Захоплююча подія, що об’єднує духовництво, лідерів і вчених в боротьбі за сталість природи та духовне відродження в сучасному світі.

Об’єднання зусиль для захисту природи і духовного відродження

Виступ Його Святості Вселенського Патріарха пана Варфоломія на конференції «Загальний стійкий стан у природному та міському середовищі – прояви культурного та екологічного сліду Вселенського Патріархату» (Вежа Іллі, понеділок, 4 вересня 2023 р.)


Ваше Високопреосвященство, Митрополит Елеї і Єлени, пане Афанасію,

Всечесні брати ієрархи,

Ваша Високоповажність Пане Регіональний Губернаторе,

Шановні мери Піргоса та Андравідаса,

Преосвященне духовенство,

Шановні лорди офіційні особи,

Шановні співорганізатори Hemeridos,

Улюблені в Господі,

Після великої радості ми беремо участь у цій Конференції з темою «Спільний стійкий стан у природному та міському середовищі – прояви культурного та екологічного сліду Вселенського Патріархату», яка відображає плідну співпрацю нашої відповідної Патріаршої Фундації для Патристика та префектура Елея в питаннях освіти та суспільства в цілому. Ми особливо раді, тому що ця взаємодія надихається багатьма ініціативами Вселенського Патріархату, починаючи ще з 1989 року, у сфері захисту природного середовища, діями, які поєднуються з наголосом на соціальних наслідках екологічної кризи та твердження про те, що боротьба за захист людської особистості та її «будинку», фізичного та культурного середовища є неподільною.

Як стверджували філософи культури, на початку Нового часу «органологічний» погляд на світ був замінений механістичним підходом, який став домінуючим світоглядом. Цей вирішальний для перебігу людських справ потрясіння створив «небувалу духовну дистанцію» між людиною та природою. Подібно до того, як людина розуміє себе як автономну істоту по відношенню до Бога, вона бачить своє існування відрізаним від природи та решти живих істот. Результатом цього відчуження від Бога як Творця та від творіння стало те, що людина сприйняла природу як об’єкт панування та експлуатації (див. Макс Шелер, Wesen und Formen de Sympathie, Апанта VII, стор. 92 – 93). Швидкий розвиток науки й техніки, який послідував за цим, незважаючи на його унікальні переваги для людського життя, напевно підживив людську зарозумілість проти природи та схильність об’єктивізувати та маніпулювати нею.

Було сказано, що сучасна екологічна криза – це криза самої людини, її свободи, культури, релігії та ідеології. Йдеться про духовну кризу, яка потребує протистояння на рівні духу, ментальності, цінностей. Необхідно подолати застій мати як визначальний спосіб існування, перейти від мати до буття, від відносин власності до рівноправних відносин зі світом.

Пропозиція Великої Церкви полягає в тому, щоб усвідомити, що ми не панівні і суверенні, а «священики» і «охоронці» творіння, що ми повинні виражати творінню євхаристійний і аскетичний етос Православ’я. Треба вчитися благословенному способу життя вірних, які протягом довгих століть приносили до наших храмів «пшеницю, вино та оливу», щоб їх священик освятив, а життя і труди їх освятили. Нас має надихати жертовність і доксологічний етос тих, хто, як написано, «нічого не вважали своїм досягненням, нічого самоочевидним, ні здоров’я, ні хліба, ні води, і щодня славили Бога за дар життя, вони відчули святість творіння і всюди бачили печать і благодать Божу».

Саме життя Церкви є перемогою над усіма силами, які ідеологічно та практично сприяють знищенню природи та розриву людських стосунків, таким силам, як індивідуалізм, жадібність, споживацтво, байдужість до ближнього, зарозумілість знання. тощо Це несумісне з життям і богослов’ям Церкви розглядати і використовувати ближнього як об’єкт, а будівлю – як корисний матеріал.

Сучасна людина, незважаючи на небувалий прогрес у галузі науки і культури, не може пишатися своїм ставленням до навколишнього природного середовища. Сучасна глобальна екологічна проблема має чіткі антропогенні причини. Фактично, навіть знаючи масштаби загрози, ми не змінюємо своєї поведінки. Зміна клімату, швидке скорочення біорізноманіття, катастрофічні пожежі, забруднення атмосфери та морів, соціальні наслідки екологічної кризи для нас не мають сенсу. На жаль, багато хто наївно вірить, що планетарна екосистема здатна оновлюватися і відновлюватися.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Ми високо оцінюємо всі зусилля, які сприяють усвідомленню сучасної екологічної проблеми, мобілізації та співпраці для захисту створінь, що знаходяться під загрозою зникнення. Зміна клімату — сувора реальність із планетарними наслідками. І безперечно, що боротьбою з наслідками кризи проблема не вирішується.

Очевидно, що шлях до сталого майбутнього екологічної рівноваги та стійкості має свої умови: екологічна економіка, зміни в сільськогосподарському та промисловому виробництві, у виробництві та використанні енергії, у транспорті та пересуваннях, нові моделі споживання, захист моря, ліси, атмосфера, радикальні зміни в міському плануванні та організації життя в сучасних мегаполісах, новий баланс забудованого та природного середовища.

Елементом цієї екофільної культури є також мир між народами, релігіями та культурами. У нещодавньому Циркулярі Indictus ми згадували екологічні катастрофи, спричинені нападом Російської Федерації на Україну, окрім людських втрат. Ми підкреслювали, що кожна війна – це також війна проти природи. Небезпека ядерної катастрофи, забруднення ґрунту, води та атмосфери внаслідок бомбардувань, невикористання орних земель і знищення лісових багатств, ці та багато інших страждань війни показують важливість миру як умови для захист творіння. Боротьба за мир – це внесок у збереження навколишнього природного середовища.

Також хочемо підкреслити, що сучасна панівна модель економічного розвитку посилює екологічну кризу та працює проти справжніх інтересів людини. Ми не згодні з тими, хто стверджує, що економічній діяльності, орієнтованій виключно на максимізацію прибутку, немає альтернативи, яка розгортається без урахування її екологічних наслідків. Ми віримо в пріоритет «екологічної економіки» та в силу солідарності. Священний і Великий Синод Православної Церкви (Крит 2016) підкреслив, що «економіка повинна базуватися на моральних принципах» і «поєднувати ефективність зі справедливістю та соціальною солідарністю» (Місія Православної Церкви в сучасному світі ,F’, § 3 і 4).

Ми пишаємося тим, що Вселенський Патріархат, першим серед християнських Церков і Конфесій, висвітлив екологічне послання християнства і представив церковне життя як «прикладну екологію». Неможливо сповідувати віру в Бога і руйнувати Його «благе» творіння. Знищення будівлі – гріх. Екологічні дії Великої Церкви продовжуються новою ініціативою, з наголосом на ширшій мобілізації перед лицем зміни клімату, а також на включенні екологічної теми в міжхристиянський діалог і міжрелігійну співпрацю.

Шановні гості,

Перед вами, перед видатними членами суспільства та освітньої спільноти, тут і з Північної Греції, ми хочемо підкреслити цінність екологічної освіти для прогресу людських справ і для захисту природи. Екологічна освіта повинна бути центральним виміром освітнього процесу. Ми віримо в освітян, а також в ентузіазм і відповідальність нового покоління, яке розуміє серйозність проблеми та цінність власної відповідальності за майбутнє, перед лицем чи не найбільшої кризи в історії людства з величезними соціальними наслідками. Щоб впоратися з цією загрозою, недостатньо політичних рішень, наукових знань і технологій, екологічних рухів і конференцій, але потрібен новий етос,

Від того, чи вдасться і наскільки освіта передати новому поколінню принципи екологічної етики, поваги до людської гідності та духовних цінностей, залежить на даний момент багато чого для майбутнього людства. Повторюємо, що освіта без екологічного, гуманітарного та духовного спрямування є пародією на освіту. Людство не повинно забувати, що великі виклики, з якими воно стикається, неможливо вирішити на основі прагматичного вибору, економікоцентричних і технократичних заходів управління, без орієнтації на духовні цінності.

На завершення ми ще раз висловлюємо наше задоволення співпрацею Священної Митрополії Іллі та Іллії та місцевого товариства префектури Іллі з Патріаршою фундацією патристики, яка виражає дух Великої Церкви, дух вірності. до Традиції апостолів і Отців, відкритості та турботи про людину і світ. Ми також вітаємо всіх співорганізаторів і координаторів Дня, шановних спікерів і всіх вас, хто в ньому бере участь. Нехай Бог любові обдарує всіх вас своїми спасительними дарами.

Дякую за увагу!