Архієпископ УПЦ МП Віктор (Коцаба) прокоментував зупинення поминання патріарха московського кіріла в єпархіях УПЦ МП виданню Politica. Єрарх заявив, що згадування імені Гундяєва нібито не означало підпорядкування УПЦ МП московському патріархату.

«Зауважу, що саме згадування не несло в собі жодного адміністративного навантаження, а було лише виразом історичної духовної єдності, яку УПЦ (МП, – ред.) із РПЦ має з кінця XVII століття», – сказав єрарх УПЦ МП.

Крім цього Коцаба похвалився грамотою від московського патріарха Алексія ІІ, яку назвав «Томосом». І це, за словами архієпископа, є доказом «самостійності» УПЦ МП, а поминання Гундяєва – це всього лиш «духовна єдність», а не адміністративне підпорядкування.

«Тут треба чітко відрізняти єдність адміністративну від єдності євхаристичної, тобто духовної, – запевняє Коцаба. – Адміністративного підпорядкування, як я вже сказав, немає дуже давно, понад 30 років. Українська Православна Церква (МП, – ред.) ще 1990 року отримала Томос (Благословенну Грамоту) від патріарха Московського Алексія ІІ, у якому сказано, що УПЦ (МП, – ред.) стає повністю самостійною у своєму управлінні. На практиці це означає, що Російська Церква не втручається у справи Української Церкви (МП, – ред.). Тому в адміністративному плані у нас єдності чи підпорядкування не існує», – заявив Коцаба.

А ось як трактувалась позиція Православної Церкви України до 24 травня 2022 року предстоятелем Епіфанієм:

Як Глава Православної Церкви України митрополит Епіфаній неодноразово пояснював, чому під час богослужінь він згадує патріарха російської православної церкви кіріла: згадуючи главу РПЦ в молитвах, він виконував канонічні приписи православної церкви, які містяться в Томосі.

«Звичайно, що до отримання Томосу, навіть після обрання мене як предстоятеля, я не поминав у диптиху патріарха кіріла. І ми не молимося за патріарха кіріла, ми виконуємо канонічні приписи православної церкви і приписи, які містяться в Томосі, в цьому документі, який засвідчує, що ми є автокефальною православною церквою. Ми молимося за єдність православної церкви. Тобто ми поминаємо всіх предстоятелів помісних православних церков. Тому і в диптиху серед них є і предстоятель РПЦ, патріарх кіріл», – пояснював Епіфаній раніше.

Українська церква прагне бути визнаною іншими помісними церквами, тому має дотримуватися канонічного порядку, наголосив він. «Подобається чи не подобається, але ми повинні навіть чимось жертвувати задля того, щоб у майбутньому отримати краще», – казав Епіфаній.

«Ми рівняємося на нашу Константинопольську матір-церкву: незважаючи на те, що патріарх кіріл розірвав євхаристійні стосунки зі Вселенським патріархом, патріарх Варфоломій поминає його в диптиху серед інших предстоятелів помісних православних церков. Тому як предстоятель уже визнаної УПЦ також виконую канонічні приписи, які проголошують те, що предстоятель повинен поминати всіх інших предстоятелів, засвідчуючи єдність загалом православ’я. Тому ми не молимося за патріарха кіріла, ми молимося за єдність православної церкви», – резюмував Епіфаній (Думенко) вже в часі, коли в Україні розпочалась кровопролитна війна.

Почесний патріарх Православної Церкви України (ПЦУ) Філарет 3 червня 2022 року у своєму зверненні, закликав до об’єднавчого собору «трьох гілок українського православ’я», маючи на увазі Українську православну церкву (Московського патріархату,) Православну Церкву України та УПЦ Київського патріархату, чия діяльність наразі формально припинена.

Філарет назвав «великою бідою» розділення українського православ’я на три гілки, висловивши думку, що воно духовно послаблює Україну:

«Постання єдиної помісної Української Православної Церкви, незалежної від чужих релігійних центрів із Патріархом на чолі, принесе духовну консолідацію українській нації та пришвидшить нашу перемогу над безбожним агресором і зможе гарантувати подальший розвиток нашої держави. Ми зобов’язані об’єднати все українське Православ’я в одну Церкву», – йшлося в зверненні почесного патріарха.

Він також привітав рішення ПЦУ від 24 травня 2022 року (!!!!!!!!!!!!) – перестати поминати в диптиху очільника російської православної церкви кіріла.