В Державній службі етнополітики та свободи совісті прокоментували заяви Юридичного відділу УПЦ (МП) про «незаконну» релігієзнавчу експертизу Статуту про управління їх Церкви, де доведено її церковно-канонічний зв’язок із Московським патріархатом.

У ДЕСС кажуть, що діяли згідно функціональними обов’язками і статею 30 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації». Крім цього, експертами для здійснення релігієзнавчої експертизи було обрано дослідників релігії, чию кваліфікацію переконливо доведено як їхніми науковими ступенями й вченими званнями, так і численними працями з досліджуваного питання.

В держоргані зазначили, що взяли до відома заяву Юридичного відділу «УПЦ» про готовність Церкви захищати свій зв’язок із Московським патріархатом всіма доступними законними методами.

Також у ДЕСС нагадали, що відповідно до Закону, до участі в релігієзнавчій експертизі було запрошено також представника УПЦ (МП) — релігійної організації щодо якої призначено цю експертизу. Однак він відмовився і від участі в релігієзнавчій експертизі, і від можливості надати Експертній групі документи, матеріали, свідчення, думки по суті справи, обмежившись вимогою відвести чотирьох членів Експертної групи з семи.

«Члени Експертної групи погодили висновок релігієзнавчої експертизи одностайно. Водночас вважаємо за необхідне зауважити, що Експертна група діяла неупереджено та фахово, а ДЕСС послідовно підтримує позицію свободи думки будь-якої людини, експерта зокрема, якщо така позиція узгоджується з позицією законодавства. Також ДЕСС як орган державної влади, на який покладено функції із забезпечення проведення релігієзнавчої експертизи, гарантує відсутність впливу на її результати особистих поглядів членів Експертної групи», – повідомили в ДЕСС.

У відомстві долали, що у разі незгоди з висновком релігієзнавчої експертизи представникам УПЦ (МП) варто було б навести аргументи та надати фактологічні підтвердження на захист власної позиції.