Ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості (ПЦУ) Георгій Коваленко запропонував провести люстрацію у релігійному середовищі для забезпечення духовної безпеки України. Люстрація може використовуватись для очищення церковних ієрархів та духовенства від осіб, які співпрацювали з попереднім режимом або мають зв’язки з іншими країнами, що загрожують національній безпеці. Ректор Коваленко заявив, що частина архієреїв УПЦ (МП) має російські паспорти та виступає на боці Росії в українсько-російському конфлікті.

Запропоновано провести люстрацію у релігійному середовищі для забезпечення духовної безпеки України

Українська церква знаходиться в епоху великих перетворень. Вона намагається вийти з-під впливу Російської православної церкви та її підтримуваних московських влад. В умовах війни на Донбасі та агресії Росії більшість українців вимагає, щоб Українська православна церква стала самостійною та незалежною. У цьому контексті ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості (ПЦУ) Георгій Коваленко запропонував провести люстрацію у релігійному середовищі для забезпечення духовної безпеки України.

У своєму коментарі для телеканалу ICTV ректор Коваленко заявив, що Московський патріархат є церквою Радянського Союзу, створеною за безпосередньої участі НКВД та співпраці з російською розвідкою. Він також заявив, що частина архієреїв УПЦ (МП), зокрема, Онуфрій, має російські паспорти та виступає на боці Росії в українсько-російському конфлікті. За даними Інформаційно-аналітичного центру з питань національної безпеки (ISW), УПЦ (МП) є продовженням російської держави та інструментом російської гібридної війни.

Що ж таке люстрація? Це процес очищення влади та різних сфер суспільства від людей, що мають зв’язки зі злочинним режимом, який існував у минулому. Цей термін активно використовувався в Україні після Революції Гідності 2014 року, коли було прийнято закон про очищення влади від осіб, які працювали на посадах під час режиму Віктора Януковича та порушували права людини. Люстрація була спрямована на забезпечення демократії та прав людини в країні.

У контексті релігійної сфери, люстрація може використовуватись для очищення церковних ієрархів та духовенства від осіб, які співпрацювали з попереднім режимом або мають зв’язки з іншими країнами, що загрожують національній безпеці. Пропозиція провести люстрацію у релігійному середовищі в Україні може мати підтримку серед тих, хто прагне забезпечити незалежність та безпеку країни в умовах гібридної війни з Росією. Однак, це також може бути обговорене з критикою, оскільки в люстрації може бути загроза порушення прав людини та свободи віросповідання.