Прославлення ворога під час війни та інші порушення на території лаври – це вагомі підстави, щоб забрати в Московського патріархату будівлі на території Києво-Печерської лаври. Про це йдеться в сюжеті 5 каналу.

Як відомо, наприкінці року держава розпрощалася з російською церквою на території Верхньої лаври. А от щодо Нижньої лаври, ситуація складніша. 16 гектарів землі, 79 споруд, дві сотні монахів. Майже десять років упц мп з легкої руки уряду поплічника януковича – миколи азарова безоплатно користується державним майном.

“Було передано у безоплатне користування. Не прописано термін дії цього договору”, – сказав генеральний директор Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” Олександр Рудник.

Щедрість уряду президента-втікача тепер вилазить боком державі. У рішенні Кабміну часів нині підозрюваного у держзраді азарова не вказано, на який термін здали лавру з печерами. 1 грудня Рада нацбезпеки та оборони і президент зобов’язали Кабмін створити міжвідомчу комісію. Вона має з’ясувати, чи не зловживали отці на чолі з настоятелем Павлом Лебедем, коли користувалися майном.

Ревізія у лаврі почалася цього тижня. До комісії входять, зокрема, представники Мінкульту, Мінюсту та Держслужби з етнополітики і свободи совісті. Через те, що в договорі з упц мп не вказані строки завершення користування Нижньою лаврою, це може бути юридичним порушенням. Окрім того, в 2017 році журналісти “Радіо Свобода” з’ясували, що за роки оренди лавру активно перебудовували. А це заборонено, бо святиня є об’єктом світової спадщини ЮНЕСКО. Загалом змін зазнали щонайменше півтора десятка об’єктів.

“Було спотворено зовнішній вигляд брами, її там перебудували, розширили, щоб могла заїжджати там якась інша вантажна техніка. А та брама вона збереглася з 17 чи 18 століття. Тобто вона мала певну цінність”, – повідомив релігієзнавець Дмитро Горєвой.

Гендиректор заповідника каже, що про будівництво, яке останніми роками тривало, знали. На окремі роботи монастир мав дозволи, утім зловживав. Про що повідомляли в Мінкульт.

“Є певні порушення, але загалом все підтримується. Мається на увазі будівлі і споруди. Моніториться нашими пам’яткоохоронцями. І якщо є якісь спроби порушень, звичайно інформуємо керівництво лаври”, – додав Олександр Рудик.

Голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу упц мп митрополит Климент у коментарі “5 каналу” повідомив, що усі роботи на території заповідника реставраційні й мають погодження від організацій, підпорядкованих Мінкульту, зокрема заповідника. А розірвати угоди щодо Лаври законним шляхом, переконує Климент, неможливо. Яка позиція в заповідника, там прямо не кажуть.

“Не ми запрошували сюди церкву. Ми працюємо на державу, як держава вирішить – так і буде”, – підсумував заступник генерального директора Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” Костянтин Крайній.

Пошкодження пам’ятки ЮНЕСКО – не єдине підстава для розірвання договору про безоплатне і безстрокове користування Нижньою лаврою. Наприкінці року СБУ провела низку контррозвідувальних заходів у структурах упц мп. В її представників знайшли докази виправдовування війни росії проти України й глорифікації ворожого війська та керманичів кремля.

Окрім паспортів із триколором, георгіївських стрічок, відшукали й методички, які вчать, як поширювати кремлівську пропаганду серед вірян, а також листування з рашистами та коментарі в мережі, де члени московського патріархату схвалювали ракетні удари по Україні. Предстоятель упц мп митрополит Онуфрій не засудив дії своїх підопічних у рясах. Релігієзнавці наголошують – прославлення ворога під час війни та інші порушення на території лаври – підстави, щоб забрати в московського патріархату державне майно.