Митрополит Євстратій Зоря, висловлює свою саркастичну думку щодо нездатності УПЦ реагувати на питання колаборації деяких ієрархів з РПЦ. Він вказує на відсутність відповідей та неприйнятність вибачень, наголошуючи на потребі відкритого обговорення та аналізу подібних ситуацій.

УПЦ і незворотні наслідки колаборації: реакція архієпископа Євстратія Зорі без оцінки ситуації в середині ПЦУ

У своїх останніх коментарях, архієпископ Чернігівський і Ніжинський, Євстратій Зоря, розкриває незручні питання щодо колаборації деяких ієрархів УПЦ МП з РПЦ та виражає свою саркастичну думку з цього приводу.

(“До речі — всі доведені справи про колаборантство кліриків, окрім однієї, яка була зрештою закрита через відсутність злочину — стосуються кліриків виключно МП. Совпадєніє?)”

В іронічному ключі, Зоря висміює нездатність УПЦ МП реагувати на ситуації, такі як анексія єпархій чи вироки колаборантів. Він також вказує на відсутність відповідей з боку УПЦ МП на запитання про докази розриву з РПЦ, які ставлять їм клірики та миряни. Зоря наголошує, що відповіді можуть бути швидкими і розгорнутими, як показав приклад з поясненнями щодо рекомендацій ДЕСС.

“До речі — одне маленьке спостереження.
На те, щоби написати й поширити розлогі пояснення у відповідь на рекомендації ДЕСС “як зробити, щоб вам повірили, що ви вже не МП” – інформуправлінню МПвУ (УПЦ) знадобилося всього кілька годин. Годин. Не днів, не тижнів, не місяців.”


От опублікувати свій власний статут, який нібито був ухвалений ще наприкінці минулого травня (13 місяців тому!) – вони не здатні й досі. Відреагувати на анексію єпархій Гундяєвим — не здатні. На засуджених вже українськими судами колаборантів — не здатні.

У своїй заключній частині, Зоря зазначає, що висновок один: УПЦ МП просто не хоче відповідати на запитання, хоча фактично вони здатні на це. Він вказує на те, що вибачення “не вповноважені” є неприйнятними, особливо коли мова йде про злагодження релігійних громад. Євстратій Зоря є митрополитом Православної Церкви України та речником Священного Синоду, а також заступником голови Управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ.

Отже, прикро, що такий досвідчений та авторитетний архієрей, як митрополит Євстратій Зоря акцентує увагу на колаборантах тільки в УПЦ МП, виключаючи згадку про існування подібної проблеми в ПЦУ.

Однак, варто зазначити, що і в ПЦУ є архієреї, які стали об’єктом критики через свої зв’язки та дії, що можуть бути визначені як колаборація. Наприклад, архієпископ Тихон керуючий Тернопільсько-Бучацькою єпархією УПЦ/ПЦУ (в миру Петранюк Тарас Іванович) , неодноразово виявлявся в центрі уваги релігійного та правоохоронного середовища, оскільки його звинувачено у співпраці з так званою Луганською народною республікою (ЛНР), наявності паспорта Донецької народної республіки (ДНР) та кримінального провадження за шахрайство в особливо великих розмірах з підписаною постановою про закриття справи з боку Міністерства внутрішніх справ терористичного квазіутворення ЛНР.

Ці факти ставлять під сумнів духовність і чесність архієрея ПЦУ Тихона Петранюка, а також ставлять питання про те, чи займається ПЦУ розслідуванням і вживає необхідних заходів щодо цих обставин. Отже, в суспільному дискурсі має бути місце для обговорення цих питань та аналізу дій і реакцій ПЦУ на подібні ситуації.

Важливо зазначити, що обидві церкви, ПЦУ та УПЦ МП, мають своїх архієреїв, які можуть залучатися до сумнівних дій та зв’язків, а також бути пов’язаними з криміналом. В кожному випадку, розглядати ці факти потрібно в контексті ширшого обгрунтування і з розумінням, що в кожній організації можуть бути окремі особи, які не відображають загальні погляди та поведінку всієї православної спільноти, скоріше такі елементи є виключенням ніж правилом в середовищі архієреїв.

Тому, при обговоренні колаборантів у церквах, важливо дотримуватися об’єктивності та уважно розглядати всі факти та аспекти залучених осіб, незалежно від їхнього релігійного принципу. Це допоможе досягти розуміння ситуації в цілому і запобігти викривленню істини шляхом однобічного підходу до аналізу.

Нагадаємо:

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія