Возлюблені брати та сестри!

З ласки Божої ми вступаємо у святі дні Великого посту.

Свята Церква вживала і продовжує вживати в ці дні всіх заходів для нашого спасіння. Вдягнувшись в одяг ремствування і жалю, вона підносить голосне волання плачучи про наші гріхи, наповнює наші душі покаянними псалмами і молитвами, що призводять до розчулення, сліз, і покаяння. Ставить нам у приклад великих грішників, які навернулися і великих праведників, котрі все своє життя перебували в покаянні й пості.

Пустелі Сирійська та Йорданська, степи Аравії та Африки були свідками високих подвигів посту. Так, три отроки Ананія, Азарія та Мисаїл від стримування зробилися міцніші і кращі тілом, ніж ті отроки, котрі годувалися від царського столу. Багатьох посників бачили перебуваючими в повітрі під час молитви, деякі подвижники ходили по воді.

Так, Марія Єгипетська, котра багато років  перебувала в пустелі й угамувала тіло своє, до того очистила і освятила його, що могла стояти у повітрі й ходити через Йордан. Але для нас є інші приклади, найбільш близькі до нас, це – святителі Димитрій Ростовський, Інокентій Іркутський, преподобний Сергій, які подають нам приклад посництва. Чим і зміцнювалися вони благочесті, молитвою і постом.

Піст – найкращий і дієвий засіб для перемоги розтлінної хтивості  та гріховних звичаїв. Він приборкує гріховні почуття і ослаблює їхній вплив на дух, обмежує вимагання плоті й спонукає її бути слухняною рабою свого владики – душі.

Під час посту вся наша зовнішня людина більш служить внутрішньому: очі ясніше бачать красу чесноти, вухо краще чує голос спасіння, язик підносить молитву і славослов’я, руки легше здіймаються до доброго діла, ноги скоріш поспішають у дім Господній, все єство наше робиться здібнішим до благочестя.

Більша частина божественних одкровень подана людям під час тривалого посту, це і є доказ, що через піст душа підноситься і стає здатною до сприйняття вищого божественного світу. Пророки Ілія і Даниїл вийшли з училища посту, Іоан Предтеча постом виховувався в людину, більше якої “ немає серед народжених жінками”, Сам Господь наш Ісус Христос  постом готувався до служіння роду людському.

ЧИТАТИ ДАЛІ