Докладний погляд на величезний внесок Святого Григорія Ниського в розвиток Православ’я у IV столітті. Від його ролі у боротьбі з аріанством до участі в екуменичних соборах.

Життя та Діяльність Святителя Григорія, Єпископа Ниського

10 січня за новоюліанським календарем Православна Церква відзначає пам’ять Свт. Григорія, єп. Ниського (395). Прп. Дометіана, єп. Мелітинського (601). Прп. Маркіана, пресвітера (V). Прп. Макарія. Блж. Феозви, диякониси, сестри свт. Григорія Ниського (385).

10 січня – день святого Григорія Ниського.

Святитель Григорій, єпископ Ниський, був молодшим братом святителя Василія Великого. Народження і виховання його співпало з самим розпалом аріанських суперечок. Отримавши прекрасну освіту, він був у свій час наставником красномовства. У 372 році був висвячений святим Василем Великим в єпископа міста Ниси в Каппадокії.

Святий Григорій був твердим прихильником Православ’я і разом зі своїм братом Василем Великим боровся проти аріанської єресі, зазнаючи гоніння з боку аріан, якими в 376 році був помилково звинувачений в неправильному вживанні церковного майна, позбавлений кафедри і засланий в Анкіру. На наступний рік святий Григорій був знову заочно позбавлений влади собором аріанських єпископів, але продовжував зміцнювати свою паству в Православ’ї, переходячи з місця на місце. Після смерті царя Валента (378) його було повернуто на його кафедру.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

У 379 році помер брат Григорія, святий Василій Великий. Святий Григорій важко переживав втрату свого наставника. Він написав йому надгробне слово і закінчив складене святителем Василем опис шести днів творіння, так званий Шестоднев.

У тому ж році святий Григорій брав участь в Антіохійському Соборі проти єретиків, що не шанували непорочного дівоцтва Божої Матері, і інших, що поклонялися Богоматері як Божеству. Він був обраний Собором для огляду церков в Аравії і Палестині і утвердження православного вчення про Пресвяту Богородицю. На зворотному шляху святий Григорій відвідав Єрусалим і поклонився Святим місцям. У 381 році святий Григорій був одним з головних діячів II Вселенського Собору, скликаного в Константинополі проти єресі Македонія, неправильно навчав про сутність Святого Духа. На цьому Соборі, за ініціативою святого Григорія, був доповнений Нікейський символ віри.

Разом з іншими єпископами святий Григорій затвердив у сані Константинопольського архіпастиря святого Григорія Богослова. У 383 році святий Григорій Ниський був учасником Собору в Константинополі, де виголосив слово про Божество Сина і Святого Духа. У 386 році він знову був в Константинополі, і йому було доручено виголосити надгробне слово покійній цариці Плакіллі.

Святий Григорій Ниський мирно помер незабаром після Константинопольського Собору. Разом зі своїми великими сучасниками, святителями Василем Великим і Григорієм Богословом, святитель Григорій Ниський мав значний вплив на церковне життя свого часу. Його сестра, свята Макрина, писала йому: “Ти відомий і містам, і народним зборам, і цілим областям: Церкви кличуть тебе на допомогу”. Святитель Григорій увійшов в історію як один з найбільш відомих богословів і діячів християнської думки IV століття. Святий Григорій залишив після себе багато творів догматичного характеру, слова і повчання.


Першоджерело відео: EWTN Ukraine

Молитва до Святого Григорія Ниського:

Всемогутній Боже, Ти дав своїй Церкві святого Григорія з Нісси, єпископа як вчителя віри і опікуна. Вчини щоб ми вірно зберігали у серці науку яку голосив під натхненням Святого Духа і дізнавали його заступництва у Тебе. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, який з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, Бог на віки віків. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія