1-го липня Православна Церква вшановує пам’ять святих мучеників Леонтія, Феодула та Іпатія, римських воїнів, які пожертвували своїм життям за віру в Христа. Їхнє мужнє свідчення про стійкість віри і відданість Богу залишає незабутній слід у серцях вірян та нагадує про важливість відстоювати істину незалежно від перешкод і переслідувань.

Життя, страждання і мучеництво військових святого Леонтія та його сподвижників

1-го липня Православна Церква вшановує пам’ять святих мучеників Леонтія, Феодула та Іпатія.

Святі мученики Леонтій, Іпатій і Феодул були римськими воїнами. Святий мученик Леонтій, грек за походженням, протягом правління Веспасіана (70-79 рр.) служив в якості воєначальника в імператорських військах у фінікійському місті Тріполі. Християнин Леонтій вирізнявся хоробрістю і розсудливістю, і за його чесноти поважали воїни і громадяни Тріполі.

Імператор призначив римського сенатора Адріана правителем фінікійської області з повноваженням переслідувати християн, а в разі їх відмови принести жертви римським божествам – піддавати їх мукам і смерті. По дорозі до Фінікії Адріану донесли, що святий Леонтій відвернув від поклоніння багатьох людей язичницьким богам. Правитель послав воїна Іпатія з загоном воїнів до Тріполі, щоб знайти і затримати християнина Леонтія.

По дорозі Іпатій тяжко захворів і, бувши при смерті, побачив у сні Ангела, який сказав: “Якщо бажаєш одужати, виголоси тричі разом із своїми воїнами: ‘Боже Леонтія, допоможи мені'”. Відкривши очі, Іпатій побачив Ангела і сказав: “Я посланий затримати Леонтія, яким чином можу я закликати його Бога?” У цей час Ангел став невидимим. Іпатій розповів воїнам, серед яких був його друг Феодул, про свій сон. Вони всі разом тричі закликали на допомогу Бога, Чиє Ім’я сповідував святий Леонтій. Іпатій миттєво одужав, і тільки Феодул залишався поза гуртом, роздумуючи про чудо. Його душа переповнювалася любов’ю до Бога, і він переконав Іпатія негайно вирушити разом до міста в пошуках святого Леонтія.

При вході в місто їх зустрів незнайомець, який запросив їх до свого будинку і гостинно прийняв подорожніх. Дізнавшись, що їх гостинний господар – це святий Леонтій, вони упали на коліна і просили його наставити їх на шляхі правої віри в Бога. В цьому ж місці відбулося Хрещення, і коли святий Леонтій виголосив над ними молитовне заклинання у Ім’я Пресвятої Трійці, над новохрещеними з’явилася біла хмара, а з неба пролився благодатний дощ.

Інші воїни, які шукали свого командира, також прибули до Тріполі, куди прибув і правитель Адріан. Після повідомлення про події він наказав привести перед нього святого Леонтія, Іпатія і Феодула і, погрожуючи їм муками і смертю, вимагав, щоб вони відмовилися від Христа і принесли жертвоприношення римським богам.

Всі мученики стійко стояли за свою віру в Христа. Святого Іпатія підвісили на стовпі і залізними кігтями вичісували, а святого Феодула жорстоко били палицями. Бачачи непохитність мучеників, їм відсікли голови мечем.

Святого Леонтія після катувань відправили до в’язниці. Наступного ранку він знову з’явився перед правителем. Адріан намагався спокусити святого мученика почестями і нагородами, але безуспішно. Тоді його піддали довгим катуванням. Весь день святий мученик перебував головою донизу на стовпі з важким каменем на шиї, але нічого не змогло схилити його від віри в Христа. Правитель наказав бити святина палицями до смерті. Тіло святого Леонтія викинули за межі міста, але християни з честю поховали його біля Тріполі. Смерть святих мучеників настала приблизно в 70-79 роках.

Під час допиту святого Леонтія, його страждань і смерті присутній на суді записав усе на дощечках з олова. Ці дощечки були покладені в труну святого мученика.

Цей день, 1 липня, щорічно вшановується Православною Церквою для вшанування пам’яті святих мучеників Леонтія, Феодула і Іпатія. Їх життєвий приклад мужності, стійкості віри і відданості Богу надихає вірян та нагадує про важливість стояти за істину, незалежно від перешкод і переслідувань, які можуть зустріти на шляху.

Молитва до святих мучеників Леонтія, Феодула, Іпатія, інших мучеників і всіх святих:

“О, святі мученики Леонтій, Феодул і Іпатій, інші мученики та всі святі, вам ми звертаємось з молитвою і благанням. Ви, що пожертвували своїм життям ради віри в Христа, стійко стояли перед переслідуваннями і муками, залишаючись вірними до останнього подиху, будьте нашими молитвениками перед Богом.

Ми звертаємось до вас зі скромним проханням: прийміть наші молитви, заступництво і потреби. Просіть усю Небесну Церкву, щоб вона молилась за нас, щоб ми отримали силу, стійкість і віру, які ви проявили в своєму мучеництві.

О, святі мученики, звертаємось до вас зі скрушеним серцем і вірою, допоможіть нам у наших потребах [зазначте свої особисті потреби тут]. Виявіть свою могутню благодать і прийдіть на нашу допомогу у часи скрути і спокус.

Молимося, щоб ваша благодать провадила нас у святість, щоб ваша мужність надихала нас на свідчення про Христа, незалежно від перешкод і небезпек, які можуть з’явитися на нашому шляху. О, святі мученики, моліться за нас і прийміть нашу щирість в молитві.

Ми складаємо цю молитву на вашу честь, закликаючи вас в наші серця і до наших потреб. Допоможіть нам бути послушними волі Божої, підтримуйте нас у скрутні часи і сприяйте нашому духовному зросту. Ми віримо в ваше могутнє заступництво і молимося, щоб ви прийшли на нашу допомогу.

Святі мученики Леонтій, Феодул, Іпатій, інші мученики та всі святі, моліться за нас. Амінь.”

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія