Кременецько-Почаївський державний історико-архітектурний заповідник звернувся до суду з позовом про повернення Свято-Миколаївського собору у Кременці, який був переданий в безоплатне користування Українській Православній Церкві Московського патріархату. У суспільстві все більше обговорюється питання повернення релігійних споруд у власність держави, з огляду на відповідальність за збереження культурної спадщини та інтереси громадян.

Відновлення контролю держави за релігійними спорудами: актуальність, суперечки та механізми вирішення

В Україні набуває актуальності питання повернення релігійних споруд, які були передані в безоплатне користування різним релігійним організаціям. Це стосується і приміщення Свято-Миколаївського собору у місті Кременці, яким користується Українська Православна Церква Московського патріархату (УПЦ МП).

Кременецько-Почаївський державний історико-архітектурний заповідник звернувся до суду з позовною заявою про повернення приміщення пам’ятки архітектури національного значення. Собор передали в безоплатне користування УПЦ МП, але зараз термін дії договору закінчився. Балансоутримувач собору не бажає продовжувати його користування зі змінами у законодавстві.

На першому засіданні у Господарському суді Тернопільської області представник відповідача не з’явився і подав клопотання про відкладення розгляду справи. Суд відклав розгляд справи та призначив підготовче засідання на 20 квітня 2023 року.

Повернення приміщень, що були передані релігійним організаціям в безоплатне користування, стає все більш актуальним питанням у суспільстві. У багатьох випадках питання повернення приміщень викликає суперечки між різними релігійними організаціями та їхніми прихильниками, а також викликає суперечки між релігійними та громадськими організаціями.

Однак, держава має право відновлювати контроль за об’єктами національної культурно-історичної спадщини, включаючи релігійні споруди, які були передані в безоплатне користування. Це пов’язано з відповідальністю держави за збереження культурної спадщини та її використання в інтересах громадян.

При цьому, повернення приміщень має відбуватися в рамках законодавства та з урахуванням інтересів різних сторін. Для цього можуть бути застосовані різні механізми, такі як переговори, медіація, судові процедури тощо.

Відновлення контролю за релігійними спорудами може викликати різні реакції серед громадськості та релігійних організацій. Тому важливо враховувати різні погляди та інтереси та шукати компромісні рішення, які б враховували інтереси всіх сторін.