З 6 по 13 жовтня 2023 року делегація Київської Православної богословської академії відвідала Православну академію Криту, де обговорювали можливості співпраці та взяли участь у релігійних заходах. Урочисто підписана угода про співпрацю між цими двома освітніми закладами.

Духовна співпраця між українською та критською богословською академіями

З 6 по 13 жовтня 2023 року, з благословіння Предстоятеля Православної Церкви України Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, відбувся офіційний візит делегації Київської православної богословської академії до закладів вищої богословської освіти та святинь Криту і Греції. Делегацію очолив ректор КПБА, голова Управління духовної освіти і богословської науки професор протоієрей Олександр Трофимлюк. Візит відбувся на запрошення Генерального директора Православної академії Криту (ПАК) доктора Константиноса Зорбаса з нагоди 55-річчя заснування ПАК.

До складу делегації також увійшли проректор із наукової роботи КПБА професор протоієрей Віталій Клос, член Ліги випускників КПБА протоієрей Ігор Янчук, члени Наглядової ради КПБА – голова ГО «Асоціація волонтерських команд України» Богдан Колодій та юрист Максим Макеєв, перекладач Василь Прус.

У перший день візиту представники київської академії відвідали Православну академію Криту, де були прийняті її Генеральним директором професором Константиносом Зорбасом. У ході кількагодинної зустрічі сторони обговорили можливі шляхи співпраці. Окрім того, делегація зустрілася з науковим співробітником ПАК протоієреєм Димитрієм Катсаносом – президентом Ради християнських церков у Баден-Вюртенберзі (ФРН).

Як відомо, Православна академія Криту (Ορθόδοξος Ακαδημία Κρήτης) – наукова установа Критської Православної Церкви у складі Константинопольського Патріархату. У червні – липні 2016 року на території академії пройшов Святий і великий собор Православної Церкви (Всеправославний собор).

Упродовж трьох днів делегація Київської православної богословської академії знайомилася з установами та відділеннями, що діють у Православній академії Криту. 9 жовтня 2023 року делегація Київської православної богословської академії ознайомилася з діяльністю Інституту богослівʼя та екології Православної академії Криту. Делегація КПБА оглянула академічний храм на честь святих рівноапостольних Кирила і Мефодія, лекційні аудиторії та конференц-зали. Особливе зацікавлення викликала велика конференц-зала академії, де і відбувся Всеправославний собор.

Крім знайомства з ПАК та наукової роботи члени української делегації мали можливість взяти участь у богослужіннях та вклонитися святиням Криту. Так, делегація КПБА 7 жовтня 2023 року відвідала кафедральний собор митрополії Кідонії й Апокорону у місті Ханья на честь свята Введення в храм Пресвятої Богородиці. Напередодні 18-ї неділі після П’ятдесятниці делегація Київської православної богословської академії відвідала жіночий ісіхастирій (грец. місце безмовності, пустинь) на честь Преображення Господнього, розташований на скелях в 15 км від міста Ханья, в районі Агія Кіріак. Він належати до монастиря Хрісопігіс, що знаходиться в місті Ханья. Паломники ознайомилися з храмами обителі і прекрасною бібліотекою та взяли участь у недільній великій вечірні. Після богослужіння делегація мала можливість поспілкуватися з ігуменею монастиря матінкою Теоксенією.

У неділю, 8 жовтня 2023 року, делегація КПБА відвідала Патріарший ставропігійний чоловічий монастир Одигітрія Гонья́, зведений на честь Успіння Пресвятої Богородиці, званий також монастирем Божої Матері Одигітрії або Владичиці Ангелів. Тут ієромонахом Теологосом була звершена недільна рання та Божественна літургія у співслужінні з отцем-ректором Олександром Трофимлюком та у молитовному єднанні з протоієреями Віталієм Клосом і Ігорем Янчуком, генеральним директором Православної академії Криту Константиносом Зорбасом, Богданом Колодієм, Максимом Макеєвом, Василем Прусом та парафіянами обителі.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Після Божественної літургії була звершена подячна молитва за керівництво та наукових співробітників Православної академії Криту у 55-у річницю від заснування, а генеральний директор доктор Константінос Зорбас виголосив слово про історичний шлях знаного закладу освіти і науки. Крім того, пан Константінос подякував протоієрею Олександру Трофимлюку та членам офіційної делегації КПБА за участь у богослужінні та запевнив у постійних молитвах за якнайшвидшу перемогу України над російським агресором.

Делегація Київської академії відвідала також унікальну памʼятку – храм Ротонда, присвячений архангелу Михаїлу, який вважається найдавнішою діючою церквою на Криті й унікальною в архітектурному вигляді. Кульмінацією офіційного візиту делегації Київської православної богословської академії до Православної академії Криту стало урочисте підписання угоди про співпрацю між знаними освітньо-науковими богословськими закладами України та Крита.На завершення перебування в Православній академії Криту делегація Київської православної богословської академії помолилася в академічному храмі на честь святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. Тут протоієрей Олександр Трофимлюк звершив молебень за якнайшвидшу перемогу України та подячну молитву за співпрацю освітньо-навчальних установ.

Завершилося богослужіння співом «Многії літа» Предстоятелям Константинопольської й Української Православних Церков, захисникам України та ректорату й учасникам освітнього процесу Київської та Критської академій.

10 жовтня 2023 року делегація Київської православної богословської академії відбула до столиці Криту міста Іракліон. Найперше офіційна делегація відвідала тут Патріарший університет Церковну академію Криту (P.U.E.A.C.) – заклад вищої освіти, заснований Міністерством освіти Греції.

Гостей з України зустріли директор академії доктор Арванітіс Христофорос, великий протосинкел Вселенської Патріархії та професор академії архімандрит Теодор Меймаріс, завідувач кафедри візантійської музики Михаїл Стронбакіс, численні представники викладацької корпорації. У ході розмови з професорсько-викладацьким колективом академії були обговорені шляхи співпраці з КПБА. Результатом перемовин стала домовленість про підписання меморандуму про співпрацю між Київською православною богословською академією та Патріаршим університетом Церковною академією Криту.

У другій половині дня 10 жовтня 2023 року делегація Київської православної богословської академії відвідала адміністративний центр Іракліонської архієпископії Православної Церкви Криту. Тут гостей з України прийняв вікарій Предстоятеля Критської Православної Церкви єпископ Кносський Мефодій та протосинкел архімандрит Варфоломій Воятзоглу. Владика повідомив, що архієпископ Іракліонський Євгеній мав велике бажання особисто зустрітися з делегацією провідного закладу вищої духовної освіти України, але в цей день перебуває в Афінах, де супроводжує Вселенського Патріарха Варфоломія.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Протоієрей Олександр Трофимлюк ознайомив присутніх із сучасним станом Православної Церкви України загалом та закладів вищої духовної освіти, зокрема. На честь офіційної делегації Київської православної богословської академії було влаштоване прийняття. Делегація Київської академії відвідала також святині столиці Криту, насамперед кафедральний собор святого Міни на площі Венізелоса у місті Іракліоні. Вклонитися чесній главі святого апостола Тита делегація Київської православної богословської академії змогла у соборі,  освяченому на честь святого покровителя Криту – апостола Тита, який у I столітті проповідував на острові християнство. Делегація академії відвідала також церкву святої Катерини Синайської і 13 жовтня 2023 року відбула до України.

Пресслужба Київської Митрополії
Української Православної Церкви (ПЦУ)