Життя святих Хрисанфа і Дарії, які загинули за віру в Христа, служила прикладом мужності та відданості в період переслідувань ранньої Церкви.

Святі Хрисанф і Дарія: світло віри в темряві гонінь

19 Березня, 2024 Православна Церква вшановує мученика Хрисанфа і мучениці Дарії (283) і з ними мучеників Клавдія, трибуна, Іларії, дружини його, Ясона і Мавра, синів їхніх, Диодора, пресвітера, і Маріана, диякона. А також мученика Панхарія (близько 302) і Смоленської ікони Божої Матері «Розчулення» (1103).

НАШ ТЕЛЕГРАМ

19 березня – День святих мучеників Хрисанфа та Дарії. Святий Хрисанф походив з язичницької сім’ї. Він отримав гарну освіту. Серед книг йому траплялися такі, в яких язичники міркували про християнство. Але юнак захотів прочитати книги, написані самими християнами. Йому довелося знайти книги Нового Заповіту. Святе Письмо просвітило душу розумного юнака. Він знайшов пресвітера Карпофора, який ховався від гонінь, і прийняв від нього святе Хрещення. Після цього він почав відкрито проповідувати Євангеліє.

Батько юнака всіляко намагався відвернути сина від християнства і одружив його на красуні Дарії, жриці богині Афіни. Однак святий Хрисанф зумів навернути свою дружину до Христа, і молоде подружжя за спільною згодою вирішило вести цнотливе життя. Після смерті батька вони стали жити в окремих будинках. Святий Хрисанф зібрав навколо себе кількох навернених до Христа юнаків, а навколо святої Дарії зібралися благочестиві жінки.

Городяни поскаржилися єпарху Келеріну, що святі Хрисанф і Дарія проповідують безшлюбність. Святий Хрисанф був відданий на муки трибуну Клавдію. Однак тортури не змогли похитнути мужність молодого мученика, бо сила Божа явно допомагала йому. Вражений цим, трибун Клавдій увірував у Христа і прийняв святе Хрещення разом зі своєю дружиною Іларією, синами Ясоном і Мавром та з усіма домашніми і воїнами.

Коли звістка про це дійшла до імператора Нумеріана (283-284), то він наказав усіх їх стратити. Мученик трибун Клавдій був кинутий в море, а його сини і воїни були обезголовлені. Християни поховали тіла святих мучеників неподалік у печері, і свята Іларія стала постійно ходити туди, щоб молитися. Одного разу її привели на тортури. Свята попросила дати їй кілька хвилин для молитви, закінчивши яку померла. Служниця поховала святу в печері поруч із синами.

Святу Дарію мучителі віддали в розпусне рабство. Але там її охороняв посланий Богом лев. Всіх, хто намагався осквернити святу, лев валив на землю, але залишав живими. Мучениця проповідувала їм Христа і навертала на шлях спасіння. Святого Хрисанфа кинули в смердючу яму, куди стікали всі нечистоти міста. Але йому засяяло Небесне Сяйво, а замість смороду яма наповнилася пахощами. Тоді імператор Нумеріан велів віддати святих Хрисанфа і Дарію в руки катів. Після катувань мученики були живими зариті в землю.

Молитва на час Великого Посту

Господи Боже наш, уповання всіх країв землі і тих, котрі в морі далеко. Ти призначив святі дні посту і в Старому Завіті через пророків Твоїх, і в Новому через апостолів та євангелистів. Сподоби ж усіх нас у чистоті час посту провести, віру тверду зберегти і заповіді Твої виконувати в усі дні життя нашого. Благаємо Тебе, Владико милосердний: пристав до нас ангела Твого, щоб охороняв нас немічних у всіх ділах наших і допомагав нам, щоб ми були слухняні й догоджали Тобі, та щоб сподобились достойно причаститися святих Твоїх Таїн. Прийми ж, Господи, поклоніння і постування рабів Твоїх (імена) і всім нам подай благословення ради Христа Ісуса, Господа нашого, що з ним благословенний Ти, з Пресвятим, Милосердним і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва до Святих Хрисанфа та Дарії

О святі Хрисанфе та Даріє, ви, які були віддані Богу та Його посланням і поклали своє життя заради своєї віри, моліться за нас і допоможіть нам у наших потребах. Допоможіть нам мати терпіння та мужність у відчутті життєвих труднощів, а також віру і мудрість для подолання наших проблем. Моліться за нас, щоб ми завжди залишалися вірними нашій вірі і служили Богу, як ви це робили. Дякуємо вам за вашу молитву і за ваш приклад, який завжди стоїть перед нами як надія та приклад відданості. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія