3 березня 2018 р. Головою Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія Наталією Шевчук був оприлюднений лист за підписом митрополита Макарія (Малетича) до Патріарха Московського Кирила та Священного Синоду Російської Православної Церкви.  

 

Але Патріархія УАПЦ заперечує  автентичність цього листа. Ми попросили прокоментувати ситуацію Голову Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія Наталію Шевчук.

«Прочитавши лист, підписаний іменем Митрополита Макарія, я одразу ж зрозуміла, що його зміст абсолютно скандальний. Фактично йдеться про спробу розколу України за релігійною ознакою. Громадяни України однаково не сприймають російську імперську ідеологію. “Русский мир” однаково не потрібний у Львові, Києві, Харкові або Дніпрі.

Але, ознайомившись з листом, складається таке враження, ніби Україна — це лише Львів, лише Галичина. А за Збручем, мовляв, живуть люди, яким незалежність Церкви від Москви не потрібна.  Це — неправда. Ми, українці, — єдина політична нація. І ми не дамо розділяти свою країну та свою Церкву на регіони. “Західноукраїнська республіка” замість єдиної соборної України — це мрія Москви. Так само мріє Кремль і про “Галицьку Митрополію” замість єдиної помісної Церкви.

Митрополита Макарія цікавить визнання свого сану від Москви та інших Церков. Це — його право. Можу лише побажати йому у цьому успіхів. Але чому у листі йдеться про функціонування УАПЦ у 3-х областях України з 25-х? Та чому там міститься прохання про визнання сану 3-х єпископів УАПЦ з 14?

Чим гірший єпископ УАПЦ, який живе та здійснює своє служіння в Центральній або Східній Україні? І хто дозволив Макарію розділяти єпископат на 1-й та 2-й сорт?

Про те, звідки у мене цей лист. Не буду приховувати — мені його передала людина з оточення одного з чільних ієрархів УАПЦ. Я пообіцяла, що не розголошуватиму його ім’я. А ця людина, своєю чергою, пообіцяла, що лист, який вона передала, дійсно походить від одного з чільних ієрархів УАПЦ.

Чи була я присутня під час підписання цього листа Макарієм? Звісно ж, ні. Тому я не можу стверджувати, що на 100% певна, що під ним стоїть підпис Предстоятеля УАПЦ. Саме тому, я два тижня тому, 13 лютого цього року, написала Владиці Макарію листа, де попросила його про одне-єдине: Владико, не мовчіть, спростуйте відомості про свої сепаратні домовленості з Москвою».

Відповіді не надійшло, і я вирішила оприлюднити цей документ.

Звертаюсь до Митрополита Макарія й зараз, публічно. Владико, спростуйте Ваш “роман” із Москвою. Скажіть щиро, від серця, дивлячись нам у вічі: нам потрібна не “канонічна” Галицька Митрополія, а єдина помісна православна Церква.

От тільки питання, владико: чому Ви робите все, від Вас залежне, щоби цієї єдиної та дійсно незалежної від Москви Церкви в Україні не існувало?»

Подробиці про скандал довкола листування Митрополита Макарія та Патріарха Кирила у журналістському розслідуванні Сергія Гальченко у програмі «ТСН-Тиждень» телеканалу «1+1» (4 березня, о 19-30).

 

ДАЛІ БУДЕ…

 

Прес-служба Тернопільської єпархії УАПЦ