У вересні 2023 року Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відвідав Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр» перед річницею трагедії у Бабиному Яру під час Другої світової війни. Під час візиту, він відзначив священні місця пам’яті, освятив пам’ятні об’єкти та поділився важливими думками щодо значення цього заповідника.

Святійший Патріарх Філарет: Пам’ять, Молитва і Відповідальність у Бабиному Яру

19 вересня 2023 року Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет напередодні відзначення чергової річниці трагедії людства – масових розстрілів, здійснених гітлерівцями у Бабиному Яру, відвідав Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр» на запрошення генерального директора Рози Тапанової.

Патріарх Філарет не раз бував на території національного заповідника (саме він свого часу освячував пам’ятник Олені Телізі та дерев’яний хрест у пам’ять про розстріляних членів ОУН), але цього разу оглянув, зокрема, хрест у пам’ять розстріляних православних священнослужителів, які закликали до захисту Вітчизні від нацистських загарбників, алею праведників, пам’ятник розстріляним у Бабиному Ярі дітям, пам’ятник загиблим ромам, синагогу, інсталяцію «Дзеркальне поле». Також Патріарх поцікався місцям, де вже двічі за час теперішньої війни прилітали російські ракети.

Роза Тапанова під час екскурсії розповіла про історію цього всесвітньовідомого та священного місця пам’яті для представників багатьох народів, про те, як нині відбувається його меморіалізація, поділилася планами майбутнього розвитку національного заповідника. «Хочеться, щоб кожна людина, яка хоча б раз прийшла сюди, вийшла з думкою того, що трагедія не повинна повторитися, перейнялася пам’яттю тих подій, які тут відбувалися», – сказала пані Тапанова.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

«Це місце святе для представників різних національностей і релігій – нащадків тих, які загинули тут від рук нацистів. Тут минуле пов’язане з сьогоденням. Сьогодні також триває війна. Росія напала на Україну. І сюди прилітають уже російські ракети та гинуть люди. Це місце поклоніння та пам’яті всіх цивілізованих людей доброї волі, які проти війни та тероризму. Не випадково сюди приїздять делегації іноземних демократичних країн, бувають глави держав, які підтримують Україну у її боротьбі за нашу свободу та територіальну цілісність. Церква постійно молиться, щоб Господь упокоїв душі тих, які були убиті в цьому яру», – сказав Святійший Патріарх Філарет.

Нагадаємо, що Патріарх Філарет один із небагатьох живих свідків Другої світової війни. Святійший бачив попередню війну і тепер живе та здійснює своє пастирське служіння під час російсько-української війни. Батько Предстоятеля Української Православної Церкви Київського Патріархату – Антон Денисенко, захищаючи Вітчизну від німецьких агресорів, героїчно загинув і похований у братській могилі під Запоріжжям. Також Патріарх Філарет особисто знав праведника народів світу, протоієрея Олексія Глаголєва (він служив під керівництвом тодішнього митрополита Київського і Галицького Філарета).