VI ст. область Кола, біля витоку річки Мткварі (Кура), на південному заході Грузії, ще була переважно язичницькою, і християнські діти гралися разом із дітьми язичників. Увечері маленькі християни, почувши церковне било, залишали товаришів і йшли до храму.

За ними завжди слідували дев’ять хлопчиків-язичників від семи до дев’яти років. Їхні імена: Гурам, Адарнасе, Бакар, Ваче, Барзім, Дачі, Джуаншер, Рамаз та Парсман. Біля церковної брами їх постійно зупиняли. Проте діти так наполегливо просилися всередину, що одного разу товариші сказали їм: «Якщо ви так хочете ходити до нас у церкву, прийміть віру Господа нашого Ісуса Христа, охрестіться, причастіться Христових Таїн, і тоді будете з нами».

Друзі з великою радістю відповіли, що приймуть святе хрещення. Про це сказали священику, і він, не побоявшись гніву язичників, зимової ночі повів їх на річку хреститися. Вода була холодна, як крига. Та щойно він почав занурювати в неї дітей, вона стала теплою, а охрещені побачили ангелів, що співали «Алілуія!»

Зміцнені ангелами у вірі, хлопці не схотіли повертатися до батьків-ідолопоклонників і залишилися з християнами. Але батьки, дізнавшись про це, силоміць забрали їх із храму і з лайкою та прокльонами потягли додому. Пробувши весь тиждень без їжі та пиття, переносячи знущання з боку батьків, діти повторювали: «Ми християни, й не будемо їсти й пити те, що було принесене ідолам!».

Їх не вдалося ні переконати, ні зламати. Тоді розгнівані батьки, отримавши від князя дозвіл робити зі своїми дітьми, що їм заманеться, вирішили побити хлопчиків камінням. Біля витоку річки, там, де відбулося хрещення, всім селом викопали глибоку яму й кинули туди дітей. Батьки першими взяли до рук каміння і разом із сусідами невдовзі закидали яму доверху. Священика, який звершив хрещення, побили по голові й вигнали з села, віднявши все, що він мав. Оповідь про цю подію збереглася в грузинській Повісті про мучеництво колайських отроків, записаній у VIII-IX ст.

Молитвами святих Твоїх
Господи Ісусе Христе
помилуй нас!
Амінь

Джерело “Житія святих укладені на Святій Горі Афон. Синаксар. Т.3. Березень”
Видання здійснена за підтримки Фонду пам`яті Блаженнішого Митрополита Володимира