, коли ми приходимо в храм, дуже важливо дбати не про те, на якій стороні поставити свічку, – за здоров’я чи за упокій. А про те, щоб наша молитва за рідних і близьких була дієвою. А це, в свою чергу, можливо лише в тому випадку, якщо у нас буде відчуття покаяння.

Джерело: Свято-Михайлівський Золотоверхий чоловічий монастир