18 вересня 2023 року влада відключила електропостачання в Кременецькому монастирі, де живуть та працюють 80 черниць. Монастир був конфіскований під час радянської влади, але після незалежності України черниці почали відроджувати обитель. Держава дозволила їм користуватись майном, але зараз намагається виселити їх. Співробітники “Тернопільобленерго” відключили святиню перед настанням холодів. Ситуація стала наочним виявом конфлікту між черницями та владою.

Доля черниць у Богоявленському Кременецькому монастирі на Тернопільщині

Черницям Кременецького монастиря відключено електропостачання перед настанням холодів

Співробітники “Тернопільобленерго” припинили постачання електроенергії до Кременецького монастиря, де проживає 80 черниць, під час останнього літнього місяця. Цей крок викликав серйозні обурення серед черниць та став предметом суперечок щодо власності монастиря.

18 вересня 2023 року стало днем, коли електропостачання до Богоявленського Кременецького жіночого монастиря Української Православної Церкви (Московського Патріархату) було відключено владними органами. Цю подію сповістили мешканки обителі, які залишилися без електроенергії, води і централізованого тепла, перед настанням холодів.

У минулому, під час радянської влади, Кременецький монастир був конфіскований, і його давні споруди, включаючи Богоявленський собор, келії та дзвіницю, були зачинені. Після незалежності України черниці взялися за реконструкцію та відновлення обителі, залишаючи за державою право власності на цей монастирський комплекс і одночасно дозволяючи черницям користуватися ним безоплатно.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Останні 32 роки черниці активно доглядали та підтримували монастирські споруди на Тернопільщині. Зараз, однак, держава спрямовує зусилля на виселення черниць з обителі. Щоб досягти цієї мети, Кременецький РЕМ ПАТ “Тернопільобленерго” відключив монастир від електропостачання.

Наприкінці серпня 2023 року начальник Кременецького РЕМ ПАТ “Тернопільобленерго” Володимир Табачук надіслав офіційне попередження монастирському управлінню щодо відключення електроенергії. Ігуменя Димитрія, голова обителі, звернулася до Табачука з нагадуванням про постанову Кабінету Міністрів України №206 від 5 березня 2022 року, яка забороняє відключати енергію населенню до закінчення воєнного стану.

“Відключення електропостачання в жіночих келіях монастиря в осінньо-зимовий період може бути розглянуто як форма тортур, що суперечить законам і правам людини. Я закликаю утриматися від незаконних дій щодо відключення енергопостачання”, – написала ігуменя Димитрія у відповідь.

Ця ситуація підкреслює нагальну потребу вирішення конфлікту щодо власності на монастир та прав черниць на продовження життя в обителі або ж їх законне виселення.

Далі буде….