Дізнайтеся про життєвий шлях преподобного Давида Гареджійського, його внесок у поширення християнства в Грузії та його духовну спадщину, яка живе й досі.

Розкриваючи життя та служіння великого грузинського святого

У середині VI століття преподобний Давид Гареджійський разом з преподобним Іоанном Зедазнійським та іншими учнями прийшов до Грузії за велінням Божої Матері. Вони поширили християнство та заснували релігійні оселі на горах Зедазені та Мта-Цмінда. Святі отці стали свідками сильного тиску з боку Персії, яка намагалася підірвати християнство в країні. У цій статті ми розглянемо життя, подвиги та спадщину преподобного Давида Гареджійського.

Преподобний Давид Гареджійський проводив багато часу проповідуючи християнську віру серед грузинського населення. Щочетверга він спускався з гори і привертав увагу місцевих жителів до важливості християнства. Його послання змусило багатьох повернутися до християнської Церкви, що викликало незадоволення вогнепоклонників.

Супроти преподобного Давида Гареджійського була зіставлена неправдива звинувачення у зґвалтуванні. Проте він, мудро діючи, вирішив викрити правду. Він торкнувся живота звинуваченої дівчини та запитав: “Чи я твій батько?” З утроби дівчини пролунав голос, що відповів “Ні”, розкриваючи справжнього винуватця. На очах здивованого народу вона народила камінь. Цей дивний інцидент привело до створення цілющого джерела, до якого звертаються грузинки в своїх жіночих недугах.

Пізніше преподобний Давид Гареджійський разом з учнем Лукіаном покинув Тбілісі та оселився в пустельній місцевості Гареджі. Тут вони створили келії та привабили інших пустельників. Так народилася Давидо-Гареджійська лавра, яка стала відомою своїм духовним значенням.

Нещодавно до своєї смерті, преподобний Давид Гареджійський вирушив на поклоніння до Святої Землі. При спуску з гори, з якої вже відкривався вид на Єрусалим, він зрозумів, що не достойний ступати на землю, де ходив Спаситель. Замість цього, він взяв землю та просив своїх сподвижників помолитися за нього у Гробу Господнього. Ангел з’явився єрусалимському Патріарху та сказав, що Давид забрав усю благодать з Гробу Господнього. Тому було наказано забрати два камені у преподобного. Третій камінь, який Давид приніс у свою лавру, зберігається до сьогодні в скарбниці Троїцького кафедрального собору у Тбілісі.

Преподобний Давид Гареджійський помер у 604 році, прийнявши Святі Дари. Щорічно, в четвер після Вознесіння Господнього, відзначається пам’ять преподобного Давида та інших 13 отців-сирійців, які проповідували християнство в Грузії. Це свято є важливим духовним подією для грузинської Церкви.

Спадщина преподобного Давида Гареджійського жива й до сьогодні. Його подвиги і віра стали прикладом для мільйонів людей, а Давидо-Гареджійська лавра продовжує бути центром духовності та паломництва. Через свою скромність, самовідданість та жертовну службу, преподобний Давид Гареджійський залишив незабутнє слід у релігійній історії Грузії та в серцях віруючих людей.

Молитв до преподобного Давида Гареджійського:

Преподобний отче Давиде, ти, що пройшов скелями й горами, поширюючи Боже Слово серед народу, зібраного у Грузії! Ти, що витримав наклепи й невір’я, свідчачи про силу Христа!

Звертаюсь до тебе, святому отче, з проханням про твою молитву перед Богом. Прошу тебе, прикрий нас своїм благословенням, оберігай нас від лиха й напасти, впливай на наші серця й душі, щоб ми були вірними Богу та нашим братам і сестрам.

Отче Давиде, ти, що виявив чудеса ісцелення та божої благодаті, сповненії ласки й милосердя, впливай на наші молитви й прохання, щоб вони були почуті перед Престолом Божим.

Просимо тебе, святий отче, щоб твоя духовна спадщина продовжувала світити в наших серцях, щоб твій приклад привів нас до глибшого пізнання Христа й єднання з Ним. Допомагай нам у наших потребах, захищай нас від злого, веди нас по шляху праведності та любові.

О, преподобний отче Давиде, благаю твою молитву й підтримку. Допоможи нам у наших труднощах і принось наші прохання до Божого Трону. Віддай за нас свою ретельну прославу перед Господом і підтримай наші душі у житті вічному.

Преподобний Давиде Гареджійський, моли Бога за нас. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія