Пасхальне послання архієпископа Тернопільського і Кременецького Нестора боголюбивим пастирям, чесному чернецтву та всім вірним Тернопільської єпархії 

Дорогі браття і сестри! Христос воскрес!

Цьогорічний початок святого Великого посту для кожного з нас був затьмарений страшною новиною про початок російського наступу на Українську державу. Окупант, припинивши прикриватись тим, нібито він захищає населення Донбасу, відкрито напав на нашу землю, намагаючись знищити нашу країну та вбити всіх українців. Багато людей взагалі не відчули, як почався піст, оскільки замість молитви та покаяння, замість роздумів про гріхи, вони заглибились у перегляд новин та обговоренням їх з близькими. Більш відповідальні пішли захищати Україну або допомагати захисникам своєю молитвою, працею та необхідними речами. Важко знайти в Україні того, кого лишила байдужим ця війна.

Як мають реагувати на військові дії православні християни? Чи правильно роблять ті, що зневірились і думають, ніби Бог нас покинув? Чи допустима для нас ненависть, яку мають деякі люди до окупантів? Щоб відповісти на ці питання, згадаймо останні дні земного життя Христа Спасителя. Після Таємної вечері Господь пішов молитись в Гефсиманський сад, з Ним пішли Його ученики, котрі, замість молитви, спали. В саду Його схопили воїни первосвящеників та привели на несправедливий суд, в результаті якого Христа віддали на розп’яття. У цей час більшість учеників Господніх розбіглась, а Петро навіть зрікся Христа. Всі були налякані, ніхто не знав, що буде далі, всі їх мрії та сподівання зникли після хресної смерті Спасителя.

Але після цього Христос воскрес! Багато людей не помітили цього воскресіння, для них дійсно нічого не змінилось. Але для тих, хто вірив в Христа і чекав здійснення Його слів про воскресіння, це чудо стало сповненням віри та підтвердженням Божої любові до людей, що Він ніколи не залишає їх без Своєї допомоги, не віддає на поталу дияволу, гріху і вічній загибелі. Воскресіння Христове змінило сум на радість, показало що Господь Ісус Христос непідвладний смерті, а значить віра в Нього і надія на Його допомогу ніколи не будуть посоромлені.

Воскресіння Христове – перемога над злом. Злом, яке до цього вважалось всесильним і нездоланним. Злом, яке через переступ людини, отримало владу над світом. Але ця влада не прийшла сама по собі, людина, порушивши єдину Божу заповідь, привела зло у світ. І без Божої допомоги людина сама це не могла змінити протягом тисячоліть, бо щоразу, коли людина стає без Бога на боротьбу зі злом, то зло її перемагає. А з Божою підтримкою і опікою, виправляючи своє життя та борючись з гріхами всередині себе, можна змінити світ на краще.

Дорогі брати і сестри! Російська агресія проти України, що вилилась у відкриту війну, принесла багато зла українському народу. Люди, котрі називають себе православними християнами, вибрали замість Божої любові диявольську ненависть і бажання підкорити собі всі народи, а тих, хто не хоче коритись – знищити. Вважаючи себе непереможними, вони втратили страх Божий і пам’ять про те, що лиш Бог керує всім світом і ніщо не може противитись Його волі.

Як і первосвященики, які підмовили народ вимагати смерті Христа Спасителя та залякали Пилата, що він «не друг кесареві; всякий, хто робить себе царем, противиться кесареві» (Ін. 19:12) і тим змусили розіп’ясти Ісуса, думали що перемогли і залишаться безкарними, так і Путін думав, що зможе знищити український народ, маючи підтримку свого народу та залякавши інші країни. Але як первосвященики, так і путін, забули про те, що не вони керують світом, а Бог. І як воскресіння Христове перемогло зло 2000 років тому, так і сьогодні Господь посоромив окупанта, давши силу українцям протистояти і перемагати ворогів. Знову сповнюються слова пророка Давида, сказані три тисячі років тому: «Одні хваляться колісницями, інші кіньми, а ми хвалимося іменем Господа Бога нашого. Вони хитаються й падають, а ми стоїмо твердо» (Пс. 19:8-9).

Дорогі брати і сестри! Ніколи диявол не зможе перемогти Бога, тому він і шкодить улюбленому Божому творінню – людині. Так само і слуги диявола ніколи не зможуть перемогти дітей Божих. А щоб стати дитям Божим, ми повинні жити за заповідями Божими та дивитись на своє життя очима віри, тобто бачити у всьому, що з нами відбувається, промисел Божий. І навіть в цій війні цей промисел діє. Завдяки їй посоромлене зло, яке вірило в свою всемогутність. Завдяки їй об’єднався український народ. Завдяки їй з’явилась надія на об’єднання Українського Православ’я.

Але при цьому всьому ми повинні сприймати цей промисел Божий як віруючі люди, ми повинні уникати ненависті та злослів’я у нашій боротьбі. Головною для нас має бути любов до Бога та України, навіть вбиваючи ворогів, котрі прийшли на нашу землю, ми повинні розуміти, що виконуємо волю Божу, оскільки боремось зі злом. А якщо ми будемо це робити з ненавистю, то нічим не будемо відрізнятись від них і тим самим будемо все далі відходити від Бога. Вони прийшли сюди вбивати, бо мають ненависть до України і не мають нічого спільного з Христом, а ми захищаємо нашу землю, тому що любимо її і український народ. У цьому – принципова різниця між нами і саме тому український народ переможе. Бо якщо ми творимо Божу волю, то з нами Бог!

У ці святкові дні Воскресіння Христового хочу привітати духовенство та парафіян нашої єпархії з радісним святом Воскресіння Христового. У цей нелегкий час закликаю підсилити наші молитви за українських воїнів, щоб Господь дав їм сили остаточно перемогти ворога. Щиро вітаю обласну, районну та місцеву владу, вітаю наших воїнів-захисників, лікарів, волонтерів та всіх православних християн Тернопільщини з величним і славним святом Воскресіння Христового. Борімося кожен на своєму місці, з молитвою і вірою в Божу допомогу, і Господь обов’язково допоможе нам перемогти зло.

Нехай Всемогутній Христос Спаситель ніколи не залишає нас без Свого заступництва та дарує Україні перемогу над ворогом та звільнення всіх українських земель від окупантів!

Воістину Христос воскрес!

Нестор, архієпископ Тернопільський і Кременецький

Пасха Христова, 2022 рік, м. Тернопіль